TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: OBROVSKÝ ŠOK: Z ničoho nič KONIEC. Zo Slovenska odchádza obrovská značka
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

OBROVSKÝ ŠOK: Z ničoho nič KONIEC. Zo Slovenska odchádza obrovská značka

Dánsky koncern ECCO na Slovensku končí. Závod, ktorý sa nachádza v Martine, počas leta preruší výrobu a o prácu príde viac ako 640 ľudí.

Posledná aktualizácia: 15. apríla 2025 8:58
Lucia Bihuncová
Publikované 15. apríla 2025
Zdieľať
4 min
Aktuálna správa
Zdroj: Redakcia
Zdieľať
V skratke
  • Závod v Martine začal s produkciou topánok v roku 1998
  • Topánky boli vyvážané na mnohé svetové trhy
  • Počas svojej existencie na Slovensku vyprodukoval 50 miliónov párov obuvi

Dánsky koncern ECCO, ktorý sa špecializuje na výrobu topánok, na Slovensku končí. Závod v Martine chce vedenie do konca roka úplne zatvoriť, pričom k prerušeniu výroby príde už počas leta. Závod zamestnáva viac ako 640 ľudí a všetci prídu o prácu takpovediac zo dňa na deň.

Vedenie toto rozhodnutie oznámilo svojim zamestnancom v pondelok ráno 14. apríla a všetci preto odchádzali z rannej zmeny v šoku. Hoci sa šepkalo, že by k zatvoreniu závodu na Slovensku mohlo prísť, neočakávalo sa, že k tomu príde v dohľadnej dobe.

Závod ECCO na Slovensku končí

Ako uvádza spravodajský portál TA3, o prácu v martinskom závode príde všetkých 643 zamestnancov. Veľkú časť z nich tvoria ženy, prípadne ľudia, ktorí majú krátko pred odchodom do dôchodku. Mnohí odborníci poukazujú na to, že týmto ľuďom sa bude nová práca hľadať veľmi ťažko. Závod v Martine funguje od roku 1998, kedy začal s produkciou. Slovenská továreň sa špecializuje na výrobu formálnej aj príležitostnej obuvi. Podľa štatistík dodala počas svojej existencie na rôzne svetové trhy viac ako 50 miliónov párov topánok. Vedenie firmy uviedlo, že zatvorenie závodu v Martine by nijako nemalo ovplyvniť maloobchodnú sieť predajní ECCO na Slovensku.

Neprehliadnite

Slovensko, plyn
Duslo Šaľa obmedzuje výrobu. Konflikt na Blízkom východe ženie ceny plynu príliš vysoko
Office, peniaze, dávka, plat
Štát pohorel na plnej čiare: Zaviedol daň, skoro nič z nej nemá
eset
ESET varuje pred kybernetickými útokmi na firmy v strednej Európe a na Slovensku

Dôvod zatvorenia slovenského závodu

„Vzhľadom na celosvetový obchodný a ekonomický vývoj sa spoločnosť ECCO rozhodla pristúpiť k zmene počtu svojich výrobných závodov tak, aby zodpovedali potrebám trhu. V dôsledku toho počas leta príde k ukončeniu výroby v závode v Martine. Chceli by sme vyjadriť vďaku zamestnancom za ich prácu v našom takmer 30-ročnom pôsobení na Slovensku,“ napísala spoločnosť v stanovisku.

ECCO je známy dánsky obuvnícky koncern, ktorý sa špecializuje na výrobu kvalitnej koženej obuvi pre ženy, mužov aj deti. Založený bol v roku 1963 v meste Bredebro (na juhu Dánska) podnikateľom menom Karl Toosbuy. Zaujímavosť je, že firma stále zostáva rodinným podnikom, čo je výnimočné pri značkách takejto veľkosti. Okrem obuvi koncern ECCO vyrába aj kožené doplnky – kabelky, peňaženky, opasky alebo batohy. Koža z ich garbiarní sa používa aj v luxusnom priemysle, napríklad v automobilkách alebo pri výrobe luxusných doplnkov (napr. pre značku Apple). ECCO má dnes predajne vo viac než 90 krajinách a patrí medzi najväčších svetových výrobcov pohodlnej a kvalitnej obuvi.

Čo bude so zamestnancami?

ECOO hovorí, že pre zamestnancov zo slovenského závodu chystá kompenzačné balíčky. V pláne má aj ďalšie opatrenia, ktoré sa budú pridŕžať kolektívnej zmluvy, pričom niektoré opatrenia budú nad rámec zákona. Vedenie spoločnosti chce údajne urobiť všetko pre to, aby sa zmiernili dopady na zamestnancov po tomto radikálnom rozhodnutí. Pavol Hustava, ktorý zastupuje odbory, pre TA3 povedal, že za zatvorením martinského závodu nie je len zlá situácia na trhu, ale aj zlé manažérske rozhodnutia na globálnej koncernovej úrovni. Pripomenul, že mnohí zo zamestnancov sú len pár rokov pred dôchodkom a iní zas majú hypotéky alebo sú samoživiteľmi. Ako dodal, mnoho z nich bude mať problém nájsť si rovnako platenú prácu a zabezpečiť si základné životné potreby.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Hypershell X Go
Alza začala predávať „bionické nohy“. Fyzickú námahu znížia až o 39 %
27. júna 2026
Finančná správa
Finančná správa má nový nástroj. Ak nepriznáte príjem, zistí to takmer okamžite. Bude mimoriadne prísna
28. júna 2026
Anker Solix
Alza do výpredaja zaradila špičkovú prenosnú chladničku. Na 1 nabitie vydrží 39 hodín, má 90% hodnotenie
28. júna 2026
Starlink, operátor, SpaceX
Orange, Telekom aj O2 majú problém: Elon Musk chce cez Starlink spustiť vlastného operátora
28. júna 2026

Najnovšie články

  • Máte Orange? Operátor poteší tisíce ľudí, dá vám 30 GB dát zadarmo, takto ich aktivujete (+ dátum)
  • Alza výrazne zlacnila prémiový kávovar Philips. Pripraví 50 nápojov, má 96 % hodnotenie
  • OpenAI GPT-5.6 oficiálne: Kedy budeme môcť vyskúšať superinteligentnú AI na Slovensku?
  • Stopli každoročné zdražovanie diaľničných známok
  • Tisíce Slovákov dostanú viac peňazí. Štát mení dávky, príspevky aj dôležité limity (+ prehľad)

Bude sa vám páčiť

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD)

Našli spôsoby, akými môže vláda ušetriť bez toho, aby ničila naše peňaženky. Kamenický nesúhlasí

25. júna 2026
Ursula Von der Leyen

EÚ odklepla dôležitú dohodu. Zruší vysoké clá, prospeje to všetkým

25. júna 2026
EÚ, Slovensko

Slovensko dostalo od EÚ ultimátum: Na získanie peňazí ostáva už len 67 dní. V hre je 1,38 miliardy eur

25. júna 2026
iPhone Ultra

Apple vraj vyriešil nedostatky skladacieho iPhone Ultra. Septembrový debut vyzerá nádejne

24. júna 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.