Značka Redmi, ktorá funguje pod ochrannými krídlami spoločnosti Xiaomi, nám v minulosti priniesla mnoho skvelých telefónov za výborné ceny. A je najviac potešujúce, že v tomto úsilí nepoľavuje ani začiatkom roka 2024. Nedávno totiž oficiálne na slovenský trh uviedla nový rad smartfónov z radu Redmi Note 13, ktorý reprezentuje hneď hŕstka smartfónov. Osobne som sa zameral na testovanie najnižšieho, rovnomenného modelu. No hoci je najnižší, rozhodne má čo ponúknuť, o čom sa vás pokúsim presvedčiť v recenzii nižšie.

Ešte než sa pustíme do podrobného prehľadu všetkého, čo zariadenie ponúka, musím konštatovať, že svoj čas s Redmi Note 13 som si náramne užil. Hoci nejde o drahý telefón, jeho výbava by podľa môjho skromného názoru vystačila aj niektorým náročnejším používateľom. Takmer nič mu nechýba – má štýlový dizajn, kvalitný displej, veľmi slušný výkon a šikovné fotoaparáty. Nižšiu cenu teda v tomto prípade beriem ako ideálnu čerešničku na torte, rozhodne nie ako náznak nižšej kvality. 

Redmi Note 13
Redmi Note 13 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Redmi Note 13: Dizajn a konštrukcia

Ako som naznačil v predošlom odseku, Redmi Note 13 je po dizajnovej stránke spracovaný naozaj výborne. Pokiaľ ide o prednú stranu, tú takmer celú vypĺňa plochý displej, ktorý obopínajú celkom tenké rámiky. Jedinou výnimkou je brada, ktorá je citeľne hrubšia, no zas nie tak, aby prekážala. Práveže prináša jedno nemalé pozitívum, a to nižšie riziko nechcených dotykov, keď smartfón ovládate jednou rukou a vaša dlaň sa dotýka spodnej časti displeja. Okrem brady z úžitkového priestoru uberá už len okrúhly výrez pre selfie fotoaparát, ktorý sa nachádza v strede obrazovky, tesne pod vrchným rámikom.

Po otočení smartfónu si môžeme všimnúť, že podobne ako iné novšie smartfóny, aj Redmi Note 13 si osvojil ploché bočné hrany. Osobne preferujem oblejšie hrany, no musím uznať, že telefón sa mi držal naozaj pohodlne a po chvíľke som na ploché prevedenie zabudol. Dokonca sa mi časom začalo aj páčiť. Smartfón vďaka nemu totiž vyzerá prémiovejšie, nakoľko drží krok s novodobým trendom, ktorý môžeme vídať všade navôkol. A taktiež musím poznamenať, že ak by vám ploché hrany prekážali, vždy môžete využiť ochranné puzdro, ktoré je obsiahnuté v balení. Nejde pritom o klasické priesvitné puzdro, ktoré sa do pár mesiacov zafarbí do žlta. Ide o veľmi príjemné tmavé puzdro s matným poťahom, ktoré len pridáva na pocite štýlovosti a elegancie.

Pokiaľ ide o tlačidlá, na pravej hrane sa nachádza hlavné tlačidlo pre zapínanie a vypínanie zariadenia a dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ktoré sú spojené spoločnou krytkou. Ich stláčanie vie byť veľmi príjemné, nakoľko je sprevádzané tým príjemným klikajúcim zvukom. 

Na vrchnej hrane sa nachádza 3,5 mm výstup pre slúchadlá, čo sa dnes len tak nevidí. Ak teda náhodou nevlastníte bezdrôtové slúchadlá, nie je sa čoho obávať. Telefón si porozumie aj s drôtovými slúchadlami, ktoré dokonca mnohí preferujú, nakoľko dokážu prenášať zvuk bez odozvy. Ľavá hrana je úplne čistá, takže tu si nemáme veľmi čo povedať. Spodná hrana, ako už býva zvykom, je domovom pre USB-C konektor, výstup pre reproduktory a slot pre hneď dve SIM karty.

Zadná strana je taktiež spracovaná výborne. Konkrétne do mojich rúk sa dopracovalo prevedenie Ice Blue, čo označuje svetlo modrý matný poťah. Na pohľad aj na dotyk je veľmi príjemný. Jediné, čo mi ako-tak prekážalo, bola jeho slabá odolnosť voči odtlačkom prstom. Telefón sa teda dokáže celkom rýchlo „ufúľať“. Musím však oceniť spracovanie fotoaparátov, ktoré tentokrát nesídlia v žiadnom hrubo vyčnievajúcom module. Objektívy vystupujú priamo zo zariadenia, pričom ich veľkosť naznačuje veľmi slušné kapacity. O tom si však povieme trochu neskôr.

Redmi Note 13
Redmi Note 13 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

V súvislosti s konštrukciou možno spomenúť certifikáciu IP54, čo znamená, že telefón odolá prachu aj miernemu kontaktu s vodou. Ponárať vám ho však rozhodne neodporúčame. Opomenúť nemožno ani prítomnosť odolného skla Corning Gorilla Glass 3, ktoré chráni displej.

Toto všetko je súčasťou tela s rozmermi 162,24 x 75,55 x 7,97 mm a hmotnosťou iba 188,5 g. Ide teda o väčšie zariadenie, čo môže mierne prekážať používateľom s menšími dlaňami. Do tejto skupiny však spadám aj ja a musím povedať, že telefón sa mi aj napriek jeho štedrým rozmerom používal veľmi dobre. A čo sa týka hmotnosti, zariadenie je dostatočne ľahké na to, aby zbytočne neťažilo v ruke a ani vo vrecku. Zároveň však nie je také ľahké, aby pôsobilo lacno. 

Dá sa teda povedať, že jedinou vizuálnou črtou, ktorá naznačuje nižšiu cenovku, je výraznejšia brada na spodku displeja. Inde by ste náznaky hľadali len veľmi ťažko. Veľký palec hore.

Redmi Note 13: Displej

Displej je bez akýchkoľvek pochýb jedným z najdôležitejších aspektov každého jedného smartfónu na trhu. Koniec koncov, je to jediný spôsob, akým nám smartfón dokáže adekvátne interpretovať svoje kapacity. A veľmi ma teší, že Redmi Note 13 nesklamal ani na tomto fronte.

Hoci ide o smartfón z nižšej cenovej kategórie, pýši sa 6,67-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením 2 400 x 1 080 px. Tieto parametre hovoria samé za seba. Či už pozeráte film, surfujete po webe alebo hráte hry, každý typ obsahu na tomto zariadení vyzerá ostro, čiže kvalitne. A keďže ide o technológiu AMOLED, rátať možno aj s vysoko kvalitnou reprodukciou farieb. 

Aby toho nebolo málo, každý typ obsahu si užijete v elegantnej plynulosti, keďže obrazovka podporuje obnovovaciu frekvenciou až do 120 Hz. To ale stále nie je všetko. Veľmi ma potešila aj maximálna svietivosť 1 800 nitov, čo znamená, že obsah je pohodlne čitateľný v prakticky akýchkoľvek podmienkach. Problémom by nemalo byť ani priame slnko, no to sa mi žiaľ nepodarilo adekvátne otestovať, keďže počas celej doby testovania bolo u nás zamračené. Objektívne však možno 1 800 nitov označiť za hodnotu, ktorá postačí drvivej väčšine používateľov. Riziko potreby tienenia si druhou rukou nehrozí. 

Taktiež poteší kontrastný pomer 5 000 000 : 1, ako aj viaceré certifikácie, ktoré dokazujú, že smartfón robí všetko pre to, aby čo najviac šetril zrak. 

Redmi Note 13
Redmi Note 13 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Na papieri znie displej naozaj kvalitne. A veľmi ma teší, že tomu tak je aj v praxi. Kvalita obrazu ma naozaj milo prekvapila. Vždy je plný farieb, vždy je nádherne ostrý, vždy je elegantne plynulý. Problémom nie sú dokonca ani pozorovacie uhly, čo znamená, že obsah je pohodlne viditeľný aj pri pohľadoch zboku. Jednoducho mu nemám čo vytknúť – taktiež veľký palec hore.

No ešte než ukončím túto sekciu, musím poznamenať, že telefónu chýba niekoľko technológií, na ktoré môžu byť zvyknutí používatelia zariadení z vyšších cenových tried (napr. LTPO vrstva). Na druhú stranu, dá sa prežiť aj bez nich. A taktiež treba poznamenať, že väčšina zákazníkov, ktorí sa obzerajú po cenovo dostupnejšom zariadení, s nimi nie sú oboznámení, takže hlavnej cieľovke zrejme nič chýbať nebude.

Redmi Note 13: Výkon a výdrž

Presúvame sa k ďalej dôležitej časti, v ktorej si zhrnieme výpočtový výkon zariadenia, resp. procesoru, a výdrž batérie. Začneme výkonom.

Nakoľko stále hovoríme o smartfóne z nižšej cenovej kategórie, treba rátať s tým, že výkon nie je špičkový. To vám zrejme bolo jasné už na začiatku tejto recenzie, no istota je istota.

Tým však nehovorím, že by bol Redmi Note 13 zasekaný či akokoľvek pomalý. To vôbec. Opäť pritom zdôrazňujem, že zákazníci obzerajúci sa po cenovo dostupnejšom smartfóne nie sú zvyknutí na okamžité reakcie či Genshin Impact na 60 FPS. To je špecifikom prémiovejších segmentov.

Úlohu procesora v Redmi Note 13 zohráva Snapdragon 685 od spoločnosti Qualcomm. Ide o čip založený na 6 nm výrobnom procese s 8-jadrovou architektúrou. Maximálna taktovacia frekvencia dosahuje 2,8 GHz.

Tieto parametre sú pri pohľade na už niekoľkokrát avizovanú cenu (ktorú nájdete na konci recenzie) veľmi štedré. Hoci je pravda, že 6 nm výrobný proces nie je zrovna aktuálny, na bežné a občasne i náročnejšie používanie postačí s prehľadom. Typické každodenné aktivity, ako napr. odpisovanie na správy, sledovanie videí, scrollovanie sociálnych sietí či fotenie, prebiehajú bez akýchkoľvek komplikácií, hoci otváranie a zatváranie aplikácie fotoaparátu občas vie byť trochu spomalené.

Redmi Note 13
Redmi Note 13 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Na väčšie problémy možno natrafiť pri intenzívnom multitaskingu. Telefón má trochu pomalšie reakcie, keď rýchlo preskakujete medzi viacerými náročnými aplikáciami. Treba však vyvinúť určitú snahu, aby ste procesor dokázali zahltiť, čo vnímam ako veľké plus. Dôležité je, že v 90 % prípadov mi výkon stačil bez výraznejších kompromisov. Predsa len ľudia, ktorí potrebujú telefón na intenzívny multitasking, nenakupujú v nižších cenových reláciách. 

Dá sa teda povedať, že telefón zvláda drvivú väčšinu úloh, ktoré mu zadáte, bez odvrávania. Áno, spustenie niektorých aplikácií môže chvíľu trvať, no nie je to nič hrozné. Práveže si myslím, že Snapdragon 685 je štedrou ponukou, za ktorú môžeme byť radi. Pokiaľ ide o výsledky z benchmarkingových platforiem, napr. v Geekbench 6 sa telefónu v teste na jedno jadro podarilo dosiahnuť 46á bodov, zatiaľ čo v teste na viac jadier 1 544 bodov.

Napokon možno spomenúť, že osobne som mal k dispozícii na test konfiguráciu s 8 GB operačnej pamäte typu LPDDR4X a 256 GB interného úložiska typu UFS 2.2. V oboch prípadoch ide o trochu staršie, no stále uspokojivé štandardy.

Výkon teda nie je problém, hoci pár kompromisov pri ňom môžeme spozorovať. A čo výdrž? Tá je podľa môjho názoru jedným z najväčších lákadiel tohto smartfónu. Je totiž vybavený až 5 000 mAh článkom, ktorý podporuje 33 W káblové nabíjanie, pričom nabíjačka schopná dodať takýto výkon je obsiahnutá v balení.

5 000 mAh je viac než dosť. Hoci má telefón 120 Hz displej s ostrým rozlíšením, pri typickom používaní s prehľadom vydrží celý jeden deň, často aj niečo vyše jedného dňa. Samozrejme, čím viac ho zaťažíte, tým menej vydrží, no osobne sa mi veľmi nedarilo ho vybiť za menej ako 24 hodín, čo je rozhodne dobre. Ak patríte medzi tých menej náročných používateľov, batéria vám môže na jedno nabitie vydržať bližšie ku dvom dňom.

A keď už vám nakoniec šťava dôjde, vždy máte k dispozícii 33 W adaptér, vďaka ktorému sa kapacita batérie dokáže obnoviť veľmi slušnou rýchlosťou. Nabitie z 0 na 100 % trvá niečo pod hodinu a pol. Mnohí však nenechávajú svoj smartfón vybiť do nuly, aby ho zapojili na nabíjačku. Osobne telefóny nabíjam v rozmedzí od 20 do 80 %, čo som praktizoval aj pri Redmi Note 13. A musím povedať, že na celodenné používanie stačilo, aby som ho na nabíjačke nechal tak 40 až 50 minút.

Redmi Note 13
Redmi Note 13 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Redmi Note 13: Fotoaparáty

Pokiaľ ide o fotoaparáty, mám pre vás dobrú správu. Redmi Note 13 nezaháľa ani v tejto dôležitej oblasti. Zadná strana poskytuje útočisko 108 Mpx hlavnému fotoaparátu s clonou f/1.75, 8 Mpx ultraširokouhlému objektívu s clonou f/2.2 a 2 Mpx makro kamere s clonou f/2.4. Vpredu sa nachádza 16 Mpx senzor.

V rámci recenzie som otestoval fotoaparáty v rôznych scenároch a musím uznať, že ma veľmi príjemne prekvapili. Vo väčšine podmienok dokážu vyhotoviť naozaj kvalitné výstupy. Samozrejme, ideálnym scenárom je dostatok svetla. V takom prípade dokážu všetky objektívy fungovať na veľmi vysokej úrovni – výstupy sú bohaté nielen na detaily, ale aj na farby. Osobne sa mi veľmi páči sýty kontrast, ktorý očividne preferuje aj výrobca. Pevne pritom verím, že tento farebný profil sa bude páčiť väčšine.

Fotenie v štandardnom režime je veľmi pohodlné. Spúšť reaguje promptne, čo rozhodne vnímam ako dôležité pozitívum. Pokiaľ ide o prácu s farbami a detailmi, vyššie som spomenul, že výstupy sú produkované s dôrazom na kontrastné farby. To ale neznamená, že pôsobia umelo, ako to môžeme vidieť pri iných smartfónoch. A pokiaľ ide o detaily, netreba zabúdať, že hlavný snímač má rozlíšenie 108 Mpx, čo je na takúto cenovú kategóriu veľmi štedrý obnos.

Veľmi milo ma potom prekvapil aj ultraširokouhlý fotoaparát, a to najmä z hľadiska práce s farbami. Hoci je pravda, že tento objektív používa trochu iný farebný profil, rozdiely nie sú veľmi výrazné. Ako môžete vidieť na snímke nižšie, farby sú o trošičku menej sýte. Verím však, že ak by záber nezachytával aj oblohu, všimol by si to len málokto.

V súvislosti s makro snímačom sa toho veľa povedať nedá. 2 Mpx sú jednoducho príliš málo na to, aby sa ho oplatilo používať. Na fotenie zblízka vám odporúčam používať skôr hlavný fotoaparát a následne výslednú fotografiu priblížiť a vyrezať z nej požadovaný objekt.

redmi note 1300009 scaled
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Okrem makro fotiek je k dispozícii aj režim fotenia v plných 108 Mpx. Štandardne totiž telefón fotí za využitia technológie spájania pixelov. Ani tento režim som však veľmi nevyužíval. Keď fotíte pri 108 Mpx, objektív potrebuje naozaj veľa svetla, aby dokázal poskytnúť ostrejšie zábery. No aj keď takéto podmienky máte, rozdielov oproti fotkám zachyteným v štandardnom režime si všimnete až po dôkladnej analýze a priblížení. A povedzme si otvorene, to robí len málokto.

Späť k bežnému foteniu, objektív občas dokáže zazmätkovať a vytvoriť snímku, ktorá nemá ani farby, ani detaily. Príkladom je táto snímka (nižšie), ktorá zachytáva malú sošku. Opäť však pripomínam, že v drvivej väčšine prípadov sú výstupy viac než uspokojivé.

redmi note 1300005 scaled
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

A platí to aj pri fotení v noci. Kvalita nočných záberov ma prekvapila asi zo všetkého najviac. Objektív sa prekonal aj v podmienkach, kedy sa blízko nenachádzala žiadna lampa či iný zdroj svetla. Veď presvedčte sa sami.

Čo sa týka priblíženia, k dispozícii je maximálne 10-násobný digitálny zoom, čo postačí. Osobne zoom veľmi nevyužívam. A aj keď mi ho treba, skôr je to na menších úrovniach. V rozmedzí dvoj až trojnásobného priblíženia sú snímky stále celkom ostré. Akonáhle sa dostanete ďalej, kvalita s každým ďalším priblížením rapídne klesá. Opäť však považujem za nutné poznamenať, že v pomere k cene tohto smartfónu je kvalita zoomu slušná.

A čo sa týka selfie fotografií, ich kvalita je zhruba niekde v priemere. Štandardné fotky (aj proti oknu) sú ostré a sýte. Mierne ma ale sklamal portrétový režim, ktorý nedokázal úplne dokonale vyrezať moju tvár a vlasy.

Obecne však musím povedať, že Redmi Note 13 fotí naozaj obstojne a som si istý, že s jeho výkonom aj po tejto stránke bude väčšina zákazníkov nadmieru spokojná.

Redmi Note 13: Softvér

(Pred)poslednú sekciu venujem softvéru. Redmi Note 13 poháňa MIUI 14, ktorý je založený na Android 13. Ak ste oboznámení so zariadeniami tejto značky, prípadne so zariadeniami od Xiaomi alebo POCO, viete, že môžete rátať s rozhraním plným farebných ikon, kvalitných animácií a šikovných widgetov. 

Celkom ma potešilo prevedenie notifikačného a ovládacieho panelu. Najmä ovládací panel mi celkom pripomína iPhone, no to nevnímam ako negatívum. Nejaká inšpirácia tu možno bola, no rozhodne nie je núdza o vlastné pričinenie výrobcu. Pochváliť musím najmä to, že ovládací panel ponúka rýchly prístup k azda všetkým dôležitým nastaveniam.

Treba však rátať s tým, že zariadenie prichádza s hŕstkou predinštalovaných aplikácií. Osobne ma to veľmi neprekvapilo, keďže túto praktiku používa viacero cenovo dostupnejších smartfónov. Prečo? Za predinštalované aplikácie sa platí, pričom aj vďaka takto získaným finančným prostriedkom dokážu výrobcovia držať ceny zariadení z nižších tried v prijateľných cenových reláciách. Osobne mi to veľmi neprekáža, nakoľko zákazník tým len získa. A ak sa mu predinštalované aplikácie nepáčia, vždy ich môže vymazať.

Osobne mám s MIUI veľmi dobré skúsenosti, aj čo sa týka výkonu a stability, tak aj čo sa týka pravidelnosti aktualizácií. Treba však poznamenať, že Xiaomi už predstavilo nové rozhranie v podobe HyperOS, ktoré MIUI postupne nahrádza.

V skratke možno HyperOS označiť za systém, ktorý je navrhnutý tak, aby položil základy pre novo budovaný ekosystém pre všetky zariadenia Xiaomi a jej podznačiek. V rámci neho tak budú schopné vzájomné komunikovať nielen smartfóny, ale aj inteligentné hodinky a náramky, domáce spotrebiče či dokonca elektromobily. 

Redmi Note 13: Verdikt

Svoje skúsenosti s Redmi Note 13 hodnotím veľmi kladne. Telefón je to naozaj slušne vybavený, a to po všetkých stránkach. Má atraktívny dizajn, solídnu konštrukciu, kvalitný displej, schopné fotoaparáty a postačujúci výkon. Osobne si myslím, že toto zariadenie predstavuje jeden z najlepších pomerov cena/výkon na trhu, keďže štartuje len na 199 €. Môžem vám ho teda s kľudom na duši odporučiť.

Ešte jedna taká posledná vec – ked som tento telefón ukázal priateľke, ktorá má určité skúsenosti s technikou, myslela si, že sa predáva tak za 400 až 500 €. To len tak na predstavu.

Redmi Note 13
Hodnotenie
Zhrnutie
Svoj čas s Redmi Note 13 som si náramne užil. Hoci nejde o drahý telefón, jeho výbava by podľa môjho skromného názoru vystačila aj niektorým náročnejším používateľom. Takmer nič mu nechýba – má štýlový dizajn, kvalitný displej, veľmi slušný výkon a šikovné fotoaparáty. Nižšiu cenu teda v tomto prípade beriem ako ideálnu čerešničku na torte, rozhodne nie ako náznak nižšej kvality.
Displej
80
Dizajn a konštrukcia
90
Výkon
70
Fotoaparáty
80
Batéria
100
Softvér
90
Pozitíva
Atraktívny dizajn
Kvalitný displej
Dlhá výdrž batérie
Batéria a puzdro v balení
Nízka cena
Negatíva
Predinštalovaný softvér
2 Mpx makro objektív
Brada na spodku displeja
Horšia haptická odozva
85
Hodnotenie