Japonská firma zaoberajúca sa robotikou dostala povolenie priniesť do Spojených štátov ich futuristické hybridné asistenčné končatiny. Tie majú pomôcť ľuďom, ktorí utrpeli rôzne zranenia, znova sa postaviť na nohy.

Exoskeleton má byť podľa všetkého využívaný pre pomoc ľuďom, ktorí utrpeli zranenia a nedokážu sami chodiť, napríklad pri zraneniach miechy. Robotické nohy pacientom obkolesia pás a nohy a tým ich stabilizujú. Potom sa už hýbu na základe myšlienok pacientov a poskytujú im podporu pri chodení, státí či sadaní si.

Zdroj: Cyberdyne/ Robot Gizmos

Cieľom však nie je nahradiť nohy pacienta robotickými, ale naopak, časom sa robota úplne zbaviť. Ak je pacient schopný vykonať len 2 % z pohybu, robot zaňho vykoná zvyšných 98 %. Časom sa však bude táto hranica posúvať k lepšiemu a robot bude pacientovi pomáhať čím ďalej tým menej. Robotické nohy teda pomáhajú pacientovi s prvotnou rehabilitáciou a neskôr, keď sa ho pacient zbaví, bude sa môcť vrátiť k pravidelnej klasickej rehabilitácii.

Ako dokážu robotické nohy čítať pacientove myšlienky? 

Stroj dokáže zbierať bio-elektrické signály alebo elektrický prúd, ktorý vydávajú naše tkanivá, orgány alebo bunkové systémy. Toto pomocné zariadenie má teda senzory, ktoré sa pripnú na nohy pacienta a následne čakajú na bio-eletrické signály, ktoré vysiela jeho mozog do svalov. To exoskeletona spustí a ten začne chodiť.

Zdroj: Cyberdyne / Daily Mail

Robotické nohy majú taktiež zabudovaný ovládač s jednoduchým rozhraním, ktorý umožní pacientovi zapnúť alebo vypnúť stroj a taktiež prispôsobiť nastavenia. Zariadenie má podľa všetkého vďaka technológii, ktorá zaznamenáva elektrické signály, ponúknuť pacientovi pocit ako keby pohyboval nohami úplne sám.