Geniálny Švajčiar navrhol invalidný vozík, ktorý sa dá ovládať nakláňaním tela

Tento invalidný vozík je hudbou budúcnosti. Ide však o krásnu skladbu.

0
Reto Togni pripravil zaujímavý koncept invalidného vozíka.

Takto pekné inovácie sa len tak často nevidia. Švajčiarsky dizajnér Reto Togni totiž prišiel s veľmi elegantným a účinným riešením toho ako zjednodušiť ovládanie invalidného vozíka.

Dizajnér, ktorý tréningom prešiel na univerzitách v Anglicku a Švajčiarsku, prišiel so spôsobom, ako hendikepovaným znížiť námahu, ktorú musia vynaložiť pri cestovaní. Navrhol preto zaujímavý koncept, ktorý sa pre zatáčanie neovláda rukami. Stačí sa jednoducho nakloniť a vozík sa začne otáčať sám.

V čom tkvie genialita celého prototypu je jednoduché riešenie, s ktorým Reto prišiel. Opierku vozíka prepojil s jeho osou. Vďaka tomu môže človek voziaci sa na vozíku uvoľniť a v prípade potreby vybratia miernej zákruty sa len jednoducho nakloní.

Celá škála vybavenia

Každý z nás je tak trochu iný, a preto musel Reto prísť aj s riešením, ako upraviť opierku pre potreby všetkých ľudí. Všetky návrhy si vytlačil na 3D tlačiarni a začal skúšať. Spoločnosť by v budúcnosti mohla byť schopná vyrobiť opierku presne na mieru, no to už predbiehame.

Celý proces, ako dostať produkt vo fáze prototypu na poličky predajcov, je však extrémne zdĺhavý a náročný. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je z The Reagiro ešte stále koncept a nie finálny produkt. To, či sa to zmení, zatiaľ nevedno, no autor projektu by si to určite veľmi prial. A my tiež.