Existuje šanca, že Muskov Roadster so Starmanom vrazí do Zeme

Spomínaš si ešte na Starmana v Muskovom elektromobile Tesla Roadster? Áno, presne ten, ktorý do vesmíru vyniesla raketa Falcon Heavy.

Spomínaš si ešte na Starmana v Muskovom elektromobile Tesla Roadster? Áno, presne ten, ktorý do vesmíru vyniesla raketa Falcon Heavy. Existuje tu pravdepodobnosť, že sa Starman vráti späť na Zem. Nestane sa tak však o rok, ani o dva.

Tím expertov sa pozrel na obežnú dráhu elektromobilu na ďalších milión rokov a prišiel k záveru, že je tu šanca, aj keď malá, že dôjde k zrážke so Zemou alebo Venušou. V prípade Zeme je tu 6 % šanca, že dôjde k zrážke, v prípade Venuše zas 2,5 % šanca.

TIP REDAKCIE
FOTO Tesla Roadster vyzerá úchvatne. Tieto zábery ťa presvedčia, že ho chceš

Ako však píšeme, ide o pravdepodobnosť, že k zrážke dôjde o 1 miliónov rokov, takže sa ničoho netreba báť. Je to fakt dlhý čas, hlavne keď do úvahy zoberieme fakt, že ľudstvo ako také je na Zemi len pätinu tohto času. Navyše, Roadster by so Starmanom pri prelete zemskou atmosférou pravdepodobne zhorel do tla.

Za predpoveďou stojí aj Čech

Presné výpočty majú na starosti traja páni, Hanno Rein, Daniel Tamayo a profesor z astronomického ústavu Univerzity Karlovej, David Vokrouhlický. Ich správa zároveň obsahuje aj informáciu o tom, že výpočet presnej trajektórie letu Starmana nie je celkom presný. Roadster momentálne obieha okolo Slnka po eliptickej orbite, ktorá niekoľkokrát pretne orbitu Marsu. S červenou planétou by sa však nemal stretnúť. Pri aféliu (najväčšej vzdialenosti od Slnka) by mal byť Starman od Slnka vzdialený 1,67x toho, čo Zem.

TIP REDAKCIE
Toto je posledná fotka Starmana: Teraz sa už rúti smerom k Marsu

Profesor Vokrouhlický a jeho tím tvrdí, že k prvému priblíženiu so Zemou by malo dôjsť v roku 2091. Takýto preletov však bude viac. Každý prelet okolo veľkého telesa však obežnú dráhu Roadsteru mierne upraví, preto je ťažké vypočítať, kde bude o sto, tisíc alebo miliónov rokov.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať