TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Hrozí obmedzenie kľúčových služieb: Obľúbená banka Slovákov ide do štrajku, toto všetko nepôjde
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Hrozí obmedzenie kľúčových služieb: Obľúbená banka Slovákov ide do štrajku, toto všetko nepôjde

8. decembra 2023 19:46
Roman Drexler
8. decembra 2023
Zdieľať
3 min
Zdieľať

Zamestnanci známej banky, ktorú hojne využívajú aj Slováci, už o pár dní vstúpia do ostrého štrajku. Dôvodom sú predovšetkým reálne mzdy, ktoré údajne už druhý rok po sebe klesajú. Samotná banka mala odmietnuť návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania a vraj sa vyhýba férovému sociálnemu dialógu, informovala TASR.

Prejsť na:

  1. Reálne mzdy znovu klesajú
  2. Iná možnosť vraj nebola
  3. Banka chce v rokovaniach pokračovať

Reálne mzdy znovu klesajú

Konkrétne ide o zamestnancov UniCredit Bank, ktorí chcú do štrajku oficiálne vstúpiť už budúci týždeň v utorok, teda 12. decembra. „Ani posledné rokovanie s vedením banky nič nezmenilo na jeho ponuke, ktorá je pre nás neprijateľná. Odmietame sa zmieriť s tým, že nám druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy. Veľmi nemilo nás prekvapila reakcia vedenia banky na naše ústretové návrhy. Preto nám nič neostáva, ako vyhlásiť ostrý štrajk,“ uviedla Jana Szászová, predsedníčka Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní v UniCredit Bank.

Zdroj: UniCredit Bank

So štrajkom malo súhlasiť viac ako 50 % zamestnancov banky, čo znamená, že jej aktivity zrejme budú v čase štrajku značne obmedzené. Potvrdzuje to aj Szászová, ktorá sa vopred ospravedlnila za prípadné komplikácie.

„Vôbec nás neteší situácia, do ktorej sme boli dohnaní,“ povedala. „Veríme, že nás chápu a vnímajú, že bojujeme za spoločnú vec. A to dôstojné pracovné a mzdové podmienky a za úroveň sociálneho dialógu, ktorý si zaslúžime rovnaký, ako ľudia pracujúci v okolitých krajinách.“

Iná možnosť vraj nebola

Ostrý štrajk sa zdá byť finálnym riešením. Zástupcovia Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní totiž majú s vedením UniCredit Bank rokovať o navýšení miezd už niekoľko mesiacov, no neúspešne. Podľa hovorkyne Nemethovej odborári pôvodne požadovali navýšenie miezd o percento úmerné tohtoročnej inflácií a vyplatenie dovolenkového príspevku v júli vo výške 60 % základnej mzdy.

Peniaze - bankovky
Ilustr. obr. | Zdroj: Freepik (kstudios)

K dohode však nikdy nedošlo, a tak zamestnancom neostala iná možnosť, ako ohlásiť štrajk. Do kolektívneho sporu sa pustil sprostredkovateľ, ktorého návrh banka taktiež zamietla. „Od apríla chce zvyšovať plošné platy len o 7 %. Individuálne zvýši platy o ďalšie 3 % zamestnancom, ktorí na rovnakých pozíciách zarábajú rozdielne výšky platov. Namiesto dovolenkového príspevku vo výške 60 % mesačnej mzdy chce banka vyplatiť len 35 % mesačnej v podobe koncoročného bonusu,“ zakončila KOZ SR.

Banka chce v rokovaniach pokračovať

Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank, v reakcii na našu žiadosť o stanovisko uviedla, že banka má v pláne pred štrajkom uplatniť opatrenia, ktorých cieľom bude zabezpečiť čo najstabilnejšiu prevádzku kľúčových operácií. Dodala, že banka bude v rokovaniach o spoločnej dohode pokračovať po skončení štrajku.

„UniCredit Bank v súčasnosti poskytuje svojim klientom štandardné služby. Z preventívnych dôvodov avizovaného štrajku slovenských odborových zväzov od 12.12. vedenie banky aktivuje plán kontinuity prevádzky a prijme opatrenia, ktoré zabezpečia nepretržitú prevádzku banky bez alebo s obmedzeným dopadom na klientov. Dočasné obmedzenia sa môžu dotknúť vybraných pobočiek. Vedenie banky bude po skončení štrajku pokračovať v rokovaniach s odbormi,“ uviedla Ďuďáková-

Neprehliadnite

banka, platobná karta, peniaze, Aktuálne, zmena banky
Veľká banka mení spôsob platieb. Na toto sa musí pripraviť každý klient
peniaze, bankovky, mince, euro, plat, zánik pracovných miest
Slováci hromadne opúšťajú túto poisťovňu. V januári ich odíde vyše 26 000
Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát
Ceny na Slovensku vykazujú správanie, aké nikto nečakal. Toto tu nebolo už 4 roky (+ nové sumy)
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok POZOR: Policajti varujú pred novým podvodom. Žena zo Slovenska prišla o stovky eur, nedala si pozor na jednu vec
Ďalší článok Najlacnejší internet na Slovensku: Najlepšie ponuky majú nečakaní operátori (PREHĽAD)

Najčítanejšie

Dopravná polícia, pokuta, kompetencie mestskej polície, priestupky, policajné autá
Tisíce Slovákov budú otáčať: Začínajú platiť nové zákazy, sem sa už autom nedostanete
15. decembra 2025
pozor, hacker, podvod, únik, údaje
Nekupujte darčeky cez tieto e-shopy. Sú to podvody, mnohí už prišli o peniaze (zoznam)
14. decembra 2025
Peniaze, príspevok
Porovnali platy Slovákov so zvyškom Európy. Málokto čakal takéto rozdiely
14. decembra 2025
Vodičský preukaz, EÚ
EÚ mení pravidlá pre vodičské preukazy. Platí to aj pre Slovákov (čo treba vedieť)
14. decembra 2025

Najnovšie články

  • Zdražovanie až o 80 %: Nový zákon spraví škrt cez rozpočet mnohým Slovákom
  • Skvelé správy na koniec roka. Wizz Air bude z Bratislavy lietať do ďalších destinácií
  • Mesto bez pravidiel pre vodičov. Zrušili tu všetky semafory aj dopravné značky
  • Štátu praskli nervy. Oznámili tvrdé kontroly, pokuty môžu čakať tisíce ľudí
  • Slovenská pošta prekvapuje. Od januára zdražuje, no dve služby budú zadarmo

Bude sa vám páčiť

Slovensko sa má čím chváliť. Náš internet patrí k svetovej špičke (+ porovnanie)

13. decembra 2025
žandári, autá

AKTUÁLNE: Žandári už hliadkujú. Slováci ich stretnú v týchto lokalitách

13. decembra 2025
aktuálne, O2

O2 oznamuje fantastickú novinku, ostatní operátori len ticho závidia

13. decembra 2025
choroba, chrípka, PN, pracovnáneschopnosť

POZOR: Potvrdili vlnu chrípky, aká tu ešte nebola. Nemocnice praskajú vo švíkoch

13. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?