Čína tvrdí, že má skutočnú laserovú pušku spôsobujúcu okamžitú karbonizáciu ľudskej pokožky

Číňania majú prvú reálnu laserovú zbraň.

3

Armády po celom svete pokračujú v zbrojení. Zatiaľ čo sa Spojené štáty pripravujú na vesmírnu vojnu, Čína prináša kus vesmírnej technológie späť na Zem. Ich novinka sa volá ZKZM-500 a ide o laserovú pušku, ktorá dokáže cieľ zasiahnuť zo vzdialenosti jedného kilometra.

Jej silná stránka? Aj na takúto vzdialenosť dokáže zapáliť horľaviny alebo prepáliť ľudskú pokožku. Strašidelnejšie je, že novinka je pripravená na hromadnú výrobu. Laserové zbrane sú snom každej jednej armády. Často sa dokonca objavujú aj v rôznych počítačových hrách.

Zbraň váži tri kilogramy, približne rovnako ako AK-47 a má dostrel približne 800 metrov. Vieme ju pripevniť na autá, lode a lietadlá. Laserový lúč je tak výkonný, že dokáže prepáliť povrch palivovej nádrže a zapáliť palivo. To môže byť na vojnových letiskách obrovským problémom,“ píše sa v správe.

Úplne tichá a lúč neviditeľný

Puška je pritom úplne tichálúč prakticky neviditeľný. Cieľ by o útoku ani nevedel, až kým by si v stotine sekundy našiel prepálenú dieru na oblečení. Jeho pokožka by prešla okamžitou „karbonizáciou“. Ak by mal na sebe horľavé oblečenie, okamžite by zbĺkol.

ZKZM-500 stojí približne 13 000 eur, čo je vzhľadom na to, že nepotrebuje klasickú muníciu, dobrá cena. Zbraň disponuje lítium-iónovou batériou, ktorá má zvládnuť 1 000 jednotlivých výstrelov, z ktorých každý trvá 2 sekundy.

Čína síce tvrdí, že má svoju novinku nasadiť pri boji proti teroristom a rukojemníckych situáciách, no na vládnom webe sa podľa South China Morning Post mali objaviť už aj náznaky využitia pri nelegálnych protestoch.