TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Windows 12 príde už budúci rok! Dátum vydania potvrdzuje výkonný reprezentant Intelu
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Windows 12 príde už budúci rok! Dátum vydania potvrdzuje výkonný reprezentant Intelu

Posledná aktualizácia: 10. októbra 2023 12:03
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 10. októbra 2023
Zdieľať
4 min
Zdroj: Microsoft/úprava redakcie
Zdieľať

O tom, že Microsoft má budúci rok vydať Windows 12, vieme už dlhšie. V poslednom období sa dokonca objavili debaty, podľa ktorých bude aktualizácia sprístupnenániekedy na jeseň, hoci istí si tým nie sme. Čím si však istí byť môžeme, je, že Windows 12 skutočne príde už v priebehu 2024. Po novom to potvrdzujú to slová výkonného reprezentanta spoločnosti Intel, píše server Windows Latest.

Prejsť na:

  1. Windows 12 potvrdený?
  2. Veľké zmeny nebudú bez dane

Microsoft má aktuálne rozbiehať novú aktualizačnú politiku, podľa ktorej budú nové generácie OS Windows vychádzať každé tri roky. A keďže súčasný Windows 11 vyšiel v októbri 2021, Windows 12 s najväčšou pravdepodobnosťou debutuje budúci rok.

Od aktualizácie sa očakáva viacero funkčných, ale aj dizajnových zmien. Okrem toho sa špekuluje, že Microsoft chystá hneď dve verzie systému. V jednom prípade má ísť o plnohodnotnú verziu pre desktopy, v druhom o upravenú verziu určenú pre prácu s webovými aplikáciami. Porovnať ju možno s Windows 11 v režime S.

Webovo zameraný (web-first) variant Windows 12 môže byť vo veľkej miere postavený na cloudových a webových technológiách, ako sú PWA a Edge. Samozrejme, nebude určený pre všetkých používateľov, pravdepodobne z neho budú ťažiť len konkrétne trhy a ich oblasti.

Microsoft
Zdroj: Microsoft

Windows 12 potvrdený?

David Zinsner, výkonný viceprezident a finančný riaditeľ spoločnosti Intel, počas nedávnej technologickej konferencie City 2023 spomenul, že nová verzia systému príde v roku 2024. Konkrétne použil pojem „Windows refresh“.

„Naozaj si myslíme, že rok 2024 bude pre klienta celkom dobrý, najmä kvôli vynoveniu systému Windows,“ povedal Zinner. Nemožno s istotou určiť, čo presne označuje spojenie „Windows refresh“. Najviac však prsty ukazujú na novú generáciu OS Windows v podobe Windows 12. Presný názov novej verzie nateraz nezverejnil ani samotný Microsoft, čo môže byť dôvod, prečo sa Zinner vyhol konkrétnemu pomenovaniu.

Toto nie je prvá a ani jediná zmienka o Windows 12 zo strany Intelu. Ešte v marci bolo upozornené na uniknuté dokumenty, podľa ktorých budú procesory Intel novej generácie (Meteor Lake) podporovať Windows 12. To nám naznačuje, že práce na systéme už prebiehajú.

Kedy presne systém debutuje, stále nevieme. Pevne však veríme, že na túto dôležitú informáciu už nebudeme čakať pridlho.

Zdroj: Microsoft

Veľké zmeny nebudú bez dane

O detailnejších črtách Windows 12 sa nateraz iba diskutuje. A rovnako sa diskutuje aj o nárokoch, ktoré bude nová generácia systému klásť na hardvér. Už Windows 11 celkom zaskočil, keď boli zverejnené jeho požiadavky. Mnohí používatelia často aj s iba mierne staršími zostavami ostali bez slov, keď zistili, že aktualizáciu si môžu do svojho počítača maximálne stiahnuť.

A pri Windows 12 majú byť nároky ešte vyššie. Prísnejšie budú napríklad požiadavky na kapacitu operačnej pamäte. Zatiaľ čo pri Windows 11 stačia 4 GB RAM, Windows 12 bude vyžadovať minimálne 8 GB operačnej pamäte. Čo sa týka úložiska, pri tom sa očakáva, že minimálnou požiadavkou bude SSD.

Ohľadne procesorov je stále celkom nejasno. Vieme však, že Windows 11 v čase debutu nepodporoval širokú škálu modelov, pričom mnohé z nich boli staré len pár rokov. Na základe tohto precedensu možno očakávať, že podobne na tom bude aj pri Windows 12.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Slovensko, EÚ, mimoriadne
EÚ schválila prísnu povinnosť: Týka sa aj Slovenska, hrozia devastačné pokuty (platné od augusta 2026)
13. apríla 2026
diaľnice, mýtny systém
Zavedú poplatok 46 eur: Kto nezastaví na 12 hodín, bude poplatok platiť povinne
14. apríla 2026
Na peniaze čakáte zbytočne: Pošta druhú vlnu energošekov neposiela, vláda neschválila pokračovanie
14. apríla 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, plat, zánik pracovných miest, bankrot, dane
Sociálna poisťovňa aktualizovala zoznam dlžníkov. Ako skontrolovať či tam náhodou nie ste
14. apríla 2026

Najnovšie články

  • Finančná správa rozbehla masívne kontroly. Slovákom nazerá do účtov
  • Ešte stále nepoužívate VPN? Tu sú dôvody, prečo by ste to mali zmeniť (ktoré sú najlepšie)
  • Málokto o ňom vie, no predsa je dôležitý: Čo je NFC a prečo s telefónom, ktorý ho nemá, nedokážete fungovať
  • Milióny ľudí žiadajú AI o zdravotné rady. Neverte im, v 50 % prípadov sa totálne mýlia
  • Robert Fico potvrdil, že Slovensko má dosť benzínu aj nafty. Diskriminácia zahraničných ŠPZ-iek ale nekončí

Bude sa vám páčiť

Samsung Wallet

Máte Samsung? Nainštalujte si aktualizáciu, inak prídete o základnú funkciu

15. apríla 2026
pozor, Microsoft, Windows

Čo ste čítali o Windows 12? Pozor na virálne dezinformácie, mnohí im uverili (čo je pravda)

14. apríla 2026

Na Slovensku stojí Windows 11 Pro 259 eur, tu ho kúpite za 12 eur. Slováci majú geniálnu šancu ušetriť

12. apríla 2026
Xiaomi 17 Ultra

Máte Xiaomi? Mnohé zariadenia získali aktualizáciu na HyperOS 3.1. Je dôležité, aby ste si ju nainštalovali

12. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?