TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Nechávaš si cez noc zapojený smartfón do nabíjačky? Toto musíš vedieť!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Nechávaš si cez noc zapojený smartfón do nabíjačky? Toto musíš vedieť!

Posledná aktualizácia: 14. marca 2018 18:14
Lukáš Zachar
Publikované 14. marca 2018
Zdieľať
3 min
Zdieľať

Vinní sme všetci. Telefón nabíjame väčšinou večer, keď ideme spať a často sa stáva, že ho na nabíjačku pripojíme, keď je úplne vybitý. Je to však správne správanie alebo by sme sa k telefónu mali správať inak? Poďme sa pozrieť na to čo na to hovorí expert a aké nabíjanie je najlepšie

Keď necháte telefón na nabíjačke aj cez noc, nič sa nedeje. „Telefónu to nejak extrémne neublíži,“ hovorí Shane Broesky, spoluzakladateľ spoločnosti Farbe Technik, ktorá vyrába príslušenstvo pre nabíjania. „Váš telefón je skutočne inteligentný. Keď sa nabije tak vie, ako zastaviť prísun elektriny čím sa chráni pred prebitím,“ vysvetľuje.

Zatiaľ teda všetko v poriadku, že? Aj napriek tomu má však neustále pripojenie telefónu k elektrickej sieti neblahé účinky. Jedným z nich je neustále klesajúca kapacita batérie.

„Lítium-iónové batérie na zvýšenú teplotu nereagujú dobre čo spôsobuje pomalé znižovanie ich kapacity. Rovnaký princíp platí aj vtedy, keď na telefóne máte puzdro, ktoré zabraňuje tepelnej výmene medzi telefónom a okolitým vzduchom. Trpí hlavne batéria,“ dodal Shane.

Inými slovami, keď idete nabíjať telefón, dajte dole puzdro, inak škodíte batérii.

Existuje optimálny spôsob, akým nabiť telefón?

„V tých najideálnejších podmienkach by ste telefón mali držať nabitý medzi 50 % a 80 %. Tento stav nabitia batérie umožňuje najideálnejší chod, ktorý zároveň chráni lítium-iónový akumulátor pred postupným odumieraním. Kľudne nabíjajte aj niekoľkokrát za deň, telefónu to neuškodí.“

Častejšie nabíjanie namiesto jedného dlhého je teda pre smartfóny, resp. ich batérie oveľa lepšie. Pochopiteľne, nie je to niečo čo mnohí z nás cez pracovný deň vedia dodržať. Ak ale áno, tak to majte na pamäti.

Čomu sa vyhnúť?

„Veľkým ohrozením pre batériu je počet nabíjacích cyklov. Nabíjací cyklus je to, keď telefón nabijete z 0 na 100 %. Každá batéria má len obmedzený počet týchto cyklov,“ konštatuje Shane.

Možno ste si už pri starších telefónoch všimli, že po roku či dvoch sa jeho výdrž batérie rapídne znížila. Pravdepodobne za to môže práve dosiahnutý počet nabíjacích cyklov.

Nakoniec, podľa štúdie Lawrence Berkeley National Laboratory by ste mali zo zásuvky po nabití vybrať aj samotnú nabíjačku. Tá totiž ročne môže pri nič nerobení spotrebovať aj 4 € elektriny.

Tak si to zhrňme

  • Vždy používajte originálne nabíjačky a káble, poprípade výrobky od certifikovaných výrobcov
  • Dávajte pozor na prehriatie telefónu. Počas nabíjania v noci dajte dole kryt
  • Pre čo najdlhšiu výdrž batérie udržujte telefón medzi 50 a 80 % nabitia
  • Nenechávajte telefón úplne sa vybiť a následne nabiť sa na 100 %. Batérii to škodí
Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
11 komentárov 11 komentárov
  • Anton Franek píše:
    22. októbra 2018 o 10:52

    No je to zujímavè,pretože môj staručký Note2 po 6 rokoch nabíjania,len keď mal cca 10%Kapacity a cez celú noc,baterka aj dnes drží 2..2.5dňa.Stále originál.To sú moje pznatky z nabíjania.Žeby v roku 2012 boli kvalitnejšie baterie ako dnes?Kto vie….

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
    • Alžbeta Humajová píše:
      13. januára 2019 o 18:49

      Nebol na nule ved. Nabijak si ho tak, ako poradili.

      Prihláste sa pre odoslanie odpovede
      • Milan píše:
        22. januára 2019 o 11:35

        Nerozumiem, že či si chcela povedať :(

        Prihláste sa pre odoslanie odpovede
        • stanley36 píše:
          10. apríla 2019 o 15:57

          Alžbeta chcela povedať, aby ste si najprv dobre prečítali čo je v článku uvedené… nie z 10 na 100%, ale z nuly .. teda celkom vybitého mobilu ?

          Prihláste sa pre odoslanie odpovede
    • Milan píše:
      22. januára 2019 o 11:30

      Milan
      Absolútne súhlasím.
      Ja mám dva Gakaxy Note4 so zhodným obsahom a nastavením, pre každý mám 3 baterky a externú nabíjačku. Na jednom Note4 nabíjam 10 až 100%, na druhom hocijako. A bezpochyby je je výrazne lepšia výdrž batérií na prvom Note4, kde nabíjam od 10 do 100%. Takže tí tzv.experti tvrdia, že čo sa Babe snilo, to sa Babe stalo.

      Prihláste sa pre odoslanie odpovede
    • Juraj Kancko píše:
      4. septembra 2019 o 14:40

      Na všetkom sa šetrí

      Prihláste sa pre odoslanie odpovede
  • Ттерминаттор Ттерминаттор píše:
    23. apríla 2019 o 13:10

    Potreboval by som vedieť či je zle keď sa nabíja byť na internete či to kazí baterku alebo čo ,a či nevadí že som kúpil k Nokie kábel rýchlo nabíjajú či aj z certifikátom kvalitu za 7euro.dakujem

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
  • Tomas píše:
    27. júla 2019 o 9:21

    Niektore clanky su tak na dve veci… Vseobecne po 500 cykloch sa znizuje kapacita baterie. To je skoro rok a pol… A neznizuje sa dramaticky. Kto ma mnes smartphone viac ako dva roky???
    Takze rady clanku su, pri 51% baterie prestante vyuzivat mobil a urychlene vyhladajte nabijacie miesto a neprekracujte nabijanie nas 80% lebo vas mobil ma potrebu vas vyzivat pre svoje potesenie.
    Ja pojdem druhou cestou. Budem mobil vyuzivat pre svoje potesenie a po roku je aj tak zrely na vymenu minimalne obrazovky, tak popri tom vymenim aj baterku. A za pol roka aj tak mam novy.

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
  • Tomáš píše:
    12. septembra 2019 o 21:06

    Ten čo ten článok písal a aj jeho „expert“ sú úplný imbecili a dokazuje to len to že nemajú žiadne skúsenosti! Najlepšie je telefón nabíjať VŽDY OD 0% DO 100%. Ja to tak robím už niekoľko rokov a zdravie batérie si už viac ako 2 roky držím na hladine cez 90%. Kamaráti nabíjajú rovnaký telefón práve tak ako sa tu píše, teda viac krát za deň a batéria telefónu je po 2 rokoch úplne na odpis lebo nič nevidrží. Celý článok pravdepodobne vznikol len za účelom aby ľuďom ukázali ako treba zničiť batériu a aby každú chvíľu investovali do kúpy novej batérie. Tento článok si zaplatil asi nejaký servis, ktorý potrebuje vymeniť viac batérií v telefóne.

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
  • Polemik píše:
    27. novembra 2019 o 20:22

    Tiez potvrdzujem, ze to co je v clanku je zrejme somarina. Odjakziva nabijam vzdy z cca 10-15% na 100%, velakrat som nechal mobil na nabijacke aj celu noc, velakrat som ho vybil az tak ze sa mi vypol…a fony roznych znaciek mi pri takomto pouzivani vydrzali zakazdym cca 3 roky.

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
  • Ján Halanda píše:
    11. decembra 2019 o 9:46

    Dobrý deň. Lítium-polymérové a ionové batérie obsahujú tekutý elektrolit ktorý sa pri nabíjaní vyšším prúdom dokáže poriadne zahriať, zväčšiť objem a niekedy až prasknúť obal batérie a na vzduchu sa vznietit ( viď kauza Samsung s9). Zmeny štruktúry materiálu vo vnútri batérie sú nevratné. Dnešné nabíjačky využívajú technológiu pôvodne od Qualcommu ktorú každý výrobca nazýva inak. Fast charge, quick charge, rapid charge…. Pri nabíjaní batérie od nízkeho prahu nabíjania (0%) dokáže takáto nabíjačka ladovať batériu až 30W čo spôsobuje veľké zahrievanie už do tých 30% podľa modelu. Pokiaľ človek pokračuje v nabíjaní tak teplota batérie úmerne času rastie a elektrolit sa vysušuje a niekedy aj evaporuje do obalu batérie. Je to vždy boj s teplotou. Úplne najhoršie je ak niekto hrá 3d hry na mobile a zároveň ho nabíja. Okrem ničenia batérie extrémnou teplotou ktorá tam je do 5 min sa degradujú guľôčkové matrice spojov (bga) pod čipom. Je tu riešenie, ktoré zatiaľ výrobcovia v mobiloch nedokážu implementovať. Niektoré kvalitné nabíjacie stanice chladia nielen vlastné výkonové tranzistory ale aj batérie. Automobil Tesla bol testovaný bez aktívneho chladenia batérie a vydržal o 1/3 menej cyklov.

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Alza výrazne zlacnila špičkový kávovar. Má hodnotenie 95 %, predalo sa ho 200+ kusov
26. júna 2026
Hypershell X Go
Alza začala predávať „bionické nohy“. Fyzickú námahu znížia až o 39 %
27. júna 2026
Siguro FN-V75 3D Air Luxury
V lete vychladí, v zime zahreje: Alza zlacnila brutálny ventilátor na 140 €, zvládne akúkoľvek miestnosť
26. júna 2026
AlzaPower BigFoot 50 000 mAh Power Delivery (100 W)
Alza zlacnila obrovskú 50 000 mAh power banku. Nabijete s ňou aj notebook, má 84% hodnotenie
27. júna 2026

Najnovšie články

  • Orange, Telekom aj O2 majú problém: Elon Musk chce cez Starlink spustiť vlastného operátora
  • Finančná správa má nový nástroj. Ak nepriznáte príjem, zistí to takmer okamžite. Bude mimoriadne prísna
  • Najvýkonnejší Claude Fable 5 sa má vrátiť už o pár dní. Vláda USA ho vypla krátko po spustení
  • Alza do megavýpredaja zaradila OLED notebook ASUS Vivobook S 14. Má 32 GB RAM a cenu nižšiu o 470 eur
  • Alza do výpredaja zaradila špičkovú prenosnú chladničku. Na 1 nabitie vydrží 39 hodín, má 90% hodnotenie

Bude sa vám páčiť

Xiaomi batéria

Ako opraviť zlú výdrž batérie v telefóne? Zmeniť často stačí jediné nastavenie (NÁVOD)

16. mája 2026

Z Bruselu prichádzajú nové pravidlá pre telefóny. Začnú platiť vo februári

13. mája 2026
Google Pixel 9 a Google Pixel 9 Pro XL

Vlajková loď, mid-range, alebo budget: Ako si vybrať správny telefón, aby ste zbytočne nemíňali?

11. mája 2026

Mám 120 Hz displej, no aplikácie pôsobia trhane. V čom je problém a ako sa to dá riešiť? (NÁVOD)

10. mája 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.