TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Tlaková níž Xania udrie o pár hodín: Na meter štvorcový má spadnúť 40 – 60 litrov vody
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Tlaková níž Xania udrie o pár hodín: Na meter štvorcový má spadnúť 40 – 60 litrov vody

Západnú Európu v najbližších dňoch zasiahne výrazná tlaková níž s názvom Xania, ktorá prinesie prudké búrky a záplavy.

4. septembra 2024 13:15
Lukáš Zachar
4. septembra 2024
Zdieľať
2 min
Zdieľať
V skratke
  • Xania prinesie výraznú zmenu
  • Exotické teploty nahradí prudký lejak
  • Nemeckí meteorológovia sa obávajú najhoršieho scenára

Západnú Európu v najbližších dňoch zasiahne výrazná tlaková níž s názvom Xania, ktorá prinesie prudké búrky a záplavy. Tropický vzduch sa bude stretávať s chladnejším atlantickým prúdením, čo vytvorí nebezpečné poveternostné podmienky. Najviac postihnuté budú krajiny ako Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Španielsko, kde meteorologické služby varujú pred intenzívnymi dažďami a náhlymi záplavami, píšu Novinky.cz na základe nemeckej meteorologickej agentúry.

Dážď
Zdroj: Depositphotos

Exotické teploty nahradia prívalové dažde

V Nemecku zasiahnu silné búrky predovšetkým oblasť od severu pri Hamburgu až po juh krajiny, vrátane Durínska, Bavorska a Bádenska-Württemberska. Očakávajú sa krupobitia a výdatné dažde, pri ktorých môže spadnúť až 60 litrov zrážok na meter štvorcový. Tento stav by sa mal ešte zhoršiť od piatku, keď sa očakáva výrazné zosilnenie zrážok a nie je vylúčené, že dôjde k povodniam. Predpokladá sa, že v niektorých oblastiach spadne až 150 litrov na meter štvorcový.

Ešte kritickejšia situácia sa rysuje v Taliansku, kde by mohlo dôjsť k závažným povodniam, pričom očakávané zrážky môžu dosiahnuť až 200 litrov na meter štvorcový. Aj keď sa predpovede môžu ešte zmeniť, severné Taliansko je vystavené najväčšiemu riziku.

Slovensko ostáva v bezpečí

Silné búrky a následné záplavy zasiahnu aj Francúzsko a sever Španielska. Výdatné dažde a zmiešavanie horúceho vzduchu s chladným prúdením prinesie problémy najmä na západe a juhozápade Nemecka, kde sa očakávajú rozsiahle povodne.

Po tom, ako sa tlaková níž Xania presunie z tejto oblasti, dôjde k dočasnému ochladeniu. Tento stav však nebude trvať dlho a očakáva sa návrat príjemného počasia s neskorým babím letom.

Slovensko sa však extrémnym prejavom tohto počasia vyhne. Teplé prúdenie vzduchu prinesie slnečné dni a zrážky budú len ojedinelé. V prípade búrok sa očakávajú lokálne prejavy bez väčších následkov.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok SMS POZOR: Najskôr telefonát a potom SMS. Dôležitý úrad varuje pred extrémnym podvodom
Ďalší článok Rýchlostný radar, cestné kamery Vodiči POZOR: Tomuto mestu sa vyhnite. Má 66 radarov, zarábajú mu milióny

Najčítanejšie

peniaze, bankovky, mince, euro, príspevok
Štát začne Slovákom posielať mimoriadne dôležité listy. Týka sa to úplne všetkých
7. decembra 2025
Palivo, nafta, benzín
Končí veľká sieť čerpacích staníc. Všetky preberie konkurencia
6. decembra 2025
zlodej, auto, noc, zlodeji áut, zlodeji
Toto sú autá, ktoré zlodeji na Slovensku kradnú najčastejšie. Zoznamu kraľuje jedna značka
7. decembra 2025
peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH, konsolidácia
Toto štát pri konsolidácii zabudol spomenúť. Od roku 2028 na nás čaká tvrdá realita
7. decembra 2025

Najnovšie články

  • Úrady vyzývajú používateľov smartfónov. Prestaňte používať VPN. Toto vám hrozí
  • Nenaleťte triku polície. Takto vás môže nachytať a vy zaplatíte zbytočne vyššiu pokutu
  • Mení sa spôsob odpočtu plynu: 600-tisíc domácností musí konať na vlastnú päsť
  • Štát nečakane otočil. Energopomoc napokon nedostane táto časť obyvateľov
  • Štát odklepol koniec nerovností v platoch medzi mužmi a ženami. No čo presne to znamená?

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?