TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Zistili, prečo Slováci míňujú. Obchody manipulujú starších ľudí, donútia ich míňať viac
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zistili, prečo Slováci míňujú. Obchody manipulujú starších ľudí, donútia ich míňať viac

Nedávny prieskum odhalil, ktoré skupiny ľudí sú náchylnejšie na impulzívne nakupovanie. Prekvapivo to nie sú mladí ľudia, ale seniori.

24. novembra 2025 8:02
Lucia Bihuncová
24. novembra 2025
Zdieľať
5 min
Zdieľať
V skratke
  • Najväčším pokušením pre spotrebiteľov sú zľavy
  • Slováci však míňajú čoraz opatrnejšie a nákupy plánujú
  • Po impulzívnych nákupoch cítia väčšiu vinu Slováci než Česi

Spotrebiteľské správanie sa rokmi mení a zľavy sú pokušením pre každú generáciu. Nedávny prieskum ale odhalili, že mladí ľudia sú pri nákupoch opatrnejší. Naopak, impulzívne nakupuje skupina ľudí, o ktorej by si to na prvú takmer nikto nemyslel – seniori. Ako uvádza portál agentúry SITA, Slováci začali míňať s väčším uvážením a premýšľajú, do čoho investujú. Výdavky im už nie sú ľahostajné.

Prieskum na základe nákupného poradcu Heureka Group odhalil, že až polovica spotrebiteľov si svoje nákupy plánuje vopred a spontánne míňanie peňazí je skôr výnimkou.

Spotrebiteľské správanie Slovákov sa mení

Podľa šéfa analytikov Heureka Group Andy Wernera sa Slováci správajú pri nákupoch väčšinou opatrne alebo uvážlivo. Impulzívny nákup bez premýšľania o finančnom dopadne na rodinný rozpočet si dopraje len každý siedmy Slovák. Prieskum tiež odhalil jednu zaujímavosť, a síce, že najmladší spotrebitelia sú zároveň aj najopatrnejšími. Týka sa to ľudí vo veku 18 až 24 rokov, pri ktorých bol predpoklad, že budú nakupovať spontánnejšie.

Impulzívne nákupy z tejto vekovej kategórie priznalo len 8 percent dopytovaných. Prekvapením je, že oveľa bezstarostnejšie míňajú seniori, čiže ľudia vo veku nad 65 rokov. Tento trend potvrdil aj samotný Werner. „Ak sa niekto označí za impulzívneho spotrebiteľa, ide častejšie o staršiu osobu,“ povedal pre portál SITA. K impulzívnemu nakupovaniu sa celkovo priznalo 15 percent spotrebiteľov, pričom viac impulzívne sa správajú ženy.

Peniaze
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Na čo najviac míňajú Slováci

Prieskum tiež odhalili, na aké veci Slováci míňajú najviac, respektíve, na čo priznávajú najčastejšie výdavky. Na prvom mieste sú potraviny a nápoje 19,4 percenta a tesne za nimi nasleduje obuv s podielom 19,2 percenta. Tretie miesto obsadila elektronika (16 percent), pričom rozdiely sa prejavujú aj medzi pohlaviami.

Ženy priznali, že rady míňajú hlavne na kozmetiku a oblečenie. Muži zas na elektroniku a streamovacie služby. Klinická psychologička Ivana Líbalová hovorí, že tieto odlišnosti vyplývajú z iných hodnôt a motivácií. „Muži si cenia nástroje a výkon, ženy vzťahy a vzhľad. Elektronika pre mužov predstavuje výkon, predplatné efektivitu,“ dodala.

Do hry vstupujú aj generačné rozdiely

Mladší ľudia častejšie investujú do cestovania, ktoré im prináša nové zážitky a možnosť spoznávať neznáme miesta a inú kultúru. Ľudia vo veku 25 až 34 rokov sa priznali, že viac míňajú na alkohol a cigarety. Majetnejší respondenti zas častejšie míňajú v reštauráciách alebo si platia za luxusné služby. Werner objasnil, že pre týchto ľudí je impulzom k nákupu často nuda a dostupnosť.

Slováci majú po nákupoch výčitky

Prieskum tiež odhalil, že Slováci majú po impulzívnych nákupoch väčšie výčitky ako Česi. Bez výčitiek je len 12 percent Slovákov a u Čechov je to až 19 percent. Pocit viny cíti takmer vždy sedem percent Slovákov oproti piatim percentám Čechov. Ak už spotrebiteľ „zhreší“, najviac sa obviňujú ženy a starší ľudia, naopak mladší ľudia pocity viny nepociťujú v takej vysokej miere. Najsilnejší je pocit viny u ľudí s nízkym príjmom a najslabší u ľudí, ktorí zarábajú nadštandardne.

Neprehliadnite

Pozor, Slovensko, nakupovanie, tovar, produkt, nebezpečné výrobky, toxické produkty, riziko, nebezpečné výrobky, nákupy
Slovenská inšpekcia varuje ľudí. Eviduje prudký nárast podvodov, pozor si musíte dávať aj na .sk domény
peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH, konsolidácia
Štát od januára ruší dôležité príspevky. Domácnosti zaplatia plnú cenu
Aktuálna správa
Potvrdili sa najhoršie obavy: Obľúbená firma definitívne končí. Tvrdí, že ju zničilo čínske Temu
nákupy potravín, slovenské potraviny, slovenské výrobky
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Za impulzívne správanie môžu zľavy

Podľa prieskumu je najsilnejším spúšťačom neplánovaných nákupov zľava. Tento spúšťač označila až polovica opýtaných. Zľavy sú pritom najväčším lákadlom pre mladších a ľudí s nižším príjmom. Na ženy zároveň vplýva aj reklama a módne trendy a to vo väčšej miere než na mužov. „Zľava sa stáva nielen finančným, ale aj psychologickým spúšťačom. Legitimizuje impulzívny nákup a znižuje pocit viny,“ objasnila Líbalová.

Hovorca Heureka Group Ondřej Šveda si myslí, že zľava má aj praktický rozmer. Spotrebiteľom umožní kúpiť si produkt vyššej kvality a za nižšiu cenu. Cena produktu sa tu ale zároveň neukazuje ako najdôležitejší ukazovateľ. „Napríklad televízor s nižšou spotrebou vám môže ročne ušetriť desiatky eur, čo z dlhodobého hľadiska ovplyvní náklady viac ako obstarávacia cena,“ dodal záverom hovorca.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Mozog Vyvinuli neurón, vďaka ktorému sú roboty schopné reagovať ako človek

Najčítanejšie

peniaze, bankovky, mince, euro
Finančná správa sprísňuje kontroly. Veľkú skupinu ľudí čaká nepríjemná návšteva aj pokuty
22. novembra 2025
tankovanie, benzín, nafta
Zatvoria 430 čerpacích staníc. Vodiči sa musia pripraviť na nedostatok benzínu
21. novembra 2025
Tankovanie, benzín, nafta, ceny
Čerpacia stanica vodičom posiela pokuty na 395 eur za to, že nenatankovali
22. novembra 2025
Peniaze, príspevok, platy, štát
Štát priznal vážny problém. Tisícom ľudí chybne vypočítal príspevky, mnohí majú nárok na tisíce eur
23. novembra 2025

Najnovšie články

  • Zistili, prečo Slováci míňujú. Obchody manipulujú starších ľudí, donútia ich míňať viac
  • Vyvinuli neurón, vďaka ktorému sú roboty schopné reagovať ako človek
  • EÚ zavedie nové dane. Platiť ich budú aj Slováci, jedna sa zvýši o 1 000 %
  • Je možné, že príde ďalšia zmena. Štát začal prehodnocovať odvody živnostníkov
  • Slovenská inšpekcia varuje ľudí. Eviduje prudký nárast podvodov, pozor si musíte dávať aj na .sk domény

Bude sa vám páčiť

Pozor, Slovensko, nakupovanie, tovar, produkt, nebezpečné výrobky, toxické produkty, riziko, nebezpečné výrobky, nákupy

Zo slovenského trhu sťahujú nebezpečný výrobok. Má v sebe zvýšený podiel kadmia a olova, prestaňte ho používať

22. novembra 2025
autá, ojazdené autá, farba auta, parkovanie, ceny áut

Na Slovensku výrazne rastie záujem o takéto autá. Tvoria 37 % trhu (zoznam)

21. novembra 2025
aktuálne, Slovensko

Konsolidácia zlyháva, Slovensko smeruje ku kolapsu: Ukázali čierne čísla, ide z nich strach

21. novembra 2025
Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia

Brusel neverí slovenskej konsolidácii: Slovensko je vraj príliš optimistické

21. novembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?