Tablety sa stávajú čoraz nasytenejším segmentom spotrebnej elektroniky. Už dávno totiž nejde len o „prerastené“ smartfóny. Sú to de facto kompaktné počítače, ktoré pre mnohých používateľov predstavujú adekvátnu náhradu za dedikované notebooky. Túto definíciu rozhodne spĺňa aj nový Galaxy Tab S10 FE+ od spoločnosti Samsung, ktorý debutoval v apríli, a ktorý som mal možnosť v poslednej dobe testovať. A to ma veľmi teší.
Prečo? Kvalitné tablety, ktoré dokážu do veľkej miery či úplne nahradiť notebooky, totiž ešte celkom donedávna bývali až príliš drahé. Zariadenia, akým je aj Galaxy Tab S10 FE+, však ukazujú, že spoľahlivosť a kvalitu možno dodať aj za oveľa nižšiu než vlajkovú cenu.
Avšak treba mať na pamäti, že nižšia cena jednoducho znamená nejaké tie kompromisy. A ak sa spravia na nesprávnych miestach, používateľ si radšej priplatí za model, ktorý problémové obmedzenia nemá, prípadne sa poobzerá po inej značke. Je toto prípad novinky od Samsungu?
Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Predstavenie zariadenia
Galaxy Tab S10 FE+, ktorý bol predstavený popri „základnom“ Galaxy Tab S10 FE, je zariadenie vhodné na široké spektrum záberov, vrátane práce, štúdia aj zábavy. Vďačiť za to možno nielen procesoru, ale aj fotoaparátu na zadnej strane a v prípade Galaxy Tab S10 FE+ aj väčšej obrazovke.
Samozrejme, dôležitých čŕt je tu omnoho viac. Za zmienku rozhodne stojí umelá inteligencia (AI) Galaxy AI s kopou šikovných možností, ktoré možno bez námahy a naozaj prínosne aplikovať v praxi, a potom aj cena, ktorá na našom trhu začína na 669 eurách za konfiguráciu 8 GB (RAM) + 128 GB (ROM).

Pri predstavení však každé zariadenie znie bechybne. Je to až používanie v reálnych podmienkach, ktoré odhalí vopred neznáme nedostatky, ale aj skryté lákadlá. Ako je na tom Galaxy Tab S10 FE+? Poďme sa na to pozrieť.
Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Dizajn a konštrukcia
Začneme tým, čo každý zákazník uvidí a pocíti ako prvé, teda konštrukčným spracovaním. Samsung pri novinke aplikoval pomerne známy dizajnový jazyk. Vizuálne prevedenie tabletu by som označil ako čisté – nenájdeme tu žiadne extra nápisy, línie či iné dizajnové prvky, ktoré by pre niekoho mohli byť až príliš extravagantné. Jediným prvkom, ktorý vystupuje, sú čiary, ktoré sa ťahajú pozdĺž bočných hrán na zadnej strane. To je v podstate všetko. Nájdeme tu potom už len objektív fotoaparátu v pravom hornom rohu, ktorému asistuje drobné svietidlo.
Pokiaľ ide o prednú stranu, tá je rovnaká ako pri drvivej väčšine iných tabletov. Je tu displej, ktorý ohraničujú tmavé rámiky. Nič viac. To ale nevidím ako problém. Hoci niekomu môže absencia unikátnosti prekážať, mne osobne to nevadí. Dizajnové prevedenie by malo byť hlavne praktické, a to v tomto prípade rozhodne platí. A taktiež platí, že veľká časť používateľov si na tablet ihneď po kúpe nasadí puzdro, takže aj keby tu nejaké tie unikátne prvky boli, v podstate by sa hneď zakryli.
Oveľa dôležitejšia je kvalita konštrukcie. A tú známkujem na výbornú. Galaxy Tab S10 FE+ v ruke pôsobí solídne, kvalitne, odolne. Ihneď po rozbalení vyfučali všetky obavy z toho, že sa poškodí, keď ho vložím do plnšieho batohu alebo keď sa prihodí nejaký ten pád. Skúšal som ho aj trochu poohýbať, no konštrukcia nehla ani brvou. Veľký palec hore – hliníkové telo v tomto prípade odvádza naozaj skvelú prácu.
Napokon ešte musím pochváliť poťah zadnej strany, ktorý je matný a trochu drsnejší, čo nielen eliminuje neatraktívne odltačky prstov, ale taktiež zabezpečuje pohodlné držanie, ako aj hmotnosť, ktorá činí len 664 gramov v prevedení s Wi-Fi a 668 gramov v prevedení s 5G.

Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Displej
Ako som spomenul v sekcii venovanej predstaveniu zariadenia, Galaxy Tab S10 FE+ vyniká svojím veľkým displejom. Dokonca ide o najväčší displej, aký kedy Samsung v tejto sérii uplatnil. Má ulhopriečku až 13,1 palca, čo znamená dostatok úžitkovej plochy pre všetky možné úkony – prácu, štúdium aj zábavu.
Veľmi dobre si však uvedomujem, že veľkosť displeja sama o sebe nestačí. Pre používateľov sú dnes dôležitejšie aj iné parametre či technológie, ktoré dokážu zabezpečiť nielen dostatočne veľký, ale aj dostatočne kvalitný obraz. Ani v tomto ma Galaxy Tab S10 FE+ nesklamal, i keď tu sú určité veci, ktoré ma mierne zarazili.
Medzi hlavné devízy displeja, teda okrem veľkosti, patrí rozlíšenie. To činí 2 880 x 1 800 pixelov, čo v preklade do ľudskej reči znamená nádherne ostrý obraz. A to rozhodne oceníte pri akomkoľvek type obsahu. Či už pracujete s textom, pozeráte film či upravujete fotky, kopa pixelov vždy príde vhod.
Ostrosť však prichádza bez najpresnejších farieb a prvotriednej energetickej úspory. Samsung totiž zvolil technológiu LCD namiesto OLED, čo so sebou prináša určité kompromisy. Tablet nedokáže úplne presne zobraziť čiernu farbu, pričom aj zvyšné farby sú buď to menej živé, alebo sýte, hoci v určitých prípadoch pôsobia prirodzenejšie. Rátať potom treba aj s mierne zhoršenými pozorovacími uhlami a čo mňa zarmútilo najviac – aj pomalšou odozvou.
Aby som bol konkrétnejší, displej nie vždy pôsobil 100-percentne, pokiaľ ide o responzívnosť. Nezriedka som mal pocit, že reaguje s miernym oneskorením, čo zaručene uberalo na komforte. Aj keď išlo o milisekundy, nemôžem povedať, že by mi to nevadilo.

Vysvetlil som si to však tým, že som tak trochu rozhýčkaný z iných displejov, ktoré mám v domácnosti (smartfón, počítač a podobne). A po pár dňoch som si na pomalšiu odozvu viac-menej zvykol. Nebola to žiadna katastrofa, no považujem za nutné to vypichnúť.
Druhým vysvetlením, prečo to tak môže byť, je plynulosť obrazovky. Galaxy Tab S10 FE+ podporuje obnovovaciu frekvenciu 90 Hz – namiesto 120 Hz, s ktorou sa môžeme stretnúť pri mnohých iných tabletoch. Myslím si ale, že väčšine zákazníkov bude 90 Hz stačiť. Koniec koncov, tí zákazníci, ktorým ide o prémiovú kvalitu, pravdepodobne budú hľadať tablet z vyššej cenovej kategórie, kde sú špičkové technológie zárukou.
Obecne teda displej, ktorý pokrýva prednú stranu Galaxy Tab S10 FE+, hodním pozitívne. Hoci obraz nie je najfarebnejší, najviditeľnejší či najplynulejší, ponúka dostatočné kapacity na to, aby ho používateľ vedel zúžitkovať v azda každom dôležitom aspekte. Pokiaľ ste predtým nepoužívali displej na zariadení za vyše 1 000 eur, nebudete mať žiadny problém. Ak áno, skúste domu dať pár dní – určite si zvyknete.
Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Výkon a batéria
Presúvame sa do útrob konštrukcie, kde na nás číhajú ďalšie dôležité komponenty. Tým najviac kľúčovým je procesor, ktorého úlohu plní 4-nanometrový Exynos 1580 z vlastnej produkcie Samsungu.
Tento čip nepatrí medzi špičku na trhu, no s prehľadom postačí na všetky všedné a niektoré nevšedné úkony. Ľahké aktivity, ako je surfovanie po webe, scrollovanie sociálnych sietí, odpisovanie na správy, absolútne nie sú problém. A dokonca ním nie je ani multitasking – čo je pochopiteľné, keďže práve multitasking je jedným z hlavných lákadiel tabletov obecne.
Práca s dvoma aplikáciami naraz, hoc aj náročnejšími, je pohodlná a zvyčajne bezproblémová. Mierneho preťaženia som si všimol až v prípade, keď som okrem dvoch hlavných aplikácií preskakoval aj medzi niekoľkými ďalšími. Nešlo o veľké záseky, v dôsledku ktorých by som musel nečinne čakať niekoľko sekúnd. Skôr to boli drobné zaváhania a spomalenia. To sa však v prípade tabletu, ktorý spadá do mid-range triedy, dá pochopiť a akceptovať.

Ak by som to mal zhrnúť – 95 percent času bol výkon tabletu spoľahlivý a riadne postačujúci. Tých zvyšných 5 percent boli skutočne ojedinelé prípady, kedy trebalo trochu trpezlivosti. No ako som už spomenul, nebola to žiadna hrôza, z ktorej by si jeden trhal vlasy.
A veľmi ma teší, že tých pár nedostatkov vo výkone viac než adekvátne kompenzuje batéria. Galaxy Tab S10 FE+ je vybavený článkom s kapacitou až 10 090 mAh a podporou pre 45 W rýchle nabíjanie. V praxi tento objem znamená bezproblémovú výdrž aj na dva až tri dni aktívnejšieho používania. Keď som ho používal len pár hodín denne, vydržal dokonca až štyri dni.
Nabíjanie výkonom 45 W je skvelou voľbou. Hoci pri tak obrovskej kapacite ho nemožno považovať za bleskurýchle, neprekážalo mi to. Väčšinou som ho dával nabiť na noc, prípadne som ho používal počas toho, ako bol zapojený do siete. Tak či onak – na tomto fronte som nemusel robiť žiadne kompromisy, čo rozhodne musím pochváliť.
Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Fotoaparát
Nakoľko fotografia nepatrí medzi hlavné prednosti tabletov, túto sekciu len v rýchlosti prebehnem. Ak chcete pomocou tohto zariadenia fotiť, môžete, no s mimoriadne vysokou kvalitou nerátajte. Snímkam jednoducho chýba ten „šmrnc“, ktorý dokážu poskytnúť smartfóny. Sú ale postačujúce na bežné použitie, pod čím možno rozumieť napríklad zdieľanie s priateľmi či prostredníctvom sociálnych sietí.





Dôležitejšia pre vás zrejme bude predná kamera, ktorá má rozlíšenie 12 Mpx a podporuje natáčanie v 1080p aj 4K, v oboch prípadoch pri 30 FPS. Máte teda zaručenú vysokú kvalitu videohovorov, sa náramne hodí v prípade, že sa budete potrebovať zúčastniť pracovného online meetingu alebo online prednášky.
Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Softvér
Podobne ako ostatné zariadenia od Samsungu, tabletu nechýbajú viaceré pokročilé funkcie umelej inteligencie, ktoré zvyšujú komfort, efektivitu aj kreativitu.
Medzi najvýraznejšie patrí Circle to Search, vďaka ktorej možno jednoducho získať informácie o objektoch na obrazovke bez toho, aby bolo nutné prepínať medzi aplikáciami. Stačí obkresliť prstom alebo S Pen-om daný prvok, napríklad text, obrázok či ikonu, a systém okamžite vyhľadá relevantné informácie cez Google.
Veľmi užitočná je aj funkcia Note Assist integrovaná v aplikácii Samsung Notes. Táto technológia využíva AI na automatické usporiadanie poznámok, prevod rukou písaného textu do digitálnej podoby a sumarizáciu dlhších zápiskov. Je teda ideálnym nástrojom pre študentov, profesionálov i bežných používateľov, ktorí si potrebujú efektívne organizovať svoje myšlienky.
Toto sú dve funkcie, ktoré som osobne využíval najčastejšie. Vidím v nich reálny prínos a potenciál mimoriadne spríjemniť ako vyhľadávanie, tak aj organizovanie informácií.
A aby toho nebolo málo – pokiaľ využívate tablet s voliteľnou klávesnicou, môžete využiť špeciálnu AI klávesovú skratku. Tá umožňuje okamžitý prístup k rôznym inteligentným funkciám, napríklad plánovaniu udalostí, vyhľadávaniu alebo asistovanému písaniu.

Za zmienku tiež stojí funkcia Best Face, ktorá zo skupinových fotografií vždy vyberie tú, kde sa všetci účastníci tvária „normálne“. To znamená, že už nemusíte fotiť na niekoľko pokusov, pretože vždy niekto má prižmúrené oči. Best Face to celé spraví za vás. Samozrejme, AI dokáže aj odstraňovať nežiadúce objekty (či osoby) z už vyhotovených snímok, čo sa taktiež môže hodiť.
No nie je to len AI, čím tablet poteší po softvérovej stránke. Mne osobne sa veľmi páčilo všeobecné spracovanie. Dizajn je čistý, prehľadný a hlavne funkčný. Taktiež je intuitívny, čo znamená, že sa s ním rýchlo naučí narábať aj ten, kto má s One UI (rozhranie Samsungu) nulové skúsenosti.
Veľmi ma potom potešil aj spôsob interakcie v prostredí multitaskingu. So zobrazenými oknami sa dá veľmi jednoducho a rýchlo manipulovať – môžete meniť veľkosti, upraviť presnú pozíciu zobrazenia, aktivovať režim „okienka“ či prepínať aj medzi aplikáciami, ktoré sa vám na obrazovku nezmestili.
Systém, ktorý používa Galaxy Tab S10 FE+, je teda navrhnutý tak, aby nielen dobre vyzeral, ale aj dobre fungoval. Softvérovým inžinierom tak určite patrí obrovská pochvala.
Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Príslušenstvo
Osobne som mal k dispozícii na testovanie kryt s klávesnicou a S Pen. A bol som za to veľmi rád, keďže toto príslušenstvo používa zážitok z používania na úplne novú úroveň. Pokiaľ chcete na tablete aj pracovať, respektíve multitaskovať, v podstate ide o nevyhnutnosť. Platí to však skôr o puzdre s klávesnicou – pero sa hodí de fato len tým, ktorí sa venujú kreatívnym činnostiam, teda nejakému tomu grafickému dizajnu či kresleniu.
Puzdro je matné, no bohužiaľ nie úplne imúnne voči odtlačkom prstov. Dá sa celkom jednoducho zašpiniť. Samotná klávesnica je však dobre rozložená a písanie pôsobí takmer rovnako ako na notebooku. Veľmi milo ma prekvapila aj funkčnosť touchpadu – tá sa dokonca rovná notebookom. A kde je touchpad, tam je aj kurzor, čo taktiež iste mnohí ocenia.

Problém je v tom, že kryt s klávesnicou a touchpadom nie je lacná záležitosť. Stojí až 269,90 eura. Vhodnejšou voľbou – avšak bez touchpadu – môže byť kompaktnejšie puzdro, ktoré stojí 189,90 eura. Ochranné puzdro bez klávesnice potom stojí 89,90 eura.
Samsung Galaxy Tab S10 FE+: Verdikt
Galaxy Tab S10 FE+ nie je dokonalý tablet. Jednoducho má nedostatky, ktoré môžu byť pre niekoho „dealbreaker“. Treba si ale uvedomiť, že toto nie je vlajkový tablet. Stojí len niečo málo cez 600 eur, takže určité kompromisy sú rozhodne na mieste.
A aj keď som sprvu niektoré odsudzoval, časom mi prišli ako dobrý barter. Výkon nie je špičkový, no výdrž áno. Displej nemá najvyššiu plynulosť, no je nádherne ostrý. Dizajn môže pôsobiť vágne, no konštrukcia je solídna. Asi viete, kam tým mierim.
Ak sa teda obzeráte po tablete, ktorý v podstate všetko zvládne dobre, pohodlne sa používa a dlho vydrží, tento kúsok rozhodne stojí aspoň za zváženie. Pokiaľ chcete maximum v každom možnom smere, radšej sa poobzerajte inde – niekde tam, kde parametre (a ceny) prémiovejšie.