To, že na Slovensku nie je zrovna lacno, asi nie je žiadnym tajomstvom. Len by si už asi mnohí priali, aby to zdražovanie okolo čo najskôr skončilo. A hoci sa tu a tam naozaj objavujú aj pozitívne náznaky, aktuálna geopolitika nám nehrá do kariet. Práve naopak, rast cien možno sledovať pri rôznych kľúčových produktoch, službách a surovinách, vrátane energií. Napríklad taká cena plynu po novom dosiahla najvyššiu hodnotu za posledné dva roky, pričom ani elektrina na tom nie je zrovna dobre.
Dobrou správou však je, že domácností sa tieto nárasty nedotknú priamo či okamžite, hlavne vďaka zastropovaniu a ukončeným referenčným obdobiam. Vyššie náklady však pocítia firmy, ktoré nakupujú na spotovom trhu. A keď firmám rastú náklady, musia ich kompenzovať, najčastejšie prostredníctvom vyšších koncových cien. A tie, ako už asi tušíte, platia koncoví spotrebitelia, čiže bežní ľudia.
Plyn na 2-ročnom maxime, elektrina taktiež rastie
Trhy s energiami tak majú za sebou ďalší týždeň výrazného cenového nárastu, ktorý posúva kľúčové komodity na rekordné hodnoty. Ceny elektriny a zemného plynu na európskych burzách pokračovali v dynamickom raste, pričom plyn v medzitýždňovom porovnaní poskočil o viac ako desatinu a dosiahol dvojročné maximum, vyplýva z údajov, ktoré spracoval spravodajský portál agentúry TASR. Elektrina, ktorá len nedávno prekonala trojcifernú hranicu, presnejšie 120 eur za megawatthodinu, si pripísala ďalších viac ako 6 percent.
Plyn prekonal rekord, ktorý nastavil len v marci
Najvýraznejší pohyb zaznamenali analytici pri obchodovaní so zemným plynom. Zmluvy s dodaním v nasledujúcom mesiaci na holandskom uzle TTF, ktorý slúži ako hlavný bod pre európsky trh, v piatok (24. júla) uzatvárali na úrovni 63,575 eura za megawatthodinu (MWh). Pre porovnanie, ešte predchádzajúci týždeň (17. júla) sa cena plynu pohybovala na úrovni 57,392 eura za MWh. V priebehu týždňa tak plyn zdražel o 10,77 %.
Týmto prudkým skokom plyn hladko prekonal aj doterajší tohtoročný vrchol z marca, kedy sa jeho cena zastavila na úrovni 61,145 eura za MWh, a dostal sa na najvyššie úrovne za posledné dva roky.

Elektrina mieri k 130 eurám
Podobný vývoj prinieslo aj obchodovanie s elektrickou energiou. Na pražskej burze PXE stúpla cena elektriny pre Slovensko s dodaním v nasledujúcom roku v piatok (24. júla) na 127,63 eura za MWh. To predstavuje ďalší posun nahor oproti minulému piatku (17. júla), kedy sa obchodovanie uzatváralo na úrovni 120,02 eura za MWh. Elektrina pre slovenský trh si tak v priebehu jediného týždňa pripísala 6,34 %, čím nadviazala na predchádzajúce prekročenie psychologickej hranice 120 eur.
Aké to bude mať dopady?
Asi aj vy sa pýtate, ako sa tento nepriaznivý vývoj na medzinárodných komoditných trhoch prejaví v peňaženkách slovenských spotrebiteľov a podnikov. Žiaľ, nemáme úplne dobré správy.
Pokiaľ ide o domácnosti, aktuálne výkyvy na burzách sa do cien pre bežných občanov v najbližšej dobe nepremietnu. Pri elektrine stále platí dlhodobá zmluva so Slovenskými elektrárňami o dodávkach pre zraniteľných odberateľov za zvýhodnenú, respektíve zastropovanú cenu. Pri plyne sa rozhodujúce referenčné obdobie, z ktorého Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vypočítava ceny pre domácnosti na nasledujúci rok, skončilo už koncom júna. Letné zdraženie tak výpočet tarifných cien pre bežných odberateľov neovplyvní.

Čo sa týka firemného sektora a priemyslu, tieto oblasti už dopad pocítia. Firmy, ktoré nemajú ceny energií zafixované a nakupujú ich na takzvanom spotovom, teda krátkodobom trhu, musia počítať s okamžitým zvýšením prevádzkových nákladov. A ako sme spomenuli, vyššie účty za energie sa následne môžu odraziť (a pravdepodobne sa aj naozaj odrazia) v konečných cenách ich výrobkov a služieb pre koncových zákazníkov.
Opäť teda platí, že rast cien si odnesú zákazníci, čiže bežní ľudia, ktorí nakupujú tovary a služby. V praxi sa len veľmi zriedka stretávame s tým, že by firmy boli ochotné absorbovať zvýšené náklady na prevádzku na vlastné konto. Ono to totiž z hľadiska biznisu nedáva veľmi zmysel. Samozrejme, mnohé subjekty si to môžu dovoliť, no pokiaľ majú istotu, že ani napriek vyšším cenám neprídu o podstatnú časť klientely, jednoducho sa rozhodnú pre scenár, ktorý je výhodný pre nich, nie pre nás.

