TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Donald Trump cúvol: USA nebude uplatňovať nové clá na smartfóny ani ďalšiu vybranú elektroniku!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Donald Trump cúvol: USA nebude uplatňovať nové clá na smartfóny ani ďalšiu vybranú elektroniku!

Clá, ktoré zavádza USA, nebudú napokon platiť pre všetok dovážaný tovar. Americká administratíva zverejnila zoznam výnimiek.

12. apríla 2025 19:49
Lucia Bihuncová
12. apríla 2025
Zdieľať
3 min
Donald Trump, prezident Spojených štátov amerických
Zdroj: Depositphotos/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Takzvané recipročné clá, ktoré zavádza USA, sú pre mnohých veľkým strašiakom
  • Niektorí technologickí giganti si však môžu vydýchnuť, pretože dostanú výnimku
  • Clá sa nebudú týkať populárnej spotrebnej elektroniky, napríklad smartfónov

Veľkí technologickí giganti si môžu vydýchnuť. Trump mení svoju politiku a podľa najnovších informácií vynechá z ciel smartfóny, notebooky, čipy aj ďalšiu vybranú elektroniku. Stane sa tak na základe aktualizovaného usmernenia pre colnú a hraničnú ochranu USA. Od dovozného cla bude oslobodená populárna spotrebná elektronika a to vrátane elektroniky dovážanej z Číny.

Ako uvádza portál The Verge na základe správy z agentúry Bloomberg, americká colná a hraničná ochrana (CBP) v piatok neskoro večer aktualizovala svoje usmernenia. Tie sa dotknú smartfónov, notebookov, pevných diskov, počítačových procesorov a pamäťových čipov. Tieto zariadenia nebudú zaťažené nedávno zavedenými clami, čo prospeje mnohým technologickým gigantom. Výnimku dostanú aj stroje používané k výrobe polovodičov.

Neprehliadnite

Šéfdizajnér Apple je späť: Jony Ive sa po 2 rokoch vracia k zariadeniam
iPhone 11 Pro
Displeje iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max majú byť tenšie ako kedykoľvek predtým
Samsung Galaxy Watch Ultra
Sú Galaxy Watch Ultra kópiou Apple Watch Ultra? Samsung priznal farbu, a to doslova

Clá sa nebudú uplatňovať na všetko

Aktualizácia zoznamu produktov, na ktoré sa nebude uplatňovať clo, prichádza krátko po tom, čo sa americký prezident rozhodol zaviesť 90-dňovú pauzu pre vyššie colné sadzby pre väčšinu krajín a zároveň zvýšiť sadzbu pre čínsky dovoz až na 145 percent. Clá, ktoré by postihli Čínu, by zvýšili ceny najpopulárnejších technologických produktov v USA, čo by nezobrali pozitívne ani samotní spotrebitelia. Niektoré technologické firmy však reagovali už v predstihu.

Podľa portálu The Verge napríklad spoločnosť Sony zapracovala clá do cien svojich najnovších televízorov, ktoré sa predávajú na území USA. Rovnako OnePlus zvýšilo cenu svojich nových inteligentných hodiniek a to bez udania akéhokoľvek dôvodu. Iné firmy zas vyčkávajú, ako sa celá situácia vyvinie a zatiaľ sú zdržanlivé. Napríklad Nintendo odložilo predobjednávky pre hernú konzolu Switch 2 v USA. Spoločnosť Apple zas údajne doviezla 600 ton iPhonov z Indie ešte predtým, než mali clá vstúpiť do platnosti.

Čo všetko dostane výnimku?

Ako uvádzajú České noviny, Trumpova administratíva chce udržať nízke ceny obľúbenej spotrebnej elektroniky, ktorá sa tradične nevyrába v USA. Nové rozhodnutie prospeje firmám ako Apple, Samsung, Nvidia alebo Dell Technologies. Ako sme naznačili, recipročným clám by sa mali vyhnúť smartfóny, notebooky, počítače, diskové jednotky, ploché monitory, zariadenia pre automatické spracovanie dát, pamäťové čipy a stroje, ktoré sa používajú na výrobu polovodičov. Znamená to, že tieto produkty nebudú podliehať súčasným clám so sadzbou 145 percent, ktoré Trump uvalil na Čínu a ani 10-percentným clám, ktoré sa týkajú dovozu z iných krajín sveta. Čína nechce zostať pozadu a od soboty uplatňuje na dovoz tovaru z USA clo vo výške 125 percent. Výnimky z ciel, ktoré zavádzajú Spojené štáty americké, majú platiť spätne od 5. apríla tohto roka. Podľa colnej správy sa tieto výnimky vzťahujú na dve desiatky kategórií tovarov.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Peniaze, príspevok Štát priznáva veľkú chybu: Ľuďom má vrátiť desiatky eur. Takto to bude fungovať
Ďalší článok autá, ojazdené autá, farba auta, parkovanie, ceny áut Toyota pohorela, podľa ADAC bola najviac poruchová. Ktoré autá boli spoľahlivé? (ZOZNAM)

Najčítanejšie

peniaze, bankovky, mince, euro
MIMORIADNE: Štát vydal vážne varovanie. Bojí sa, čo sa môže stať. Ľuďom nakázali, nech si vyberú hotovosť
14. novembra 2025
Slovensko, peniaze, konsolidácia, dane, poistenie
Štát bez zľutovania: Prichádza NOVÝ odvod. 130 € mesačne budete platiť povinne (koho sa to týka)
14. novembra 2025
Peniaze, bankovky, euro
POZOR: Tisíce Slovákov čaká studená sprcha. Hrozí im úplná strata dôchodku
15. novembra 2025
Lidl, pojazdné predajne
AKTUÁLNE: Lidl prekvapil konkurenciu. Spúšťa prvé pojazdné predajne. TOTO tu nakúpite a za rovnaké ceny
14. novembra 2025

Najnovšie články

  • AKTUÁLNE: Je to horšie, než sme čakali. Dane na Slovensku dosiahnu historické maximum, EÚ varuje pred katastrofou
  • EÚ len krúti hlavou: Taká ZÚFALÁ situácia aká je Slovensku, tu ešte nebola (čo sa stalo)
  • Dostupnejšie diaľničné známky? Prichádza ZMENA v predaji, na toto sa pripravte
  • POZOR: Slovenská banka obmedzí VŠETKÝCH svojich klientov. Je nutné konať, čím rýchlejšie, tým lepšie
  • POZOR: Štát potvrdil novú taktiku. Hotovosť si pýta priamo na mieste (čo sa deje)

Bude sa vám páčiť

peniaze, bankovky, mince, euro

AKTUÁLNE: Je to horšie, než sme čakali. Dane na Slovensku dosiahnu historické maximum, EÚ varuje pred katastrofou

16. novembra 2025
Aktuálna správa

EÚ len krúti hlavou: Taká ZÚFALÁ situácia aká je Slovensku, tu ešte nebola (čo sa stalo)

16. novembra 2025
Samsung Galaxy S25

Samsung mení priority: Galaxy S26 uprednostní CENU pred masívnymi vylepšeniami (čo nás čaká)

16. novembra 2025
iPhone Pocket

Apple to dokázal: „Ponožku“ na iPhone za vyše 200 € úplne vypredal

16. novembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?