TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Samsung a LG zbavia smartfóny bežných slúchadiel. Zvuk prenesie displej
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Samsung a LG zbavia smartfóny bežných slúchadiel. Zvuk prenesie displej

Posledná aktualizácia: 14. júna 2018 10:01
Marek Urban
Publikované 13. júna 2018
Zdieľať
3 min
Samsung Galaxy S9+ (FOTO Marek Urban)
Zdieľať

Ak chcú výrobcovia smartfónov zoštíhľovať rámiky okolo displeja, musia prekonať niekoľko prekážok. Hlavne horný horizontálny okraj obrazovky je problémom, keďže v drvivej väčšine prípadov ukrýva kamery, senzory a slúchadlo.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo vidíme na každom rohu zárez v displeji. Bez spomenutých náležitostí sa inteligentný mobilný telefón nezaobíde. Na smartfón, ktorý nebude mať skutočne žiadne rámiky, si ešte nejaký čas počkáme.

Klasického slúchadla, ktoré je s telefonovaním a telefónmi spojené od nepamäti, sa však dá vďaka moderným technológiám zbaviť. Koncept predviedol kórejský Samsung na výstave Society of Information Displays, ktorá sa konala minulý mesiac.

Takzvaná zvuk emitujúca obrazovka využíva pre sprostredkovanie zvuku veľmi jemné vibrácie a zvukovú vodivosť kostí lebky. V podstate iba priložíte k displeju ucho, podobne, ako k bežnému mikrofónu a budete počuť vlajúceho. Ľudský hlas nie je zložitá hudba a takáto technológia by ho mala preniesť vo viac ako dobrej kvalite.

Zvuk je produkovaný vibrujúcimi telesami a zmenou intenzity týchto vibrácií je možné tón zvuku meniť.

Samsung nazval technológiu Sound on Display a predviedol ju v smartfóne, resp. v tele modelu Samsung Galaxy S9+. Počas telefonovania stačí priložiť ucho na vyznačené miesto na displeji, ktoré vidíte na fotografii.

displej
LEAD Technologies Inc.

Aj keď bola novinka prezentovaná ako koncept, k zákazníkom sa môže dostať skoro. Tvrdia to kórejské médiá, v ktorých sa spomína aj výrobca LG. Tzv. zvukové displeje by mohli použiť vo svojich vlajkových lodiach už v budúcom roku (Galaxy S10, LG G8 ThinQ).

LG má túto technológiu zapracovať do 6,2-palcového OLED displeja, ktorý má zhodou okolností rovnakú uhlopriečku ako prezentovaný kus od Samsungu. LG má nakoniec s takouto technológiou skúsenosti. Stačí sa pozrieť na jeho OLED televízory s technológiou Crystal Sound.

Oboch kórejských výrobcov už ale niekto stihol predbehnúť. Čerstvo predstavený vlajkový model Vivo NEX nemá zárez v displeji a ani hrubý horný okraj okolo obrazovky. Selfie kamera sa vysúva z konštrukcie smartfónu a mikrofón nahradilo emitovanie zvuku cez displej, čo výrobca nazval ako SoundCasting.

vivo nex
Vivo NEX

Výrobca technológiu opisuje ako energeticky menej náročnú v porovnaní s tradičnými riešeniami a vyzdvihuje vyváženosť zvuku vďaka optimalizácii nízkych a vysokých tónov.

Bežného slúchadla sa v roku 2016 zbavil aj výrobca Xiaomi v rámci modelu Mi Mix. Piezoelektrický akustický systém bol pred dvoma rokmi vo svete inteligentných mobilných telefónov unikátom. Prenesený zvuk ale nebol zrovna najkvalitnejší, čo niektorí užívatelia kritizovali.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Nekomentované Nekomentované

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

tankovanie, benzín, nafta
Prvá krajina zakázala tankovať naftovým autám
12. apríla 2026
Slovensko, EÚ, mimoriadne
EÚ schválila prísnu povinnosť: Týka sa aj Slovenska, hrozia devastačné pokuty (platné od augusta 2026)
13. apríla 2026
Xiaomi 17 Ultra
Máte Xiaomi? Mnohé zariadenia získali aktualizáciu na HyperOS 3.1. Je dôležité, aby ste si ju nainštalovali
12. apríla 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, plat, zánik pracovných miest, bankrot, dane
Sociálna poisťovňa aktualizovala zoznam dlžníkov. Ako skontrolovať či tam náhodou nie ste
14. apríla 2026

Najnovšie články

  • Efekt sa dostavil okamžite: Z rezerv museli uvoľniť až 400 miliónov barelov ropy, najviac v histórii
  • Od roku 2027 zakážu predaj aj registráciu benzínových áut: Prvé mesto povolí len elektrické vozidlá
  • Slovenská pošta spustí veľkú novinku: Od leta už nebudete potrebovať žlté lístky
  • Magyar sa v Maďarsku chystá vymeniť forinty za eurá
  • Na peniaze čakáte zbytočne: Pošta druhú vlnu energošekov neposiela, vláda neschválila pokračovanie

Bude sa vám páčiť

Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra

Exynos nekončí: V Galaxy S27 bude mať ešte silnejšie zastúpenie. Nemusí to byť dobrá správa

14. apríla 2026
Samsung, podvod, hacker

Samsung zatočí s podvodníkmi: Galaxy vás priamo počas hovoru varuje, že sa vás protistrana snaží oklamať (ako to funguje)

11. apríla 2026
iPhone Fold (koncept)

Displej na skladacom iPhone Fold bude nádherný. Vyrobí ho Samsung

10. apríla 2026

Samsung Galaxy A57 5G a Galaxy A37 5G sú oficiálne v predaji. Dočasne na nich môžete ušetriť (prehľad)

10. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?