Honor 7x (FOTO Marek Urban)

Krídlo čínskeho giganta Huawei prinieslo koncom uplynulého roka novinku, ktorá kombinuje povedomý priemyselný dizajn s ozrutnou uhlopriečkou či priemerným hardvérom.

Model 7X so značkou Honor možno vyzerá ako iPhone, má však Android a o niečo slabšiu špecifikáciu, čo je, samozrejme, cítiť i na samotnej cenovke.

Za túto konštrukčne podarenú novinku totiž momentálne dáte iba niečo okolo troch stoviek. Spokojní však i napriek tomu budú aj trošku náročnejší používatelia. Hardvér tak lacného smartfónu má v roku 2018 až prekvapivo vysokú úroveň a vy to adekvátne pocítite pri používaní. Poďme ale na detaily.

  • 5,93″ displej, IPS LCD, 407 ppi
  • Kirin 659
  • 3 alebo 4 GB RAM
  • 32 alebo 64 úložisko + microSD
  • 16 Mpx hlavný fotoaparát (f/2,2, 26 mm, 1/2,9″ a 1,25 µm pixely)
  • 2 Mpx asistenčný fotoaparát
  • 8 Mpx predný fotoaparát (f/2,0 a 27 mm)
  • 3 340 mAh batéria
  • Android 7 Nougat + EMUI 5.1

Konštrukcia a dizajn

Ako som už spomínal, Honor 7X má pekne vyzerajúce, no až príliš nápadné unibody telo z precízne opracovaného hliníka. Či sa na tento smartfón pozeráte spredu, z boku alebo zozadu, zakaždým vám bude nielen plastovými pásikmi na zlepšenie signálu pripomínať posledné generácie iPhonu. To ale hneď neznamená, že je škaredý.

Honor 7x
Snímač odtlačkov nájdete na zadnej strane. Nachádza sa na mieste, kde prirodzene pokladáme konček nášho ukazováku. (FOTO Marek Urban)
Honor 7x
Duálny fotoaparát Honor 7X (FOTO Marek Urban)

Ide o typický priemyselný dizajn s oblými krivkami a minimalistickými prvkami. Mne osobne sa páči viac ako čoraz populárnejšia kombinácia dvoch kusov skiel s hliníkovým rámikom, na čo mám dva jednoduché dôvody. Prvý je ten, že zadná strana nezachytáva odtlačky – dostala matný povrch. Druhý je zase fakt, že ju ťažšie poškriabate, v čom má opäť prsty matná povrchová úprava.

Treba však brať na vedomie až takmer 6-palcovú uhlopriečku. Áno, výrobca ubral z rámikov, aby tak ponúkol moderné konštrukčné prevedenie (pomer 77 %), no stále je túto gigantickú veľkosť displeja cítiť. Nech so smartfónom robíte čokoľvek.

Displej

Budem kúsok konkrétnejší. Prednú stranu Honor 7X zdobí 5,93″ (nie 6″) zobrazovací panel s Full HD+ rozlíšením, s pomerom strán 18:9 (alebo 2:1) bez OLED technológie. To znamená menej sýte, čiže menej výrazné farby vrátane čiernej, ktorá nevyzerá ako skutočná čierna, pretože čierne pixely nie sú zhasnuté, ale svietia.

Honor 7x
Honor 7X (FOTO Marek Urban)

Aj v tomto roku ešte stále nájdeme na pultoch obchodov hojné množstvo tohtoročných generácií smartfónov so zaužívaným IPS LCD panelom. Cena komponentov zatiaľ neklesla na tak nízku úroveň, na akej musí byť, keď chce trošku vyššia spomenutá zobrazovacia technológia (OLED) preniknúť do tak nízkej kategórie, do akej patrí tento cenovo dostupný model.

TIP REDAKCIE
Galaxy S9: Takto fotí a natáča nová vlajková loď so značkou Samsung!

Hustota pixelov je i napriek obrovskej uhlopriečke na celkom obstojnej úrovni. Smartfón môže vďačiť spomínanému Full HD+ rozlíšeniu (1 080 x 2 160 pixelov), vďaka ktorému je k dispozícii niečo cez 400 pixelov na jeden palec, čo vám úplne bohato stačí ako na pozeranie filmov, tak aj na hranie hier. Za pochvalu tiež stojí prítomnosť manuálnej kalibrácie farieb alebo čitateľnosť na ostrom slnku – ani maximálna úroveň jasu (slušných 458 nitov) sa totiž nemá za čo hanbiť. Kontrastný pomer tu dokonca dosahuje číslo až 1 941.

Za tie peniaze je ponuka z tohto uhla pohľadu doslova perfektná. Áno, je to LCD, ale kvalitné LCD.

Fotoaparáty

Na zadnej strane nájdete dvojicu fotoaparátov, ktoré majú veľmi odlišné špecifikácie. Jeden disponuje 16 Mpx a druhý iba 2 Mpx rozlíšením, čiže všetko nasvedčujem tomu, že je v pozícii takzvaného asistenta. Jeho úloha spočíva v zbieraní informácií, ktoré súvisia s hĺbkou ostrosti, aby potom vznikla o trošku kvalitnejšia fotografia. Tomu hlavnému ale pomáha aj v zlých svetelných podmienkach.

Vďaka prítomnosti asistenčného foťáku môžete aktivovať režim Portrét a cvaknúť záber s celkom dobre vyzerajúcim bokeh efektom. To, čo v Huawei Mate 10 Pro robí umelá inteligencia, v Honor 7X zvláda bežný hardvér. Rozdiel v kvalite teda okamžite pocítite. Výrobca musel predsa niekde šetriť.

plné rozlíšenie

Čo sa týka samotnej kvality záberov, myslím, že bude spokojný aj mierne náročnejší používateľ. Hoci je k dispozícii pomerne vysoké clonové číslo, na nočných fotografiách si tak či tak všimnete celkom slušnú porciu svetla. Denné zábery vynikajú prirodzene vyzerajúcimi farbami a obstojným množstvom detailov. Citlivému oku môže však občas prekážať celkom dobre badateľný šum, a to ako cez deň, tak aj v noci, keď si z času na čas všimnete i výsledok zlého zaostrenia.

Videá sú na tom podobne. Čo-to natočíte, no rozhodne nečakajte high-end triedu. Ideálny materiál na sociálne siete, čo platí i o záberoch z predného fotoaparátu.

TIP REDAKCIE
Mysteriózna hra Hello Neighbor dostala mobilnú verziu. Sleduj strašidelný trailer!

Predný kúsok, ktorý tvorí kombinácia 8 Mpx, 27 mm objektívu a clonového čísla f/2.0, vám vyhotoví detailné, ostré a predovšetkým ideálne svetlé selfie s nie najhoršie vyzerajúcim rozmazaným pozadím za vašou tvárou. Palec hore si tu teda zaslúži aj expozícia. Keď niekomu záleží na tejto časti hardvérovej výbavy, nebude si mať i napriek ľudovej cenovke na čo sťažovať.

Selfie z Honor 7X

Výkon a softvér

Od výkonu smartfónu za pár stoviek netreba mať žiadne veľké očakávania. Honor 7X je na tom asi tak ako minuloročný Huawei P10 Lite, čo znamená zhruba ten stred. Hry si teda na ňom zahráte, dokonca aj tie graficky náročnejšie, no rozhodne nie pri bohatých detailoch a ani pri vysokom fps. Mobilné zariadenie má v benchmark aplikácii Antutu na krku okolo 82-tisíc bodov.

S fungovaním operačného systému Android som počas niekoľkodňového testovania nepostrehol absolútne žiadne problémy. 4 GB operačná pamäť RAM robila svoju úlohu viac ako dobre, takže práca s viacerými aplikáciami prebiehala presne tak, akoby prebiehať aj mala. Nadstavba EMUI (verzia 5.1) nie je zrovna najkrajšia, no ak príde reč na fungovanie, nemám absolútne žiadne výhrady. Ide o naozaj perfektne vyladený, plynule bežiaci kus softvéru, ktorý vám vie poskytnúť skvelý používateľský zážitok.

EMUI 5.1
EMUI 5.1

Rozšírené nastavenia Androidu vo verzii 7 ponúkajú slušnú paletu inteligentných funkcií na uľahčenie ovládania či používania smartfónu. Po jeho prvom spustení vás navyše nezaskočí až neznesiteľná kopa bloatvéru. Medzi ikonkami nájdete iba aplikácie od výrobcu alebo Googlu, a to vrátane niekoľkých populárnych hier aj populárneho kúsku od Booking.com. Nič viac, nič menej.

Výdrž

Nové generácie čipsetu Kirin zrejme ponúkajú veľmi pokročilý energetický manažment, pretože tento model vydrží i napriek skromnému 3 340 mAh akumulátoru jeden poriadne náročný deň. Pokiaľ by sa používateľ ale trošku krotil, zvládol by aj dva, a to už stojí za potlesk. Ak sa teda obzeráte po smartfóne s perfektnou výdržou, Honor 7X môže byť tou správnou voľbou.

Rýchle nabíjanie ale rozhodne nečakajte. Za prvých 30 minút od pripojenia tradičného microUSB konektora nabíjačky z balenia doplníte niečo okolo 20 percent z celkovej kapacity batérie. Opäť sa teda niekde šetrilo.

Výdrž batérie Honor 7x
Výdrž batérie Honor 7X
PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
90 %
Dizajn
95 %
Displej
85 %
Fotoaparáty
75 %
Výkon
80 %
Systém
85 %
Výdrž
95 %