Poľský obchodný reťazec Biedronka čelí obvineniam zo strany protimonopolného úradu. Ten obvinil vlastníka Biedronky ale aj ďalšie firmy.
Biedronka v tomto roku začala expanziu aj na slovenský trh a aktuálne má otvorené prevádzky vo viacerách menších mestách a obciach. V rodnom Poľsku patrí k jedným z najpopulárnejších diskontných predajcov.
Biedronka čelí obvineniam
Podľa informácií TASR existuje podozrenie, že Biedronka uzatvorila dohodu, ktorej cieľom bolo zabrániť vodičom prestupovať medzi firmami. Týkalo sa to tých spoločností, ktoré obsluhovali rovnaké distribučné centrá Biedronky.
Poľský Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľa (UOKiK) preto zasiahol a obvinil majiteľa Biedronky. Diskont je v rukách spoločnosti Jeronimo Martins Polska, pričom obvinenia padli aj na 32 dopravných firiem. Obvinenie sa týka účasti na kartelovej dohode, ktorá obmedzovala konkurenčný boj o vodičov medzi firmami zabezpečujúcimi distribúciu pre Biedronku. Obvinenie sa týka aj konkrétnych ľudí, ktorí mali byť za touto dohodou. Hovorí sa o ôsmich osobách.
Ako fungovali dohody?
Poľský protimonopolný úrad má podozrenie, že vodičom bolo zabránené, aby prestupovali medzi firmami. Spoločnosti sa takýmto spôsobom snažili vyhnúť vzájomnému preberaniu zamestnancov. To však podľa úradu porušuje pravidlá hospodárskej súťaže. Úrad doplnil, že každý by mal mať možnosť slobodne si vybrať aj zmeniť svoje zamestnanie.
Dohody údajne fungovali tak, že ak vodič odišiel z jednej firmy a chcel sa zamestnať v inej, s ktorou takisto spolupracovala Biedronka, čelil blokáde nástupu do prácu. Táto blokáda trvala približne tri mesiace. Vodiči, ktorí chceli zmeniť zamestnávateľa, vraj mali zakázaný aj vstup do priestorov inej firmy.
Ide o nezákonný postup
UOKiK upozornil, že takéto dohody sú nezákonne, pretože zasahujú do hospodárskej súťaže. Doplácajú na to bežní zamestnanci, ktorí nemajú možnosť prestúpiť k inej firme a získať napríklad vyšší plat či ďalšie pracovné výhody. Ako spresnil úrad, takéto praktiky spravidla vedú k stagnácii platov a k zníženiu mobility pracovníkov.
Ako to ovplyvní Biedronku na Slovensku?
Firmám hrozí za účasť na kartelovej dohode pokuta až do výšky 10 percent ich ročného obratu. Fyzickým osobám zas pokuta do dvoch miliónov zlotých. Existuje ale možnosť využitia programu zhovievavosti, ak budú firmy spolupracovať s úradom. V tomto prípade sa môžu sankciám vyhnúť, prípadne ich výšku znížiť.
Ako dopĺňa tlačová agentúra TASR cez svoj portál Teraz.sk, podľa vyjadrenia tlačového oddelenia Biedronky sa prípad nijako netýkla slovenského trhu. Išlo výlučne o poľský trh a údajne ide o záležitosť, ktorá je stará už niekoľko rokov.