TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: AKTUÁLNE: Slovenskí operátori musia poslúchať. Od 1. januára 2024 majú novú povinnosť, ktorá vám ušetrí peniaze!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

AKTUÁLNE: Slovenskí operátori musia poslúchať. Od 1. januára 2024 majú novú povinnosť, ktorá vám ušetrí peniaze!

Posledná aktualizácia: 4. decembra 2023 12:26
Lukáš Zachar
Publikované 4. decembra 2023
Zdieľať
2 min
Aktuálna správa
Zdroj: Redakcia
Zdieľať

Mnohých z nás už prekvapila nevídane vysoká faktúra za mobilné služby. Operátori totiž veselo účtovali za predražené služby na Slovensku či mimo neho bez toho, aby vás na nečakané náklady navyše informovali. Stávalo sa to napríklad pri roamingu mimo EÚ či po presiahnutí predplatených dát priamo na Slovensku. Tomu však bude koniec, informoval úrad na svojom webe.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb mobilným operátorom uloží ako povinnosť informovať klientov o blížiacom sa dosiahnutí limitu predplatených balíčkov. Týka sa to nielen dát, ale aj predplatených minút a SMS správ.

Operátori začnú posielať upozornenia

Vyhláška č. 440/2023 Z.z. hovorí o tom, že operátori musia klientov informovať o tom, že ich predplatený balík služieb prekročil 80% hranicu čerpania. Druhá správa má zákazníkov informovať o tom, že prečerpali 100% predplatených jednotiek (dáta, minúty, SMS). Zákazníkom takáto správa umožní včasne reagovať na danú skutočnosť a obmedziť využívanie služieb tak, aby sa vyhli vysokej faktúre.

Operátori na Slovensku
Zdroj: Telekom, Orange, O2, 4ka, Radosť (úprava redakcie)

„Vyhláška ustanovuje, že operátori, ktorí poskytujú internet alebo komunikačnú službu (napr. volania, SMS, dáta) majú upozorniť zákazníka na skutočnosť, že jeho spotreba minút, dát a pod. sa blíži resp. dosiahla stanovený objem. Prvé upozornenie obdrží zákazník pri dosiahnutí úrovne 80 % celkového objemu služby (minút, dát a pod.) a druhé upozornenie pri úplnom vyčerpaní objemu služby. Operátor bezplatne upozorní zákazníka na úroveň čerpania spotreby služby napríklad zaslaním SMS, push notifikáciou alebo elektronickou poštou,“ píše úrad v stanovisku.

Od 1. januára 2024

Vyhláška už síce schválená bola, no do platnosti vstúpi až 1. januára 2024. Notifikáciu o prečerpaní teda čakajte až v budúcom roku. Každopádne, ide o fantastickú novinku, ktorá reálne môže pomôcť vyhnúť sa vysokej spotrebe nad rámec predplatených balíčkov či programov. Tento mesiac si však na spotrebu dajte pozor.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Siguro ventilátor
Alza výrazne zlacnila mobilnú klimatizáciu so 150 hodnoteniami a výkonný ventilátor 92 % hodnotením
23. júna 2026
Siguro RV-M301W TURBOVac Navigator
Alza do megavýpredaja zaradila robotický vysávač s výkonom 6 000 Pa. Cenu dočasne znížila o 50 %
23. júna 2026
Toto je najlacnejšia mobilná klimatizácia, akú predáva Alza. Stojí 339,90 €, hravo vychladí spálňu aj obývačku
24. júna 2026
Xiaomi 17
Expert radí: Vezmite mobil a urýchlene zmažte týchto 5 populárnych aplikácií
23. júna 2026

Najnovšie články

  • Xbox oznámil celosvetové zvýšenie cien konzol. Ak jednu chcete, kúpte si ju radšej hneď, pred Vianocami nemusia byť
  • Cena elektriny na Slovensku vyskočila na 550 € za MWh. Ľudia zapli klimatizácie
  • Našli spôsoby, akými môže vláda ušetriť bez toho, aby ničila naše peňaženky. Kamenický nesúhlasí
  • Máte Android? Mení sa spôsob platby za aplikácie a predplatné
  • Packeta oznámila veľkú novinku. Od 1. júla mení pravidlá pre zásielky. Čakajte zmeny

Bude sa vám páčiť

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD)

Našli spôsoby, akými môže vláda ušetriť bez toho, aby ničila naše peňaženky. Kamenický nesúhlasí

25. júna 2026
EÚ, Slovensko

Slovensko dostalo od EÚ ultimátum: Na získanie peňazí ostáva už len 67 dní. V hre je 1,38 miliardy eur

25. júna 2026
diaľnice, mýtny systém

Príprava D1 na východe Slovenska ide podľa plánov. Nemeškáme, tvrdí Ráž

24. júna 2026
Slovensko, peniaze, konsolidácia, dane, poistenie, dlhopisy, dávky, SZČO, platy

Najbližší sviatok vychádza na nedeľu. Kto pôjde do práce, dostane dva príplatky naraz (+ koľko sa dá zarobiť)

24. júna 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.