TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Sony sa bude musieť poponáhľať: Microsoft chce čoskoro vydať nový Xbox, toto sa má zlepšiť
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Sony sa bude musieť poponáhľať: Microsoft chce čoskoro vydať nový Xbox, toto sa má zlepšiť

Posledná aktualizácia: 20. septembra 2023 13:45
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 20. septembra 2023
Zdieľať
5 min
Xbox Game Pass Ultimate
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)
Zdieľať

Pomaly sa blížime k roku 2024, čo znamená, že sa blížime aj k novým generáciám popredných herných konzol. Nové zariadenia má aktuálne chystať Sony, Nintendo, ale aj Microsoft. Konkrétne posledný spomenutý výrobca má v priebehu budúceho roka predstaviť vynovené verzie konzol Xbox Series X a Xbox Series S.

Prejsť na:

  1. Vylepšení nebude veľa
  2. Len väčšie úložisko?
  3. Nie iba Xbox
  4. Sony má viac priestoru pre dominanciu
  5. Šanca aj pre Nintendo

Presnejší dátum predstavenia nám zatiaľ nie je známy, avšak vďaka dokumentom zo súdneho sporu medzi Microsoftom a Federálnou obchodnou komisiou (FTC) máme nejaké náznaky toho, čo nové modely prinesú a ponúknu, píše server Gadgets 360.

Samozrejme, tieto dokumenty nezmieňujú všetky kľúčové informácie, no v tomto prípade je aj niečo málo lepšie, ako nič. Uniknuté záznamy pritom obsahujú aj obrázky, ktoré prezrádzajú, že nové konzoly prídu s modernejším ovládačom obsahujúcim gyroskop a podporu pre haptickú odozvu.

Vylepšení nebude veľa

Model Xbox Series X v dokumentoch vystupuje pod krycím názvom Brooklin. Prekvapivo sa toho po výkonnostnej stránke má zmeniť len málo. Dokonca sa dá povedať, že minimum. Väčšou zmenou bude chýbajúca disková jednotka. Čo sa týka úložiska, to by malo pri novej generácii dosahovať kapacitu 2 TB, čo je 2-násobok v porovnaní so súčasným modelom. Nezmenená vraj ostane aj cena. Konzola by mala debutovať niekedy koncom októbra budúceho roku.

Okrem chýbajúcej diskovej jednotky má Microsoft upraviť kvalitu internetového pripojenia, nakoľko sa od konzoly očakáva podpora štandardu Wi-Fi 6E. Ďalej sa má zlepšiť aj energetická efektivita, a to o približne 15 %.

Xbox
Zdroj: Microsoft

Len väčšie úložisko?

Čo sa týka nástupcu Series S, Phil Spencer, šéf pre Xbox, minulý mesiac potvrdil, že pri tomto modeli sa Microsoft sústreďuje predovšetkým na zväčšenie úložiska. To by malo po novom dosahovať 1 TB. Ostatné parametre vraj ostanú približne rovnaké, rovnako ako cena.

To pre herných vývojárov nie je dobrá správa. Napríklad spoločnosť Larian Studios už skôr uviedla, že technické obmedzenia konzoly Series S jej bráni do úspešného trháku Baldur’s Gate 3 pridať režim kooperatívneho hrania na rozdelenej obrazovke. Aj preto hra na konzole debutovala s miernym oneskorením.

Pozoruhodnou skutočnosťou je, že Spencer potvrdil únik predmetných dokumentov. Naznačil však, že nie všetky informácie, ktoré obsahujú, sa premietnu do konečného výsledku. „Videli sme debaty ohľadne starých e-mailov a dokumentov. Je skľučujúce vidieť takéto zverejňovanie práce nášho tímu, pretože sa toho veľa zmenilo,“ hovorí Spencer. „Je toho toľko, z čoho sa môžeme tešiť teraz aj v budúcnosti. O skutočné plány sa podelíme, keď budeme pripravení.“

Čo sa týka nového ovládača, ten momentálne vystupuje od označením Sebile. Z vizuálneho hľadiska bude takmer rovnaký ako súčasná verzia. Vylepšenia ponúka predovšetkým vo vnútri, a to napríklad v podobe už zmieneného gyroskopu a podpory pre haptickú odozvu. Príjemnej inovácie sa okrem toho majú dočkať aj tlačidlá, ktoré by mali byť o čosi tichšie.

Xbox
Zdroj: Microsoft

Nie iba Xbox

Xbox nie je jedinou hernou konzolou, na ktorej Microsoft pracuje. Ako informuje portál The Verge, pripravovať má aj čerstvú hernú platformu opierajúcu sa o cloudový gaming s cieľom poskytnúť „hlbšie ponorenie a úplne nové triedy herných zážitkov“.

Chystané zariadenie údajne môže poháňať grafika Navi 5 a procesory Zen 6 od spoločnosti AMD. Podľa súčasných plánov má návrh hardvéru pre novú platformu započať v priebehu budúceho roku, pričom prvé dev kity by sa mali do rúk vývojárov dopracovať niekedy v roku 2027.

Sony má viac priestoru pre dominanciu

Microsoft pritom nie je jedinou firmou, ktorá na budúci rok chystá debut novej hernej konzoly. Podobne zmýšľa aj Sony, ktoré má v budúcom roku priniesť na trhu špičkovú PlayStation 5 Pro.

Ak sú uvedené informácie o novej generácii konzol Xbox pravdivé, Sony má vynikajúcu možnosť potvrdiť svoje dominantné postavenie vydaním zariadenia, ktoré by oproti súčasnému modelu ponúklo ešte vyšší výkon a šikovnejšie technológie.

PS5
Zdroj: Sony

Šanca aj pre Nintendo

Napokon má budúci rok vydať novú hernú konzolu aj Nintendo. Konkrétne máme na mysli model Switch 2, ktorý by mal v porovnaní so súčasným Switch ponúknuť väčší displej, viac úložiska, ale aj citeľne vyšší grafický výkon. Nevylučuje sa, že konzola bude podporovať aj ray-tracing či technológiu DLSS.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

JBL PartyBox Encore Essential 2
Alza spustila masívnu zľavu na špičkový JBL PartyBox so 100 W. Predáva ho takmer za polovicu
3. júla 2026
GTA 6 sa bude Slovákom sťahovať aj celý deň. Na pomalom internete takmer týždeň
2. júla 2026
Rapture
Alza zlacnila obrovský 4K monitor. Má 165 Hz, HDMI 2.1 a 100 % hodnotenie
1. júla 2026
Lidl, Kaufland
Ktoré obchody ostanú cez sviatok 5. júla otvorené? (ZOZNAM)
2. júla 2026

Najnovšie články

  • Týka sa to aj Slovákov. Jednej verzii Windows 11 končí podpora, skontrolujte si počítač
  • Alza spustila obrovskú zľavu na špičkový 65″ OLED televízor od LG. Kúpilo si ho 200+ ľudí, má 100 % hodnotenie
  • Definitívne rozhodnuté: Samsung 6. júla navždy vypne obľúbenú aplikáciu. Nájdite si alternatívu
  • BMW autá už pomáha vyrábať prvý humanoid. Pracovný výkon stúpol o 400 %
  • Tieto spotrebiče by ste mali pred spaním vždy vytiahnuť zo zásuvky. Iné radšej nechajte zapojené

Bude sa vám páčiť

GTA 6, GTA VI

Čakáte, že GTA VI časom dostane CD-čko? Smola. Rockstar chce len digitál

27. júna 2026
Windows 10

Microsoft nečakane predĺžil podporu Windows 10 o ďalší rok. Netreba nič platiť

26. júna 2026
Xbox

Xbox oznámil celosvetové zvýšenie cien konzol. Ak jednu chcete, kúpte si ju radšej hneď, pred Vianocami nemusia byť

25. júna 2026
PS5 Slim

Alza nečakane zlacnila PlayStation 5 s EA Sports FC 26. Cena klesla o desiatky eur

22. júna 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.