TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: AKTUÁLNE: Štát obnovuje ďalšie katastrálne úrady. Postupne sa zotavuje z masívneho útoku (ZOZNAM)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

AKTUÁLNE: Štát obnovuje ďalšie katastrálne úrady. Postupne sa zotavuje z masívneho útoku (ZOZNAM)

Štát otvoril ďalšie katastrálne úrady. Posledná vlna sa týkala 17 lokalít. Celkový počet pobočiek v prevádzke sa tak navýšil na 65.

Posledná aktualizácia: 20. januára 2025 12:02
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 20. januára 2025
Zdieľať
5 min
Aktuálne, Slovensko, štát
Zdroj: Getty Images/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Štát k 20. januáru obnovil ďalších 17 katastrálnych úradov
  • Celkový počet pobočiek v prevádzke sa navýšil na 65
  • Stále však fungujú v akomsi obmedzenom režime

Útok na katastrálny systém Slovenska, ktorý sa odohral začiatkom tohto roka, po sebe zanechal rozsiahle škody, ktoré sa doteraz nepodarilo štátu plne odstrániť. Postupne sa ale situácia zlepšuje, resp. stabilizuje. Dnes (20. januára) došlo k otvoreniu ďalších katastrálnych úradov, čím sa celkový počet prevádzkovaných pobočiek zvýšil na 65. Informuje o tom Spravodajský portál RTVS.

V poslednej vlne bolo otvorených ďalších 17 katastrálnych odborov okresných úradov, a to v Bratislave, Senci, Dunajskej Strede, Piešťanoch, Leviciach, Čadci, Detve, Poltári, Ružomberku, Turčianskych Tepliciach, Žarnovici, Brezne, Sobranciach, Rožňave, Kráľovskom Chlmeci a Snine.

Ministerstvo vnútra informovalo, že aktuálny zoznam obnovených pracovísk je zverejnený na jeho oficiálnej webovej stránke. Zároveň upozornilo, že obnova prevádzky na ostatných okresných úradoch bude prebiehať postupne.

Útok na kataster: Čo sa stalo?

Kybernetický útok na katastrálny systém mal mať podobu tzv. ransomvérového útoku, pri ktorom  hackeri zašifrujú dáta a požadujú peniaze za ich odomknutie. Považovaný je za eden z najvážnejších a najhorších kybernetických útokov v histórii Slovenska.

hacker, podvod, pozor, štát
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Funkčnosť elektronických služieb katastra nehnuteľností boli pôvodne narušené v pondelok 6. januára, čo bol na Slovensku štátny sviatok. Nasledujúci deň, v utorok, zostali katastrálne úrady zatvorené a rovnaká situácia pokračovala aj včera. Zamestnanci dostali pokyn, aby nezapínali svoje počítače. Katastrálne odbory rozhodujú o dôležitých úkonoch, ako je registrácia zmien vlastníkov nehnuteľností na základe predložených zmlúv.

Dávnejšie sa k tejto záležitosti vyjadril aj Ján Mrva, bývalý predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Uviedol, že problémy s kybernetickou bezpečnosťou sa prehĺbili po jeho odchode z funkcie. Dodal, že nové vedenie nahradilo interných zamestnancov externými dodávateľmi, čo malo negatívny dopad na fungovanie katastra.

Mrva tiež upozornil, že katastrálne odbory pracovali na zastaraných počítačoch, údajne z rokov 2008 až 2012. Tieto zariadenia, spadajúce do vlastníctva ministerstva vnútra, mali zabezpečovať ochranu i zálohovanie údajov. Ochrana však podľa bývalého predsedu úradu nefungovala správne.

Prečítajte si tiež

Elektromer, elektrina, peniaze
Ušetrite za prevádzku elektroniky: Takto jednoducho môžete znížiť účty o desiatky až stovky eur! (NÁVOD)
Benzín, ceny, tankovanie, nafta
Skvelé správy pre slovenských motoristov: Ceny benzínu a nafty zaznamenali pokles
Slovenskí novinári potrebujú väčšiu ochranu. Vyplýva to z prieskumu, horšie na tom je len Bulharsko a Rumunsko

Údaje z počítačov sa automaticky odosielali z pracovísk po celom Slovensku, a to každý večer, s výnimkou víkendov, na servery Úradu geodézie. Naposledy sa mali údaje odoslať 2. a 3. januára, následne boli zablokované ransmovérom.

V čase, kedy bol Mrva vo funkcii predsedu, bolo spustených niekoľko projektov zameraných na zlepšenie kybernetickej bezpečnosti, pričom v júli 2023 bola podpísaná zmluva na projekt „Rozvoj governance a úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti“ v hodnote 170-tisíc eur (bez DPH). Tento projekt zahŕňal nasadenie nástrojov na identifikáciu bezpečnostných incidentov a systém pre centrálne logovanie a auditovanie udalostí informačných systémov. Projekt mal byť dokončený do konca októbra 2023.

Štát otvára úrady, no len v obmedzenom režime

Hoci sa situácia postupne zlepšuje, stále má ďaleko od ideálnej. Aj napriek opätovnému otvoreniu katastrálnych odborov budú tieto pobočky poskytovať služby iba pre okresy, ktoré spadajú pod ich pôsobnosť. To znamená, že fungovanie zostáva zatiaľ obmedzené.

Prvé pracoviská sa podarilo obnoviť už 13. januára, pričom postupne sa pridávajú ďalšie. Cieľom je postupná obnova činnosti vo všetkých dotknutých okresoch, aby mohli poskytovať svoje služby v plnom rozsahu.

Ilust. obr. | Zdroj: Getty Images Signature/pixelshot/úprava redakcie

Ktoré úrady sú v prevádzke?

Ako sme spomenuli, k 20. januáru sú v prevádzke úrady v 65 lokalitách. Sú nimi:

  1. Bratislava
  2. Senec
  3. Dunajská Streda
  4. Malacky
  5. Skalica
  6. Trnava
  7. Piešťany
  8. Nitra 
  9. Šaľa
  10. Topoľčany
  11. Levice
  12. Ilava
  13. Myjava 
  14. Nové Mesto nad Váhom
  15. Trenčín
  16. Partizánske
  17. Považská Bystrica
  18. Prievidza
  19. Krupina
  20. Púchov
  21. Kysucké Nové Mesto
  22. Žilina
  23. Čadca
  24. Detva
  25. Poltár
  26. Ružomberok
  27. Turčianske Teplice
  28. Banská Štiavnica
  29. Bytča
  30. Banská Bystrica
  31. Žarnovica
  32. Revúca
  33. Lučenec
  34. Zvolen
  35. Brezno
  36. Martin
  37. Dolný Kubín
  38. Liptovský Mikuláš
  39. Žiar nad Hronom
  40. Rimavská Sobota
  41. Veľký Krtíš
  42. Bardejov
  43. Kežmarok
  44. Poprad
  45. Námestovo  
  46. Tvrdošín  
  47. Prešov
  48. Stará Ľubovňa
  49. Svidník
  50. Gelnica
  51. Košice-okolie – Moldava nad Bodvou
  52. Michalovce
  53. Michalovce-Veľké Kapušany
  54. Spišská Nová Ves 
  55. Sobrance
  56. Rožňava
  57. Stropkov 
  58. Levoča  
  59. Humenné 
  60. Sabinov
  61. Kráľovský Chlmec
  62. Medzilaborce
  63. Vranov nad Topľou
  64. Trebišov
  65. Snina
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Battlefield 6
Battlefield za 0,99 €? EA spustila obrovský výpredaj. Ceny znížila o 95 %
14. marca 2026
HDMI, GPMI
V zapájaní HDMI káblov robia mnohí chyby. Stojí to aj desiatky eur
16. marca 2026
Bazoš, telefón, AI, cena
Otestovali sme AI na Bazoši: Odhalila reálnu cenu použitého iPhonu aj nového Samsungu (NÁVOD)
14. marca 2026
MacBook Neo
MacBook Neo ničí konkurenciu aj iné MacBooky: Porovnali sme jeho výkon s oveľa drahšími modelmi
14. marca 2026

Najnovšie články

  • TCL zavádzalo pri označení svojich televízorov ako QLED. Zákazníci si kúpili len nepresný marketing (+ dotknuté modely)
  • Schválili prísnejšie pravidlá: Kedy budete musieť štátu vrátiť peniaze? (prehľad)
  • Samsung už testuje One UI 9 na Galaxy S26 Ultra
  • Nová revolúcia v smartfónoch? Ako funguje kremíkovo-uhlíková batéria a prečo ju Apple a Samsung ešte nechcú (vysvetlenie)
  • Apple AirPods Max 2 oficiálne: Čip H2, bezstratový zvuk a poriadne ostrá cena

Bude sa vám páčiť

peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň

Schválili prísnejšie pravidlá: Kedy budete musieť štátu vrátiť peniaze? (prehľad)

17. marca 2026
Slovensko, plyn, energie, ceny, energopomoc

Slovenské domácnosti sa musia pripraviť na drahší plyn. Európske zásobníky sú naplnené len na 30 % (+ prehľad)

16. marca 2026
Peniaze, štát, dôchodok, ceny

Živnostníkom v roku 2027 stúpnu minimálne odvody na vyše 450 €. Štát potrebuje peniaze na dôchodky

16. marca 2026
Poľský národný jadrový výskumný inštitút NCBJ

Stopy vedú k Iránu: Poľský jadrový inštitút čelil masívnemu kyberútoku

15. marca 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?