Fitbit Versa

RECENZIA Fitbit Versa: Hodinky pre športovcov

Generačný nástupca amerických smartwatch Fitbit Ionic prináša kompaktnejšie telo, ergonomickejšie prevedenie, viac funkcií a aj pokročilejší hardvér. Aký je však v teréne?

Generačný nástupca amerických smartwatch Fitbit Ionic z minulého roka prináša kompaktnejšie telo, ergonomickejšie prevedenie, viac funkcií a aj pokročilejší hardvér. Čo sa však týka samotného dizajnu nového modelu Versa, netreba mať žiadne veľké očakávania.

Táto novinka na naše zápästia sa netvári ako nejaká dizajnová revolúcia, ale skôr ako kvalitný a najmä spoľahlivý elektronický spoločník pre každého, kto si môže povedať, že má aktívny životný štýl.

Osobne som s ňou strávil niekoľko dní a dnes musím uznať, že som mal česť s hodinkami, ktoré patria medzi to najlepšie, čo dnes nájdete na pultoch obchodov. Samozrejme, všetko má svoje chybičky, no o tých až trošku nižšie.

LCD a top ergonómia

Nečakajte okrúhle prevedenie a ani OLED panel, pretože jedno ani druhé nie je súčasťou Fitbit Versa. Miesto toho dostanete klasiku s pekným farbami, vysokým jasom (až 1 000 nitov = skvelá čitateľnosť za každých okolností) aj s jemným obrazom, čiže LCD alternatívu, a to v hranatom tvare.

Zmena úrovne svietenia navyše prebieha automaticky. Súčasťou toho celého je totiž aj svetelný senzor, pričom ten sa nachádza hneď vedľa zobrazovacieho panela.

Displej spolu s jemne zaobleným ochranným sklíčkom a hranatou konštrukciou z kvalitného hliníku pripomína Watch z dielne kalifornského jabĺčka, spoločnosti Apple. Sú to typické americké inteligentné hodinky.

Fitbit Versa (FOTO Marek Urban)

V tomto prípade už ale na boku konštrukcie nenájdete štýlovú korunku na ovládanie systému. Používateľ môže miesto nej použiť jedno z troch prítomných hardvérových tlačidiel. Jedno slúži na zapnutie displeja, respektíve na návrat na domovskú obrazovku, čiže digitálny ciferník, pričom druhým aj tým tretím tlačidlom ovláda funkcionalitu operačného systému vrátane nainštalovaných aplikácií.

Za zmienku tu určite stojí i samotný mechanizmus na výmenu remienkov. Celý proces mi totiž netrval viac ako pár sekúnd. Z vašej strany stačí iba potiahnuť trčiacu časť zo spodnej časti konštrukcie hodiniek a v zápätí vám jeden z remienkov zostane v dlani.

Fitbit Versa (FOTO Marek Urban)
Fitbit Versa (FOTO Marek Urban)
Fitbit Versa (FOTO Marek Urban)

Ten kovový (lepšie povedané akási kovová sieťka), ktorý mi prišiel spolu s týmto parádnym nositeľným zariadením, som si nevedel vynachváliť. Vedel by som si ho predstaviť aj k elegantnejšiemu outfitu, nielen k športovému úboru do telocvične, na ihrisko alebo k bazénu.

Z pohľadu konštrukčného prevedenia musím pochváliť nízku váhu či doslova perfektnú ergonómiu. Ide o oblasť, na ktorej si dal výrobca tentokrát poriadne záležať, čo počas používania aj adekvátne pocítite.

Smartwatch vás nebudú nikde rezať, tlačiť a ani vám nebudú pri nosení absolútne zavadzať, pretože dostali kompaktné rozmery vrátane minimalistického kabátu. Preto možno bez obáv povedať, že Fitbit Versa mieria na tých, ktorí sa radi hýbu. Tých nezaujíma ani tak dizajn, ako skôr pohodlie či funkcionalita. A tá je v tomto prípade naozaj, naozaj bohatá.

Zabudnite na Android

Ako nepoháňal predchodcu Fitbit Ionic, tak nepoháňa ani Fitbit Versa. Operačný systém Wear OS od Google nie je totiž súčasťou softvérovej výbavy tohto nositeľného zariadenia na zápästia.

Nahradila ho alternatíva priamo od výrobcu, Fitbit OS vo vynovenej verzii 2.0. Ide o svižne fungujúci a zároveň i celkom pekne vyzerajúci systém, avšak so slabšou podporou populárnych aplikácií z mobilných telefónov. Výber spomedzi dostupných digitálnych ciferníkov sa ale dá.

Ponuka obchodu výrobcu je momentálne naozaj slabá. Niečo známe tam je, no naozaj iba v skromnom množstve. Prostredníctvom oficiálnej mobilnej aplikácie si viete nainštalovať napríklad takú odľahčenú verziu Deezeru, aby ste mohli pristupovať k offline hudbe aj bez zapájania smartfónu do procesu. Stačí ju iba bezdrôtovo zosynchronizovať.

Všetko potrebné nájdete v spomínanej aplikácii, kde vyberiete niektorý z vašich alebo cudzích playlistov a potvrdíte prenos. Ide to cez Bluetooth, takže treba trošku trpezlivosti. Potom stačí už iba pripojiť bezdrôtové slúchadlá a môžete ísť veselo behať bez spoločnosti vášho smartfónu.

Čo sa týka dát a výsledkov, tak v mobilnej aplikácii nájdete informácie či pekne a prehľadne spracované grafy s históriou zaznamenanej pohybovej aktivity. Používateľské prostredie vám zobrazí napríklad počet prejdených krokov, schodov alebo čas, ktorý strávite počas dňa fyzickým pohybom. Rovnako tam nájdete aj podrobnosti o vašom spánku, a to vrátane graficky vyobrazeného priebehu jeho jednotlivých fáz.

To všetko tento kúsok elektroniky zaznamenáva bez toho, aby vám dal čokoľvek vedieť. Stačí ho mať iba na ruke.

Základná funkcionalita Fitbit Versa zahŕňa okrem iného i 7 rôznych manuálne vyberaných športových režimov vrátane ich automatického spúšťania. Ak senzory hodiniek zaznamenajú vyšší tep či nadštandardnú rýchlosť pohybu používateľa, v tom okamihu navrhnú spustiť najbližší športový režim.

Fitbit Versa (FOTO Marek Urban)

Pri manuálnom výber je k dispozícii klasika, čiže beh alebo bicykel, no zároveň aj niečo, čo hociktoré smartwatch neponúkajú. Tým mám na mysli napríklad plávanie alebo zdvíhanie činiek vo fitness.

Presne tak, tento kúsok elektroniky vám vie vďaka svojim senzorom poskytnúť úzko špecializovanú analýzu vašej pohybovej aktivity, ktorá zahŕňa posilňovanie. Vďaka nej sa dostanete k informáciám, ako je napríklad množstvo spálených kalórií alebo priemerný či maximálny srdcový tep. To všetko spolu s časom trvania aktivity. Čo však presnosť nazbieraných dát?

Optický snímač tepu

O tú mať obavy rozhodne nemusíte. Hardvéroví inžinieri zo spoločnosti Fitbit opäť siahli po veľmi kvalitnom a hlavne energeticky efektívnom optickom snímači srdcového tepu (vraj ten istý kúsok, čo bol aj vo Fitbit Ionic), ktorý dokáže na jedno nabitie hodiniek fungovať i celé dni. A to nepretržite, čiže 24 hodín denne. Jednoducho bomba.

TIP REDAKCIE
Ľudia si ho zamilovali: iPhone 13 bol koncom 2021 najobľúbenejším radom smartfónov

O samotnej výdrži si ale povieme až trošku neskôr, teraz zameriame pozornosť na tie najdôležitejšie útroby.

Zabudovaný optický snímač funguje prostredníctvom takzvanej PPG technológie. Fotopletysmografia predstavuje proces, kedy sa využíva svetlo na meranie krvného toku. To vyžarujú prítomné, nazeleno svietiace LEDky (áno, stále to bliká, no vy to pri nosení nevidíte) priamo na našu pokožku, aby prišlo do kontaktu s krvným obehom pod ňou.

Keď sa tak stane, jeho spätný chod zachytia tiež prítomné vstupné senzory, aby ho následne premenili na dáta, ktoré umožnia vyčísliť aktuálny srdcový tep používateľa hodiniek a zobraziť ho na displeji pred vami.

Fitbit Versa (FOTO Marek Urban)

Tento proces je plne automatizovaný, čo znamená, že nám merajú tep v pravidelných intervaloch. Pri športovej aktivite každú jednu sekundu, za bežných okolností každú piatu.

Špičkový snímač tepu tu dopĺňa ešte aj špičkový 3-osový akcelerometer, 3-osový gyroskop, altimeter na meranie nadmorskej výšky, už spomínaný senzor okolitého svetla alebo senzor na meranie kyslíku v našej krvi. Ešte niečo?

Samozrejme, za zmienku tu stojí aj vibračný motorček, NFC čip na realizáciu bezkontaktných platieb (platobná služba Fitbit Pay je dostupná aj v Európe, no na Slovensku ju zatiaľ nepodporuje žiadna banka) alebo Wi-Fi anténa so štandardom 802.11 b/g/n.

Rovnako ale musím zmieniť vlastné interné úložisko, kam sa zmestí približne 300 pesničiek z aplikácie Deezer. Hudba sa ale dá aj streamovať cez Bluetooth LE konektivitu priamo zo smartfónu alebo ju odtiaľ môžete preniesť priamo do nositeľného zariadenia. Možností tu je naozaj veľa.

Celé sa to dá označiť za akúsi povinnú výbavu – hardvéru Fitbit Versa nechýba nič, čo by mali v roku 2018 ponúkať každé jedny high-end smartwatch. Jedinou chybičkou tu je absencia GPS antény. Model Ionic ju mal, no tomu čerstvejšiemu kúsku chýba. A to pre používateľa znamená, že musí v prípade potreby využívať tú v smartfóne. Na druhú stranu, aspoň ušetrí elektrickú energiu.

Ja osobne GPS konektivitu v tomto type elektronického zariadenia s tak moderným ústrojenstvom vôbec nepotrebujem. Keby som išiel na bicykel, hodil by som si do batohu smartfón s vlastnou anténou a je po zapeklitom probléme. Pri behaní alebo plávaní mi na nej však absolútne nezáleží.

Podstatné je, že mi hodinky vedia poskytnúť presne namerané čísla, aby som tak bol v obraze, čo mám po dobrej makačke vôbec za sebou. Keď som prešiel trasu, ktorej dĺžku poznám s presnosťou plus-mínus jeden meter, všetko sedelo s výstupom, ktoré mi po jej zdolaní vypľuli hodinky Versa. Keby nebolo toho LCD panela, tak ich hardvérovú výbavu okamžite pochválim.

Vydržia 3 až 4 dni

A to aj vďaka brutálnej výdrži na jedno nabitie akumulátora. Keď tak spravíte, môžete počítať až so štyrmi dňami prevádzky. Samozrejme, všetko tu závisí od toho, ako toto zariadenie používate, no ak to nebudete príliš preháňať, nadmieru spokojný bude snáď úplne každý.

Na pripojenie nabíjačky navyše netreba hľadať žiadny port, pretože hodinky ani žiadny neobsahujú. Dopĺňanie šťavy prebieha prostredníctvom prítomných pinov a ich dotykovej plochy, čiže na to stačí iba obyčajný kontakt. Ten nastane, keď Fitbit Versa usadíte do kompaktného a zároveň i praktického nabíjacieho kresla z balenia. Celé to trvá zhruba tie dve hodinky.

Hodinky pre športovcov

Keď zoberiem do úvahy hardvérovú aj softvérovú funkcionalitu týchto svojských smartwatch, a to vrátane ich fyzického tvaru, vychádza sa mi z toho jediné – ide o model, ktorý je zameraný na ľudí s aktívnym životným štýlom, ale aj na tých, ktorí sa radia medzi profesionálnych športovcov.

Fitbit Versa (FOTO Marek Urban)

Tomu, kto sa takmer vôbec nehýbe, by bolo škoda vyhadzovať zhruba dve stovky za niečo, čo využije tak na 30 percent. Hlavná funkcionalia tu nespočíva v zobrazovaní času či notifikácií zo smartfónu, ale v poskytovaní spoľahlivých informácií o vykonanej pohybovej aktivite. Fitbit Versa nie sú teda určené úplne pre každého.

Sú to kvalitne prevedené a ergonomické športové hodinky s bohatou funkcionalitou, poctivými senzormi a zatiaľ i so slabou softvérovou podporou. Ponúkajú však parádne fungujúci mechanizmus na rýchlu či pohodlnú výmenu remienkov vrátane viac ako skvelej výdrže na jedno nabitie, za čo si zaslúžia palec hore.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať