TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Fantastická správa pre Slovákov: Je tu vytúžené zlacňovanie, na ktoré mnohí čakali
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Fantastická správa pre Slovákov: Je tu vytúžené zlacňovanie, na ktoré mnohí čakali

Úprava cenníka prináša výhodnejšie podmienky pre troj a päťročné fixácie. Odborníci očakávajú reakciu trhu.

10. októbra 2024 13:48
Lukáš Zachar
10. októbra 2024
Zdieľať
3 min
Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Tatra banka znížila úrokové sadzby na troj a päťročných fixáciách hypoték. Trojročná fixácia klesla pod 4 %.
  • Odborníci očakávajú, že tento krok podnieti aj ostatné banky k úprave svojich hypotekárnych ponúk v rámci konkurenčného boja
  • Klienti majú možnosť využiť výhodnejšie podmienky financovania, no mali by sledovať aj možné budúce zmeny úrokových sadzieb zo strany ECB

Tatra banka, jedna z popredných finančných inštitúcií na Slovensku, oznámila zníženie úrokových sadzieb na hypotekárne úvery. Nové sadzby sa týkajú najmä trojročných a päťročných fixácií, pričom pri trojročnej fixácii úroková sadzba klesla pod psychologickú hranicu 4 %. Tým sa banka zaradila medzi najvýhodnejšie ponuky na trhu.

Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu, uviedol, že tento krok je významným signálom pre ostatné banky v konkurenčnom prostredí. “Napriek tomu je potrebné mať na zreteli, že kľúčová úroková sadzba Európskej centrálnej banky môže v blízkej budúcnosti opäť vzrásť,” dodal.

Tatra banka
Zdroj: Tatra banka / Pixabay (úprava redakcie)

Okrem Tatra banky ponúkajú úrokové sadzby pod 4 % aj ďalšie finančné inštitúcie, ako UniCredit Bank, 365.bank a Fio banka. Tento trend naznačuje zvýšenú konkurenciu na hypotekárnom trhu, z čoho môžu profitovať potenciálni klienti hľadajúci výhodné podmienky financovania bývania.

Úrokové sadzby Tatra banky od 10. októbra

  • Fixácia na 1 rok: úrok od 4,49 % (bez zmeny)
  • Fixácia na 2 roky: úrok od 4,39 % (bez zmeny)
  • Fixácia na 3 roky: úrok od 3,99 % (zníženie z 4,19 %)
  • Fixácia na 5 rokov: úrok od 4,09 % (zníženie z 4,29 %)
  • Fixácia na 7 rokov: úrok od 4,49 % (bez zmeny)
  • Fixácia na 10 rokov: úrok od 4,69 % (bez zmeny)

Zníženie úrokových sadzieb pri najžiadanejších fixáciách by mohlo motivovať ďalšie banky k podobným krokom. Odborníci predpokladajú, že tento vývoj by mohol prispieť k celkovému zlacňovaniu hypoték na slovenskom trhu.

Neprehliadnite

Potrebuješ z bankomatu vybrať peniaze, no nemáš pri sebe kartu? Tieto banky ti umožňujú vybrať peniaze smartfónom
Peniaze, euro, aktuálne, štát
Slovenská banka odrovnala konkurenciu: Ponúka to, o čom sa ostatným len sníva
PREHĽAD Operátori ostávajú otvorení: POZOR, budú kontrolovať negatívny test!

Pre ľudí uvažujúcich o hypotéke predstavuje súčasná situácia príležitosť získať výhodnejšie podmienky financovania. Záujemcovia by však mali dôkladne sledovať vývoj na trhu a porovnávať ponuky viacerých bánk. Je tiež dôležité brať do úvahy možné budúce zmeny kľúčových úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré môžu ovplyvniť dlhodobé náklady na úver.

Rozhodnutie Tatra banky znížiť úrokové sadzby na hypotékach signalizuje posun v konkurenčnom boji medzi bankami. Pre klientov to znamená väčší výber a potenciálne úspory pri financovaní bývania. Očakáva sa, že ostatné banky budú na tento krok reagovať, čo môže ešte viac zvýhodniť podmienky pre spotrebiteľov.

Zdroj:Tvnoviny
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Slovnaft AKTUÁLNE: Slovnaft má veľký problém. Štát spustil nekompromisné vyšetrovanie
Ďalší článok Smartfón, Slovensko, peniaze Smartfóny, tablety aj hodinky: Toto sú TOP zariadenia na Slovensku! (ZOZNAM)

Najčítanejšie

Aktuálna správa
Kľúčový zamestnávateľ potvrdil prepúšťanie. O prácu príde 2 000 ľudí
12. februára 2026
peniaze, bankovky, mince, slovensko
Finančná správa spustila tvrdé kontroly. Posvieti si na naše účty, s vyššími pokutami je spokojná
12. februára 2026
peniaze, bankovky, mince
Vyše 1 000 € každý mesiac: Štát schválil vyšší príspevok, na účet „cinkne“ mnohým Slovákom
13. februára 2026
Peniaze, bankovky, mince, eurá, bonus, príspevok, asignácia dane
Veľká časť Slovákov príde o peniaze: Dostávali stovky eur, teraz nedostanú nič. Štát odklepol prísny zákon (+ sumy)
12. februára 2026

Najnovšie články

  • Štát skonfiškoval viac ako 430 áut. Vodiči doplácajú na opakujúcu sa chybu
  • Štát od apríla zavedie nové pravidlá pre DPH. Slováci budú platiť zábezpeky, niektorí až 500 000 €
  • Meta začne skenovať naše tváre. Novinka okamžite ukáže osobné údaje z Facebooku
  • Krachuje ďalšia slovenská firma. Zamestnancom neplatí, tí podali návrh na konkurz
  • Samsung už o pár dní predstaví Galaxy S26. Čaká nás 60 W nabíjanie, 256 GB úložiska už v základe aj 2 nm procesor

Bude sa vám páčiť

banka, platobná karta, peniaze, Aktuálne, zmena banky

Tatra banka mala odstávku služieb vrátane platobných kariet

12. februára 2026
peniaze, euro, ekonomika, štát, aktuálne, transakčná daň, príspevok, konsolidačných opatrení, dlžníci, konsolidačný balík

Ak chcete vlastné bývanie, teraz máte šancu. Hypotéky sa dotýkajú 3 %

6. februára 2026
peniaze, euro, odvodová úľava

Nečakaný zlom: Ak stále snívate o vlastnom dome či byte, toto by ste mali vedieť

4. februára 2026
peniaze, blesková správa

Veľká slovenská banka potrestá klientov: Za výber hotovosti zaplatíte aj 10 €

31. januára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?