TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: POZOR: Elektronické mýto čakajú od leta zmeny. Sadzba sa bude počítať ÚPLNE inak než doteraz
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

POZOR: Elektronické mýto čakajú od leta zmeny. Sadzba sa bude počítať ÚPLNE inak než doteraz

Elektronické mýto čakajú zmeny, ktoré vstúpia do platnosti od 1. júla 2025. Sadzba mýta bude mať po novom tri zložky.

Posledná aktualizácia: 21. apríla 2025 9:32
Lucia Bihuncová
Publikované 21. apríla 2025
Zdieľať
3 min
Diaľnica, cúvanie
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos
Zdieľať
V skratke
  • Spoločnosť SkyToll upozornila na zmeny, ktoré čoskoro vstúpia do platnosti
  • Sadzba elektronického mýta sa bude po novom rátať úplne inak
  • Okrem iného sa zruší aj retrospektívna zľava

Elektronické mýto čakajú na Slovensku zmeny. Tie začnú platiť od začiatku leta. Ako uvádza portál Teraz.sk, do praxe sa zavedie nový spôsob výpočtu mýta. Sadzba mýta bude mať po novom tri zložky. Ich súčet potom stanoví výslednú sadzbu v eurách za kilometer (eur/km) bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Novinka vstúpi do platnosti 1. júla 2025, pričom sa zmenia sadzby mýta a zavedie sa nový spôsob určenia emisnej CO2 triedy vozidla. Ako informovala spoločnosť SkyToll, tieto zmeny súvisia so zavedením európskej smernice Eurovignette.

Elektronické mýto – čo sa mení?

Od júla sa musia vodiči, respektíve prevádzkovatelia prepravy, pripraviť na zmeny, ktoré súvisia s elektronickým mýtom. Pre výpočet sadzby mýta budú rozhodujúce viaceré faktory. Napríklad typ vozidla, jeho hmotnosť, kategória, počet náprav, emisná trieda Euro, limitné hodnoty emisných tried CO2, skupina a podskupina vozidla a taktiež dátum prvej registrácie. Sadzba mýta bude pozostávať z troch zložiek, ktorých súčet potom stanoví výšku mýta (eur/km) bez DPH.

Neprehliadnite

Spaľovací motor, nafta, benzín, gumové komponenty, čierna smrť motora, motory, výmena oleja
Vodiči, vyhnite sa problémom s motorom. Vďaka TÝMTO tipom pôjde ako švajčiarske hodinky
android 12
Android 12 Developer Preview 1 je vonku, zatiaľ poteší iba vývojárov
nočná jazda autom, auto, automobily
Vodiči, POZOR: Svieti vám TÁTO kontrolka? Neignorujte ju, ohrozuje bezpečnosť na ceste

„V závislosti od triedy cesty, kategórie vozidla a jeho typu tak bude sadzba mýta daná súčtom poplatku za infraštruktúru, poplatku za externé náklady spojené s emisiami CO2 spôsobenými premávkou a poplatku za externé náklady spojené so znečistením ovzdušia spôsobeným premávkou. Všetky tieto poplatky budú samostatne vyčíslené na faktúre pre prevádzkovateľa vozidla za prejazdené mýto,“ uviedla spoločnosť SkyToll pre agentúru TASR. Spoločnosť doplnila, že konkrétne sadzby mýta nájdu vodiči na internetovej stránke emyto.sk.

Od júla aj ďalšie zmeny

V lete začnú platiť aj ďalšie zmeny súvisiace s elektronickým mýtom. Zmení sa napríklad spôsob uplatňovania zliav zo sadzieb mýta na spoplatnených úsekoch ciest pre vozidlá, ktoré majú hmotnosť nad 3,5 tony. Prevádzkovateľ môže aj naďalej žiadať o zľavu a týka sa to vozidiel, ktoré sú určené na prepravu viac ako deviatich osôb vrátane vodiča. Zľavu môže žiadať za kilometre najazdené po vymedzených úsekoch diaľnic a ciest prvej triedy aj nad stanovené limity.

Spoločnosť SkyToll, ktorá prevádzkuje elektronický mýtny systém, spresnila, že pre určenie výšky percentuálnej zľavy od júla do konca tohto roka sa nebudú započítavať kilometre, ktoré vozidlo najazdilo v prvej polovici tohto roka. Zmeny prinesú aj zrušenie retrospektívnej zľavy. TASR na záver dopĺňa, že „nárok na uplatnenie zľavy si bude možné uplatniť iba pre konkrétne spoplatnené vozidlo, nie kumulatívne na všetky vozidlá prevádzkovateľa a kilometre prejdené u jedného prevádzkovateľa mýtnej služby.“ 

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

EČV/ŠPZ
Ako cez telefón zistiť, kde je cudzie auto poistené len na základe EČV (2026)
12. marca 2026
One UI 8.5
Samsung One UI 8.5: Ktoré zariadenia dostanú veľkú aktualizáciu? (ZOZNAM)
12. marca 2026
Čerpacia stanica
Cena nafty už pokorila 2 € za 1 liter. Tankujú ju aj Slováci, prísť to môže aj k nám
11. marca 2026
Wi-Fi dostane silnú konkurenciu. Li-Fi prenáša dáta cez svetlo rýchlosťou až 224 Gbps
10. marca 2026

Najnovšie články

  • Skladací iPhone Fold spojí iOS a iPadOS. Prinesie funkciu, ktorú Samsung ponúka už 14 rokov
  • 5 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť Samsung Galaxy S26 (a 3 dôvody, prečo nie)
  • Mexiko zamkne SIM karty za biometriu. Bez odtlačku prsta či skenu tváre nebude možné volať ani posielať SMS
  • Ako dlho vydrží batéria v MacBook Neo, než ju bude treba vymeniť? Apple prekvapil, kompromisy sa nekonajú
  • iPhone Fold bude dostupný v troch konfiguráciách. Najlacnejšia vyjde na 2 000 €

Bude sa vám páčiť

dopravné značky, F-23

Poľsko zaviedlo nové dopravné značky. Mätú aj skúsených vodičov (čo je nové)

28. februára 2026
Peugeot, Stellantis, spaľovák

Stellantis hlási rekordnú stratu 22,3 miliardy €. Chce sa urýchlene vrátiť k spaľovákom

26. februára 2026
Tesco pokuta

Tesco na parkoviskách v Británii zaviedlo varovné značky a vyberá pokuty. Zistili sme, ako to bude na Slovensku

27. februára 2026
tunel

NDS radí, ako správne prejsť cez tunel Višňové. Trvá na 5 zásadách

19. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?