Huawei vraj vyvíja vlastného inteligentného asistenta: Bude bojovať s Alexou a Google asistentom

Huawei je čoraz väčším hráčom na poli smartfónov, o čom svedčia aj jeho pokrokové čipsety, ktoré si navrhuje a vyrába sám.

Huawei je čoraz väčším hráčom na poli smartfónov, o čom svedčia aj jeho pokrokové čipsety, ktoré si navrhuje a vyrába sám. Od predstavenia Kirin 970 sa rád chváli tým, že jeho súčasťou je aj špeciálny čip, ktorého úlohou je starať sa výlučne o umelú inteligenciu.

Čo sa však inteligentných asistentov týka, tam sa Huawei musel spoľahnúť na spoločnosti ako Google či Amazon. Nie všetci to vedia, no Huawei Mate 9 sa v USA dokonca predával s predinštalovanou Alexou, a to sa často nevidí.

To by sa malo v blízkej budúcnosti zmeniť. Ako server XDA-Developers uvádza, Huawei vraj chystá inteligentného pomocníka s názvom „HiAssistant“. Zmienka o „HiAI“ sa objavila v čínskom Huawei Mate 10 s Android 8.1 Oreo a EMUI 8.1.

Nejde teda o oficiálne potvrdenú informáciu, príchod nového asistenta však vyzerá veľmi pravdepodobne.

Fungovať bude podobne ako Bixby

Samotný asistent od Huawei má fungovať podobne, ako ten od Google. V jeho právomociach bude zavolať vám taxi, kúpiť lístky na vlak, publikovať príspevky na sociálne siete, ako aj jednoduchšie úlohy, ako napríklad zapnúť Wi-Fi. Jednou z najťažších vecí, s ktorými sa musí popasovať akýkoľvek inteligentný asistent je schopnosť rozumieť ľuďom. Vo svete sú tisíce prízvukov, ktorým sa musí asistent naučiť porozumieť, čo vôbec ale vôbec nie je jednoduchá záležitosť.

Huawei má taktiež pracovať na HiVision, systéme, ktorý dokáže podobne ako Bixby Vision či Google Lens rozpoznávať objekty a ponúkať vám k nim rôzne informácie. Či sa Huawei podarí uspieť rýchlejšie než Samsungu s jeho Bixby nateraz ostáva záhadou.