YouTube chce docieliť zobrazovaním článkov z Wikipédie pri videách to, aby na svojich platformách nešíril konšpiračné teórie. Nie je však isté, či tento krok problému naozaj pomôže.

V prichádzajúcich mesiacoch sa začnú pri videách s konšpiračným obsahom zobrazovať kolónky „informácie“, ktoré budú nadväzovať na Wikipédiu a iné zdroje tretej strany. Cieľom je diskreditovať a spochybniť hoax. Avšak Wikimedia, ktorá hosťuje stránku Wikipédie, sa vyjadrila, že nedostala vopred od YouTube žiadne upozornenie. Tvrdí, že nie sú súčasťou žiadneho formálneho partnerstva s YouTube. Ten sa však vyjadril, že oznámenie nebolo partnerstvom s Wikipédiou, ale len informácia o tom, že Wikipédia bude súčasťou širšieho úsilia vyriešiť problém s dezinformáciami.

TIP REDAKCIE
Overwatch a Call of Duty: Esport turnaje sa vysielajú exkluzívne len na YouTube

Toto nie je prvýkrát, kedy spoločnosť oznámila, že použije Wikipédiu pre rýchle overenie si videí. Minulý mesiac YouTube uviedol, že pridá do videí štítok, ktorý bude obsahovať takýto článok. V ňom sa používateľ môže dozvedieť viac informácií k danému obsahu vo videu.

Wikipédia však nemusí byť práve tou najlepšou cestou

Profesorka na univerzite Mercer, Whitney Phillips, ktorá študuje online trolling a digitálnu kultúru, podotkla, že tento prístup YouTube by mohol viesť k niekoľkým problémom, vrátane toho, že by konšpirační teoretici články vo Wikipédii upravovali podľa vlastného gusta. Obsah Wikipédie môže byť totiž upravovaný širokou verejnosťou a je dosť možné, že práve stránky, na ktoré bude video odkazovať nebudú spĺňať svoj účel.

Riešením by mohlo byť čiastočne aj to, keby Wikipédia vo svojom procese urobila pár zmien. Konšpirační teoretici budú totiž práve takéto stránky vo svojom vlastnom záujme napádať, čo môže viesť aj k znehodnoteniu Wikipédie ako takej.