TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Meta neustrážila osobné údaje používateľov. EÚ jej naparila MEGA pokutu
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Meta neustrážila osobné údaje používateľov. EÚ jej naparila MEGA pokutu

Spoločnosť Meta dostala v EÚ pokutu vo výške 251 miliónov eur. Dôvodom bol únik používateľských dát Facebooku. Meta sa však odvolala.

18. decembra 2024 13:14
Lucia Bihuncová
Pulikované 18. decembra 2024
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • Meta neustrážila používateľské dáta na Facebooku
  • Incident sa odohral už v roku 2018
  • Úrad ale vymeral pokutu až teraz a tá je vo výške 251 miliónov eur
Google News Sledujte nás v Google Správach

Spoločnosť Meta, pod ktorú spadajú populárne služby ako Facebook, Instagram alebo WhatsApp, neustrážila osobné údaje používateľov. Európska únia jej preto naparila pokutu vo výške 251 miliónov eur. Únik osobných údajov predstavuje závažné riziko pre používateľov a Meta je povinná tieto údaje lepšie zabezpečiť.

K úniku osobných údajov došlo už v roku 2018, ale až teraz vymeral Írsky úrad pre ochranu osobných údajov (DPC) pokutu, ktorú musí spoločnosť Meta zaplatiť. Tá sa vyšplhala na sumu 251 miliónov eur, pričom úrad o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy. Podľa agentúry AP sa Meta proti rozhodnutiu odvolá. O téme napísal portál Pravda.

Neprehliadnite

facebook
Facebook bude varovať pred stránkami, ktoré opakovane zdieľajú dezinformácie
WhatsApp
WhatsApp nebude zadarmo: Za súkromie bez reklám sa bude platiť a nebude to málo
Facebook
ZOZNAM: Facebook končí s tromi zo svojich aplikácií, dôvodom je nízka popularita a nedostatočný vývoj

Meta neustrážila osobné údaje

Meta je priekopníkom v oblasti sociálnych sietí, pretože vlastní Facebook, Instagram aj Threads. Okrem toho sa jej darí aj na poli komunikácie, a to s platformou WhatsApp, ktorá slúži na zasielanie správ. Produkty a služby od Mety využívajú po celom svete milióny ľudí, a preto by spoločnosť mala dbať na zvýšenú ochranu osobných údajov.

V roku 2018 však bezpečnostná chyba spôsobila to, že hackeri mali prístup k osobným údajom približne 29 miliónov používateľov sociálnej siete Facebook. Išlo o používateľov z celého sveta vrátane Európskej únie. V EÚ boli ohrozené zhruba tri milióny účtov. Podľa úradu osobné údaje zahŕňali napríklad mená používateľov, ich telefónne čísla, e-mailové adresy alebo dátumy narodenia.

Facebook (ilustr. obr.)
Facebook (ilustr. obr.) | Zdroj: Depositphotos

Úrad vymeral pokutu

Meta k rozhodnutiu úradu uviedla, že incident sa stal v roku 2018 a spoločnosť vtedy podnikla okamžité kroky k náprave problému. Dodala, že informovala aj používateľov, ktorých sa tento únik údajov týkal. Zástupca komisára DPC Graham Doyle povedal, že zraniteľnosť umožnila neoprávnené odhalenie informácií o profiloch používateľov, čím boli používatelia vystavení riziku zneužitia týchto údajov.

DPC patrí v Európskej únii ku kľúčovým regulátorom osobných údajov pre väčšinu amerických internetových spoločností. Podniky majú svoje európske ústredie práve v Írsku, a preto o sankciách rozhoduje tento úrad. Meta nedostala pokutu v EÚ po prvýkrát. Takmer tri miliardy eur musela zaplatiť za porušenie všeobecného nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR), ktoré bolo zavedené v roku 2018. Rekordná pokuta bola tejto americkej spoločnosti udelená v roku 2023 a to vo výške 1,2 miliardy eur. Proti tejto pokute sa Meta rovnako odvolala.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra OFICIÁLNE: Špičková AI, výkon aj fotografia, no tiež vyššia cena
26. februára 2026
tachograf, polícia, hliadka, kontrola
Vodiči dodávok si musia do 1. júla nainštalovať inteligentný tachograf
27. februára 2026
Aplikácie
Identifikovali 10 aplikácií nebezpečných. Majú 15 miliónov stiahnutí a kradnú dáta
27. februára 2026
Samsung Galanta
Samsung potvrdil zatvorenie Galanty. Zverejnil detaily odchodu
27. februára 2026

Najnovšie články

  • Eurostat porovnal platy Slovákov so zvyškom Európy. Slováci zarobia až 4x menej
  • Spotify prekvapilo Slovákov. Za prémiové predplatné si na 3 mesiace pýta 0 €
  • RECENZIA IKEA Solskydd: Bluetooth reproduktor, ktorý budete chcieť ukázať
  • O zamestnancov Samsungu okamžite prejavili záujem iné slovenské fabriky
  • Samsung vysvetlil, ako nám agentná AI uľahčí náš každodenný život

Bude sa vám páčiť

Na Slovensku hrozí pokuta aj za to, čo vozíte v kufri. Za ohrozenie premávky vám vezmú vodičský preukaz

27. februára 2026
WhatsApp

WhatsApp zavádza do aplikácie heslá. Podvodníci to budú mať oveľa ťažšie

25. februára 2026
Putin, Google, Rusko

Rusko uložilo Googlu pokutu 1,2 kvintilióna dolárov. Je to miliónkrát viac, než celá svetová ekonomika dokopy

25. februára 2026
iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max

Bývalá zamestnankyňa Alzy láka na nový iPhone 16 Pro len za 9,99 €. Vraj sa chce firme pomstiť

25. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?