TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Skvelá správa pre Slovákov: Slovenskí pekári sa odmietajú podrobiť „praktikám“ EÚ i reťazcov
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Skvelá správa pre Slovákov: Slovenskí pekári sa odmietajú podrobiť „praktikám“ EÚ i reťazcov

Slovenskí pekári vyhlásili, že nepodľahnú tlaku zo strany EÚ ani obchodných reťazcov. Zhodli sa, že do svojich výrobkov nebudú pridávať hmyz.

19. marca 2025 12:45
Lucia Bihuncová
19. marca 2025
Zdieľať
2 min
Zdieľať
V skratke
  • EÚ povolila pridávanie hmyzu do potravín
  • Na to reagovali slovenskí pekári, cukrári a cestovinári
  • Tí zhodne tvrdia, že hmyz do výrobkov nebudú pridávať

Už viackrát sme vás informovali, že Európska únia schválila používanie hmyzu v potravinách. To u niektorých spotrebiteľov vyvoláva obavy, avšak slovenskí pekári prichádzajú s odkazom, ktorý mnohých poteší.

Podľa informácií portálu Teraz.sk slovenskí pekári odmietajú pridávanie hmyzu do svojich výrobkov. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) tým reagoval na schválenie prášku z celých lariev červa Múčiara obyčajného. EÚ ho uznala za novú potravinu a povolila používanie vo viacerých potravinách, vrátane pekárenských výrobkov.

Neprehliadnite

Potraviny, Slovensko, peniaze
Táto pochúťka môže byť drahšia než striebro. Slováci si na ňu čoskoro nechajú zájsť chuť
MIMORIADNE: Sociálna sieť X môže na Slovensku definitívne skončiť. Elon Musk sa nepodvolí pravidlám EÚ
Nekvalitné palivá, benzín, nafta, pokuta
Vodiči, držte sa: EÚ chce vytlačiť cenu benzínu a nafty na 2 eurá za liter

SZPCC nebude do výrobkov pridávať hmyz

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov vyhlásil, že hmyz do svojich výrobkov nebude pridávať a to ani v prípade, ak by ho o to požiadali obchodné reťazce. Zväz združuje výrobcov z celého Slovenska od SZČO až po veľké pekárne. Aktuálne má cez 520 členov vo všetkých regiónoch a zamestnáva viac ako 12-tisíc pracovníkov. Predseda predstavenstva zväzu Milan Lapšanský informoval, že výrobcovia, ktorí sú súčasťou združenia, sa zaviazali spoločným uznesením. Platí teda, že slovenskí pekári nebudú do potravín pridávať hmyz. Lapšanský pre TASR doplnil: „Ak chce niekto jesť mleté červy, nech na pultoch siahne po výrobkoch zo západnej Európy, ktoré reťazce dovážajú vo veľkom. V tých slovenských takéto prísady určite nenájde.“ Dodal, že slovenskí výrobcovia nebudú meniť overené receptúry a dopĺňať ich o prášky z červov alebo iného hmyzu.

Múčny červ
Zdroj: Depositphotos

Slovensko je sebestačné

Vo vyhlásení tiež zaznelo, že Slovensko je v produkcii pšenice sebestačné. Zväz preto nevidí dôvod pridávať do výrobkov nové prísady. Lapšanský deklaroval, že na slovenských spotrebiteľoch nebudú robiť testy s novými potravinami. „Dôvodenie ekologickými či morálnymi dosahmi má svoje hranice. Neexistujú žiadne relevantné štúdie o vplyve dlhodobej konzumácie červov na človeka. Nemienime v tomto podľahnúť tlakom enviroaktivistov ani reťazcov,“ ubezpečil Lapšanský. Ak spotrebitelia siahnu po slovenských výrobkoch od pekárov, cukrárov alebo cestovinárov, nemali by mať obavy, že v zložení sa nachádza hmyz.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Nabíjanie elektromobilu Elektromobily sa ukazujú ako problémové. Počet výjazdov asistencie láme rekordy pre TENTO dôvod
Ďalší článok Peňaženka, peniaze, euro, bankovky, DPH, transakčná daň, zákon, rozpočet, platy, mzdy, daň, sociálne odvody Vodiči sú ZHROZENÍ: V schránkach si našli 1 200 € pokuty. Sú za niečo, o čom sa doteraz nehovorilo

Najčítanejšie

Slovensko ZRUŠILO kontrolu STK každé dva roky. Mnohí o tom netušia (ako často chodiť)
3. novembra 2025
Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Štát bez milosti: Slovákom ZRUŠÍ mimoriadne dôležitú vec. Vraj to inak nejde
4. novembra 2025
Peniaze, mzdy, príspevok
EÚ oznámila TVRDÉ rozhodnutie: Slováci za toto poriadne zaplatia, kontrolovať budú VŠETKO
4. novembra 2025
peniaze, euro, ekonomika, štát, aktuálne, transakčná daň, príspevok, konsolidačných opatrení, dlžníci, konsolidačný balík
MIMORIADNE: Štát naozaj spoplatní službu, ktorá bola roky ZADARMO. TOTO čakajte (+ ceny)
5. novembra 2025

Najnovšie články

  • Odborníci varujú: TÁTO absolútne základná vec bude čoskoro drahšia. Slováci zaplačú
  • Apple chystá nový iPad: Nebude mať reproduktory
  • EÚ schválila drastickú zmenu: Rozhodnutie, ktoré padlo, takmer nikto nečakal
  • EÚ dáva slovenským vodičom TVRDÚ ranu: Máte takéto auto? Máme VEĽMI zlé správy
  • AKTUÁLNE: Slováci majú GENIÁLNU príležitosť ušetriť. Nový Windows 11 už stojí len 10 € (návod)

Bude sa vám páčiť

Slovensko, potraviny, nakupovanie, porovnávač cien, rast cien

Odborníci varujú: TÁTO absolútne základná vec bude čoskoro drahšia. Slováci zaplačú

5. novembra 2025
potraviny, pozor, falšované potraviny, nevyhovujúci výrobok, syry, SOI

Hygienici nariadili IHNEĎ stiahnuť TÚTO potravinu z trhu. Predával ju známy reťazec

5. novembra 2025
vianočné pečivo, vianočné koláče

Hrozí, že budú vianočné koláče luxusom? TÁTO surovina extrémne zdražela (čo čakať)

4. novembra 2025
Potraviny, Slovensko, peniaze, porovnávač cien, Slováci

Minister hovorí, že Slováci môžu byť radi: Úspešne sme znížili ceny potravín, odkazuje

1. novembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?