TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Slovensko sa zotavuje: Inflácia od začiatku roka rapídne klesla
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Slovensko sa zotavuje: Inflácia od začiatku roka rapídne klesla

Posledná aktualizácia: 15. júna 2023 13:02
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 15. júna 2023
Zdieľať
2 min
Peniaze
Zdroj: Pixabay
Zdieľať

Vojna na Ukrajine a s ňou späté ekonomické vypätie nielen východných, ale aj západných krajín, spôsobilo na viacerých trhoch rapídny rast inflácie. Tá sa dlho držala na vysokých úrovniach, avšak teraz, po mnohých mesiacoch, začala konečne klesať. Zatiaľ čo v januári dosahovala inflácia vyše 15 %, v súčasnosti sa drží na necelých 12 %, informuje server Kryptomagazin na základe dát Trading Economics.

Inflácia na Slovensku priebežne stúpala prakticky od polovice roka 2021. Tempo rastu sa však ešte väčšmi zvýšilo začiatkom roka, teda s vypuknutím vojny na Ukrajine. Na prelome rokov 2021 a 2022 dosahovala inflácia úroveň okolo 8 %. V priebehu nasledujúcich mesiacov kontinuálne rástla, a to až na úroveň takmer 16 %. V marci tohto roku sme konečne zaznamenali vytúžený pokles, ktorý pokračoval aj v apríli, kedy inflácia dosiahla úroveň 11,9 %.

Inflácia na Slovensku
Zdroj: Trading Economics

Inflácia má klesať aj naďalej

Pre Slovákov ide o skvelú správu, a to zo zrejmých dôvodov. Nižšia úroveň inflácie znamená nižšie ceny tovarov, a teda si toho obyvatelia môžu a zrejme aj budú môcť dovoliť viac. Očakáva sa, že inflácia do konca práve prebiehajúceho štvrťroka klesne pod 10 %, resp. konkrétne na úroveň 9,90 %.

Pokles inflácie spôsobilo mnoho faktorov, predovšetkým však zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), čo znížilo objem peňazí v obehu a teda aj infláciu. Zvyšovanie úrokových sadzieb pritom môže pokračovať. ECB o ďalšom možnom zvyšovaní úrokovej miery rozhodne počas dnešného zasadnutia Rady guvernérov.

Toto zasadnutie sa bude konať krátko po rozhodnutí amierického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý sa rozhodol ponechať úrokové sadzby na úrovni 5,25 %.

Hoci sa inflácia na Slovensku znižuje, stále sa drží relatívne vysoko nad priemerom krajín eurozóny. Ten v súčasnosti dosahuje okolo 6,10 %.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

POZOR, tankovanie, benzín, nafta
Tankovali ste tu? Inšpekcia našla nevyhovujúce palivo na 4 čerpačkách, pohorel aj Orlen
10. marca 2026
Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Ak vás neoslovil Galaxy S26 Ultra, počkajte. Galaxy S27 Ultra dostane presne tie vylepšenia, ktoré sme si pýtali
9. marca 2026
Bazoš
Bazoš.sk si začal pýtať 0,01 € za overenie účtu, ľudia sa boja podvodu. O peniaze neprídete (VYSVETLENIE)
9. marca 2026
MacBook Neo
MacBook Neo za 699 € má jediný cieľ, a to zničiť lacné Windows notebooky. Analytici tvrdia, že sa to môže podariť
8. marca 2026

Najnovšie články

  • Čierny ľad vodiči okom nevidia, v sekunde pritom môže spôsobiť vážnu nehodu. Autá to budú riešiť novými senzormi
  • Spustili obrovské zľavy: Na kolobežkách, vysávačoch aj počítačoch ušetríte aj 700 eur (+ zoznam)
  • Sociálna poisťovňa je pripravená: V máji sa prvýkrát dozviete, koľko peňazí vám vyplatí štát
  • Samsung konečne testuje uhlíkovo-kremíkové batérie. Ponúknuť môžu až 2x vyššiu výdrž
  • Samsung Galaxy S26 a Galaxy Buds4 sú oficiálne v predaji aj na Slovensku (prehľad cien)

Bude sa vám páčiť

peniaze, fond, euro, bankovky, minimálna mzda, penzia, príspevok, dávky, garančné poistenie, fiktívne živnosti

Štát robí málo: Konsolidácia zlyháva, stačí len na tretinu dlhu

11. marca 2026
Vladimir Putin

Vladimir Putin pohrozil Európe odstavením plynu. Teraz je ochotný „pomôcť“, ak o to požiadame

10. marca 2026
Peniaze, príspevok

Presne zistíte, koľko zarába váš kolega: Slovensko vymaže mzdové rozdiely medzi mužmi a ženami (platné od 1. júna 2026)

10. marca 2026
Euro, peniaze, bankovky

Od apríla 2026 sa menia pravidlá pre DPH. Štát po rokoch zavedie povinné zábezpeky a prísnejšie kontroly

8. marca 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?