TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Tak predsa len? Tesla šokuje, lacný elektromobil vraj nakoniec môže vyrobiť
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Tak predsa len? Tesla šokuje, lacný elektromobil vraj nakoniec môže vyrobiť

24. apríla 2024 11:41
Roman Drexler - Editor
24. apríla 2024
Zdieľať
4 min
Zdieľať

Tesla si momentálne neprechádza zrovna jednoduchým obdobím. To ju však nezastavuje vo vytváraní ambicióznych plánov. Ako píše server Digital Trends, Elon Musk, šéf automobilky, v utorok prezradil, že plánuje začať s výrobou cenovo dostupnejších elektromobilov, a to buď koncom tohto roka, alebo začiatkom toho budúceho.

Tesla sa momentálne nachádza na 17. priečke rebríčku najhodnotnejších spoločností na svete. Umiestnenie to síce je veľmi slušné, no nie je tomu tak dávno, čo sa zdržiavala v prvej desiatke.

Od začiatku tohto roka sa mala trhová kapitalizácia spoločnosti prepadnúť o viac ako 40 percent, pričom v čase písania tohto článku dosahuje 460,77 miliardy dolárov. Rekord vykázala ešte v novembri 2021, kedy sa jej trhová kapitalizácia vyšplhala až na 1,23 bilióna dolárov. Pokiaľ ide o ceny akcií, tie sa aktuálne obchodujú po necelých 145 dolároch.

Zdroj: frimufilms/Getty Images/úprava redakcie

Zhoršenie situácie americkej automobilky možno monitorovať už dlhšie. Napríklad minulý mesiac sme sa dozvedeli, že citeľne obmedzila výrobu v čínskej továrni, neskôr sme sa zase dopočuli o obmedzení výroby Cybertrucku v americkom Texase. A aby toho nebolo málo, v polovici apríla unikol interný e-mail, ktorý hovoril o celkom masívnom prepúšťaní zamestnancov. Napokon sa malo upustiť aj od výroby cenovo dostupného elektromobilu, ktorý sa mal predávať za približne 25 000 eur.

Nové plány, ktoré potešia

Po novom Tesla prichádza s ďalšími novinkami. Dočkali sme sa dlho obávaného reportu posledných finančných výsledkov, konkrétne za prvý kvartál (štvrťrok) súčasného fiškálneho roku. Tržby automobilky dosiahli v sledovanom období 21,3 miliardy dolárov, čo je o 2 miliardy dolárov menej, než koľko dokázala zarobiť v rovnakom období v minulom roku. O pokles ide aj v porovnaní s predošlým kvartálom, kedy jej tržby dosiahli 25,2 miliardy dolárov. Čistý zisk sa pritom vyšplhal na 1,1 miliardy dolárov, čo značí medziročný pokles až o 55 percent.


Prečítajte si tiež:

  • Sranda končí: Štát lákal na elektromobily rôznymi úľavami, teraz chystá nové dane (PREHĽAD)
  • Máte elektromobil? Zbystrite, Google mapy majú špičkovú novinku, ktorú si zamilujete
  • Tajná stránka elektromobilov: Nedržia si hodnotu a nevídane rýchlo sa im ničia pneumatiky

Okrem zhoršených finančných výsledkov však Tesla priniesla aj pár pozitívnych správ. Musk oznámil, že plánuje spustenie výroby cenovo dostupnejších elektromobilov, a to už koncom tohto roka alebo začiatkom toho budúceho. Toto oznámenie celkom prekvapilo, keďže pôvodne bola výroba týchto vozidiel plánovaná na neskorší termín. Stále však nemáme záruku, že sa nové plány automobilke aj skutočne podarí dosiahnuť.

Okrem toho sme sa dočkali demonštrácie novej možnosti zdieľania jázd v mobilnej aplikácií, ktorú chce využiť pre svoju službu tzv. robotických taxíkov (robotaxi). Musk začiatkom apríla uviedol, že prvé vozidlo pre tento účel bude predstavené v auguste. Najskôr však bude musieť presvedčiť regulačné orgány, že robotické taxíky nepredstavujú hrozbu pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Neprehliadnite

Polícia
Pokuta takmer 1 200 €: Toto je vážna chyba, za ktorú sa platí. Mnoho vodičov o tom vôbec nevie (čo nerobiť)
mimoriadne, EÚ
EÚ poriadne tvrdo: Chce uvaliť mastné poplatky na ďalší obľúbený typ pohonu
POZOR, automobilka, auto, zákaz predbiehania, rýchlosť
Nová povinná výbava za 40 eur sa zmenila na pascu. Namiesto pomoci volá podvodníkov
Služba pre zdieľanie jázd od Tesly | Zdroj: Tesla

V súvislosti s možnosťou zdieľania jázd zverejnila celkovo päť snímok, ktoré znázorňujú podporu viacerých funkcií. K dispozícii bude napríklad mapa, ktorá znázorní presnú polohu vozidla smerujúceho k miestu vyzdvihnutia zákazníka, podobne ako to robí napríklad Bolt. Medzi ďalšie zobrazované informácie bude patriť aj predpokladaný čas čakania. Pokiaľ ide o unikátnejšie funkcie, zákazník si vraj bude môcť v predstihu prispôsobiť teplotu v interiéri vozidla.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok ipad pro Obrovská aktualizácia: iPad po 14 rokoch dostane kalkulačku
Ďalší článok Vláda schválila 10x viac reklamy na RTVS

Najčítanejšie

Mimoriadne, EÚ
EÚ praskli nervy. Robí rozhodnutie, ktoré bude mať rozsiahle následky aj pre Slovensko
18. januára 2026
mimoriadne, benzín, nafta, tankovanie
Pripravte sa: Benzín sa aj na Slovensku má začať predávať za cenu nad 2 €
17. januára 2026
Peniaze, príspevok
Štát odklepol skvelú vec: Veľká časť Slovákov si na účte nájde viac peňazí (čo sa deje)
18. januára 2026
Windows 11
PC s Windows 11 sa po novej aktualizácii odmietajú vypnúť. Oprava je na ceste
17. januára 2026

Najnovšie články

  • Trump má na krku škandál: Jeho firma vraj predala 600-tisíc telefónov, oficiálna správa sa odvoláva na kontroverznú AI
  • Na Slovensku sa opäť hovorí o 4-dňovom pracovnom týždni. Takto by to fungovalo
  • 1 000 dronov každý deň: Rusko má bilanciu, z ktorej behá mráz po chrbte
  • Tichá hrozba na zastávkach MHD: Jeden QR kód vám môže vybieliť účet počas čakania na spoj
  • Masívne zdražovanie: Cena plynu vystrelila o takmer 30 %. Elektrina na tom tiež nie je dobre

Bude sa vám páčiť

mimoriadne, elektromobil

Koniec ciel na čínske elektromobily: Potvrdili krok, ktorý nikto nečakal. Nižšie ceny sú realitou

17. januára 2026
Xiaomi SU7 (2026)

Xiaomi dupe na „plyn“: Nové elektromobily majú nájazd cez 900 km, nabijú sa do pár minút (+ ceny)

16. januára 2026
Mimoriadne, Tesla

MIMORIADNE: Tesla oficiálne prichádza na Slovensko. Ako vyzerajú ceny?

16. januára 2026
autá, ojazdené autá, farba auta, parkovanie, ceny áut

Jazdíte na aute, ktoré má 15 a viac rokov? Máme veľmi zlé správy

15. januára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?