TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Štát spravil OBROVSKÚ chybu: Nová daň NEMUSÍ platiť veľká skupina (PREHĽAD)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Štát spravil OBROVSKÚ chybu: Nová daň NEMUSÍ platiť veľká skupina (PREHĽAD)

Rozhodnutie Finančnej správy vyvoláva vlnu kritiky zo strany slovenských podnikateľov.

Lukáš Zachar
21. marca 2025
Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Finančná správa nastavila rozdielne pravidlá pre domácich a zahraničných podnikateľov
  • Slovenské firmy musia platiť daň aj za zahraničné platby bez spojitosti s činnosťou v SR
  • Zahraničné firmy majú v tomto prípade výraznú výhodu

Podnikateľské prostredie na Slovensku čelí ďalšej kontroverznej situácii. Najnovšie ide o zavedenie transakčnej dane (DFT) a rozhodnutie Finančnej správy (FS), ktoré vytvára nerovné podmienky medzi slovenskými a zahraničnými firmami. Zákon, ktorý oficiálne vstupuje do platnosti už čoskoro, totiž obsahuje ustanovenia, ktoré zvyšujú záťaž pre domáce podniky pri realizovaní zahraničných platieb.

Dva metre na jednu daň?

Finančná správa Slovenskej republiky najnovšie na svojom webe informovala o tom, že zahraničné spoločnosti, ktoré majú účty vedené v bankách mimo Slovenska, nemusia odvádzať daň z tých platieb, ktoré nesúvisia s ich aktivitami na území SR. To znamená, že zahraničná firma podnikajúca napríklad v Česku, Nemecku či USA, a ktorá má zároveň aktivity aj na Slovensku, platí DFT len zo slovenských transakcií.

Úplne odlišná situácia však nastáva v prípade slovenských podnikateľov. Tí podľa rovnakého zákona musia odvádzať daň nielen zo svojich transakcií na Slovensku, ale aj zo všetkých debetných platieb vykonaných zo zahraničných účtov – bez ohľadu na to, či súvisia s ich podnikaním na Slovensku alebo v cudzine.

Peniaze, euro, bankovky, mince, banky
Ilustr. obr. | Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Slovenské firmy v nevýhode

Prakticky to znamená, že slovenská spoločnosť, ktorá má aktivity v Nemecku či USA a realizuje tam platby z účtu vedeného v zahraničnej banke, musí aj z týchto platieb odvádzať daň slovenskej Finančnej správe. Oproti tomu nemecká alebo americká firma, ktorá podniká na Slovensku, ale súčasne vykonáva platby v zahraničí z účtov mimo SR, žiadnu daň z týchto transakcií platiť nemusí.

Odborníci upozorňujú na zjavné narušenie férovosti hospodárskej súťaže. Takto nastavené pravidlá totiž jednoznačne znevýhodňujú slovenské firmy, ktoré budú musieť navyše zvládať zvýšenú administratívnu záťaž a v konečnom dôsledku aj vyššie náklady oproti zahraničným konkurentom.

Neprehliadnite

Slovensko, peniaze, konsolidácia, dane, poistenie, dlhopisy, dávky, SZČO, platy
Práve POTVRDILI, že Slováci platia a budú platiť VIAC. Nikde inde nie je tak zle
Potraviny, Slovensko, peniaze
Opäť drahšie Vianoce: Cena kľúčovej potraviny raketovo rastie, za TOTO budeme platiť viac!
tretí pilier, peniaze, dôchodky, finacnie, konsolidácia, financie
Štát má zvýšiť kľúčové príspevky o stovky eur. Už teraz môžete získať cez 4 000 €, no málokto o tom vie

Tento krok vyvolal ostrú kritiku zo strany domácich podnikateľov, ktorí poukazujú na možné ohrozenie svojej konkurencieschopnosti na zahraničných trhoch. Upozorňujú aj na to, že finančné náklady, ktoré daň predstavuje, budú mať priamy dopad na ich ziskovosť a schopnosť expandovať mimo Slovenska.

Čo na to Finančná správa?

Finančná správa zatiaľ bližšie nevysvetlila, prečo sa rozhodla práve pre takéto rozdielne prístupy v posudzovaní povinností medzi zahraničnými a domácimi firmami. Slovenskí podnikatelia v tejto chvíli preto čakajú na ďalšie usmernenia či vysvetlenie, na základe ktorého by mohlo dôjsť k spravodlivejšej úprave pravidiel.

Aktuálne podmienky pre DFT sú predmetom mnohých otázok a polemík. Dvojaké štandardy však môžu viesť k právnym sporom či dokonca k otázkam ich súladu s európskou legislatívou o rovnosti hospodárskej súťaže.

V súčasnosti je isté iba jedno – nový systém zdaňovania transakcií ešte pred zavedením vzbudzuje pochybnosti a podnikatelia čakajú, či Finančná správa svoje kontroverzné rozhodnutie prehodnotí.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

daň za prejdený kilometer
Schválili daň za každý prejdený kilometer. Vodiči si priplatia cez 500 € eur ročne, budú im kontrolovať tachometre
29. júla 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň, platby v hotovosti
Finančná správa oznámila tvrdé kontroly. Ľudí čaká nepríjemná návšteva aj pokuty
30. júla 2026
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD)
Štát skúša na Slovákoch tvrdé listy. Jedna zmena ich prinútila vrátiť stovky eur
29. júla 2026
peniaze, bankovky, mince, slovensko
Štát pripravuje obrovskú zmenu. Chystá úpravu zákona, ktorá sa týka všetkých ľudí
29. júla 2026

Najnovšie články

  • Skutočne Sony zakáže hry na diskoch? Už definitívne vieme, čo sa stane v roku 2028
  • Používate Google Maps? Tu je dôvod, prečo čas príchodu priebežne mení farbu (ako to funguje)
  • Koľko peňazí stojí špičkový displej na Samsungu? Takúto sumu čakal asi málokto
  • Svoj PC môžete zrýchliť jedným nastavením. Zaberie to minútku, mnohí o tom nevedia
  • Ukázali priemerné platy Slovákov za rok 2025. Výsledky mnohých prekvapia (+ sumy)

Bude sa vám páčiť

Aktuálne, peniaze, zdražovanie

Ukázali priemerné platy Slovákov za rok 2025. Výsledky mnohých prekvapia (+ sumy)

31. júla 2026
Askoll

Na Slovensku končí ďalšia veľká firma. Prepustí všetkých zamestnancov

31. júla 2026
tankovanie, ceny, benzín, nafta

Benzín či nafta za 2 €? Vieme, čo sa bude diať s cenami na čerpacích staniciach

31. júla 2026

EÚ vypočítala mesačnú mzdu priemerného Slováka. Suma, s ktorou prišla, mnohých zarazí

31. júla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.