Huawei sa tento rok rozhodol nepokračovať v číslovaní svojich noviniek a namiesto Huawei P11 teda prišli Huawei P20, P20 lite a P20 Pro. Niet sa čomu čudovať, ide o poriadne veľký skok vo funkcionalite a popravde aj v kvalite.

Lite verzia, teda najlacnejšia z trojice, ponúka 5,8-palcový displej, P20 vyzerá takmer rovnako a taktiež ponúka 5,8-palcový displej a potom tu je P20 Pro so 6,1-palcovým OLED panelom. V rukách mám práve top model z trojice, ktorý testujem od utorka.

Huawei P20 a všetky jeho verzie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou nie sú len malou evolúciou. Huawei do zariadenia vložil veľa úsilia a je to vidieť. Aj to sa pravdepodobne podpísalo pod veľký skok v číslovaní jednotlivých modelov.

Huawei P20 Pro: Tie najväčšie zmeny

Tak či onak, novinka ponúka krásne zaoblené sklo na prednej a zadnej strane, ktoré v ruke sedí skutočne pohodlne. Zariadenie je kvôli tomuto dizajnovému riešeniu celkom šmykľavé, tak si na to dávaj pozor. Mne už stihol raz spadnúť a vôbec to nebol príjemný pocit, hlavne pri tak novom telefóne. Nové sú aj farby, k dispozícii je azda najzaujímavejšia farba – Twilight, ktorá kombinuje tmavomodro-zelenúfialovo-ružovú farbu. K dispozícii sú však aj iné farebné spracovania, ako napríklad čierna, modrá či ružová.

Práve prevedenie Twilight bude zaujímať asi najviac ľudí, a tak ma aj celkom mrzí, že ho nemám k dispozícii na nafotenie a natočenie. Tak či onak, určite si ho choď pozrieť do jednej z predajní, som si istý, že sa ti bude páčiť.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorá zaujme väčšinu ľudí sú tri fotoaparáty na zadnej strane. Načo potrebuje telefón tri foťáky, pýtaš sa? Dobrá otázka! Ono to dáva zmysel. Dva z nich medzi sebou úzko spolupracujú, zdieľajú medzi sebou zábery, ktoré potom kombinujú. No a ten tretí, ten funguje ako malý ďalekohľad poskytujúci 3x priblíženie bez straty kvality.

Prednú stranu prekrýva 6,1-palcový OLED displej, ktorý je vzhľadovo veľmi podobný displeju na iPhone X. Je to hlavne vďaka výrezu v displeji, ktorý je však podstatne menší. Zaberá približne jednu tretinu toho, čo výrez na iPhone X.

Zaujímavé je, že sa Huawei rozhodol ponechať spodnú „bradu,“ do ktorej vložil domovské tlačidlo vybavené snímačom odtlačkov prstov. Z praktického hľadiska ide o výborné rozhodnutie, z dizajnového hľadiska by bol snímač lepší priamo v displeji alebo niekde inde. Na jednu stranu som rád, že tu zvíťazila myšlienka funkčnosti nad dizajnom, na druhej ma mrzí, že nevidíme plný potenciál dizajnového oddelenia čínskej spoločnosti. Som si však istý, že sa toho dočkáme v nadchádzajúcom roku.

TIP REDAKCIE
Huawei vymenil microSD za Nano Memory karty, v čom sú rozdielne?

Nechýba ani základná výbava ako IP67 certifikácia, USB C, stereo reproduktory a podobne. Jedna vec ale podobne ako pri Mate 10 Pro chýba. Je ňou 3,5 mm jack pre slúchadlá. #RIPJack. V balení si však nájdeš USB C slúchadlá, aj adaptér z 3,5 mm na USB C.

Huawei P20 Pro: Detailnejší pohľad

Displej na P20 Pro je naozaj krásny. Je to predsa OLED panel, ktorý dokáže čiernu farbu zobraziť ako skutočne čiernu a bielu ako skutočne bielu. Čo ma zatiaľ celkom hnevá je implementácia výrezu. Je zjavné, že niektoré spoločnosti ešte nestihli zapracovať výrez do svojich aplikácií. Pri využívaní Instagramu som si napríklad všimol, že niektoré ovládacie prvky sú schované pod výrezom a ich používanie je teda o niečo náročnejšie. Som si však istý, že k náprave dôjde veľmi rýchlo. No a aby som nezabudol, P20 Pro používam s verziou softvéru, ktorá nie je finálna. K veľkej aktualizácii dôjde ešte pred oficiálnym štartom predaja, ktorý je naplánovaný na 6. apríl.

Huawei nezabudol ani na výkon. P20 Pro ponúka to najlepšie, čo firma vyrába, a teda procesor Kirin 970 s jadrami o takte 2,4 GHz (rovnaký čip má aj Mate 10 Pro), dedikovaný procesor pre AI (NPU), 6 GB operačnej pamäte RAM128 GB úložisko bez možnosti rozšírenia.

Nechýba mu 802.11ac Wi-Fi s MIMO, Bluetooth 4.2 (naozaj neviem prečo P20 Pro neponúka Bluetooth 5.0) a Cat 18 LTE konektivitu s maximálnou rýchlosťou sťahovania až 1,2 Gb/s, nie že by to na Slovensku vo väčšine prípadov hrozilo.

Základnou funkcionalitou každého telefónu by mal byť fotoaparát. Vyzerá to tak, že Huawei tento rok nesklame. Zariadenie kombinuje zábery z 40 Mpx, 20 Mpx a 8 Mpx fotoaparátov, aby tak v aplikácii fotoaparátu prinieslo bezproblémový zážitok. Naozaj, ani nebudeš vedieť, že všetky tri senzory medzi sebou spolupracujú, ako by sa nič nestalo. Jednoducho a bez námahy.

TIP REDAKCIE
Huawei chce poraziť Samsung: Predstaví prvý smartfón s otvorom pre fotoaparát v displeji

P20 Pro si ako predvolené nastavenie volí fotografie v 10 Mpx rozlíšení. Je to z toho dôvodu, aby ti telefón pri fotení ponúkol možnosť priblíženia. K dispozícii máš 1x (širokouhlý záber), 3x (stredný zoom) a 5x (veľký zoom). So stabilizáciou pomáha umelá inteligencia, ktorá odvádza perfektnú prácu.

Výsledky práce trojitého fotoaparátu prinesiem v samostatnom článku.

Huawei P20 Pro: Softvér

Huawei P20 Pro beží na Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.1. Vlastný systém Huawei nemôžem opísať ako najlepší, aký som kedy použil, no čo im nemôžem odoprieť, že sa rok čo rok poriadne zlepšujú. Inak tomu nie je ani teraz. Huawei pomaly ale isto mení ikonky a prispôsobuje témy tak, aby sa priblížil ku, subjektívne, krajšiemu dizajnu.

V základnom nastavení sa všetky ikonky automaticky umiestňujú na plochu, v nastaveniach však môžeš povoliť možnosť otvárať ich z jedného miesta pomocou stredového tlačidla. Tak to používam ja a mnohí ďalší ľudia, takže je skvelé mať takúto možnosť.

Huawei celý operačný systém pretkal umelou inteligenciou, ktorá sleduje ako telefón používaš a na základe toho upravuje rôzne parametre. Aj vďaka tomu by sa mal telefón namiesto spomaľovania časom naopak zrýchľovať. Osobne som si všimol jednu zaujímavú vlastnosť. Umelá inteligencia začala optimalizovať batériu, ktorá mi na rozdiel od prvého dňa teraz vydrží podstatne dlhšie. Nehovoríme tu o percente, dvoch ale o desiatkach percent.

Je Huawei P20 Pro pre teba?

Zatiaľ by som nerobil príliš rýchle závery. Predsa len, telefón tu je len pár dní a nemali sme šancu spraviť všetky porovnania, ktoré odkryjú jeho silné alebo slabé stránky. Chcem sa zamerať na jeho fotoaparáty, porovnať ich s jeho najväčším Android rivalom – Galaxy S9+ a zmerať výdrž batérie. Až potom bude jasné, čo si pre nás Huawei tento rok pripravil. Zatiaľ to však vyzerá veľmi nádejne!

Ak máš nejaké otázky, kľudne sa pýtaj, veľmi rád ich (ak to bude v mojich možnostiach a schopnostiach) odpoviem.

Páči sa ti Huawei P20 Pro?

Zobraziť výsledky ankety

Loading ... Loading ...