Košický výrobca výživových doplnkov a fitness oblečenia GymBeam získal od investorov 30 miliónov eur. Tie majú byť použité na expanziu a rýchlejší rast na trhoch západnej a strednej Európy. Zároveň majú ísť aj na posilnenie distribúcie, ako informovala spoločnosť a napísal o tom portál Index. Okrem toho firma získala 80 miliónov eur od bánk, takže na ďalší rozvoj má k dispozícii celkovo 110 miliónov eur.
Zakladateľ a CEO spoločnosti GymBeam Dalibor Cicman na sociálnej sieti uviedol: „Som veľmi hrdý na to, že zo Slovenska robíme naozaj skvelé veci a budujeme veľkú medzinárodnú firmu, jednu z najväčších vo svojej kategórii celosvetovo.“ Teší ho tiež záujem zákazníkov z náročných trhov, akými sú Nemecko alebo Švajčiarsko.
GymBeam získal desiatky miliónov eur
Firma plánuje použiť nový kapitál na nákup výrobných liniek na Slovensku. Tu ale jej plány nekončia a peniaze pôjdu aj na akvizíciu výrobného podniku v Nemecku. Rovnako na nákup robotických systémov pre automatizáciu skladov v Miláne a Košiciach. Novými investormi sú investičná spoločnosť PortfoLion a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD).
„V posledných dňoch sme uzavreli investičné kolo vo výške 30 miliónov eur. S pomocou Rothschild & Co sme získali dvoch nových investorov: PortfoLion (8 %) a EBRD (4 %),“ uviedol Cicman. Vo firme dlhodobo participujú aj investori cez platformu Crowdberry. Zakladateľ zostáva majoritným akcionárom s podielom 72 percent.
Nejde o prvú kapitálovú injekciu. V roku 2019 získal GymBeam od investorov z Crowdberry a od štátneho podniku Slovak Investment Holdingu spolu šesť miliónov eur. Cicman zároveň v rozhovore pre portál Seznam Zprávy na začiatku roka uviedol, že spoločnosť zvažuje vstup na európsku burzu po roku 2028. Stať sa tak má vtedy, keď dosiahne optimálnu veľkosť.

Prepad zisku a rast tržieb
Spoločnosť GymBeam pôsobí na trhu takmer desať rokov. Za ten čas sa vyformovala na najrýchlejšie rastúcu značku v segmente fitness a výživy v Európe. Podľa FinStatu dosiahla firma v roku 2024 tržby vo výške 166 miliónov eur, čo znamenalo viac než 20-percentný medziročný nárast. Tento rok očakáva tržby približne 220 miliónov eur.
Zisk sa však vlani výrazne znížil z 11 na 5 miliónov eur. Spoločnosť to pripisuje investíciám do zahraničnej expanzie, ktoré majú priniesť dlhodobý rast. GymBeam má vyše dva milióny aktívnych zákazníkov, ponúka viac než 11-tisíc produktov a zamestnáva takmer 500 ľudí.
Expanzia v regióne a online sila
Okrem Slovenska a Česka pôsobí GymBeam aj v Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku, Bulharsku, na Ukrajine, v Slovinsku, Poľsku, Grécku, Nemecku a Taliansku. Firma sa výrazne opiera o online predaj a marketing, spolupracuje s viacerými významnými influencermi a je aktívna na sociálnych sieťach.
Touto komunikáciou sa jej podarilo presvedčiť zákazníkov, že športová výživa je určená nielen pre profesionálnych športovcov. Nakupujú tu aj bežní ľudia, ktorí sa starajú o svoju kondíciu. Predaj cez e‑shop má naďalej dominujúcu pozíciu. Úspech slovenskej firmy aj za hranicami našej krajiny ukazuje, že aj Slováci vedia ponúknuť úspešný a kvalitný produkt.
