TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: MIMORIADNE: iPhone 15 sa možno nebude predávať v Európe, Apple musí splniť kľúčovú podmienku!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

MIMORIADNE: iPhone 15 sa možno nebude predávať v Európe, Apple musí splniť kľúčovú podmienku!

Roman Drexler - Redaktor
Publikované 5. mája 2023
Apple iPhone 14 Pro
Zdroj: Konstantin Savusia/úprava redakcie
Zdieľať

Ak sa už pomaly chystáš na kúpu nového iPhone 15, možno máš smolu. Novým modelom totiž hrozí, že sa v rámci Európskej únie (EÚ) nebudú môcť predávať. Apple totiž musí splniť prísnu podmienku bloku týkajúcu sa nabíjania, píše server PhoneArena.

Apple pri nadchádzajúcej generácii svojich smartfónov presedlá na nový konektor. Po mnohých rokoch má upustiť od zastaraného a kapacitne obmedzeného Lightningu v prospech modernejšieho, rýchlejšieho a kompatibilnejšieho štandardu USB-C. Sčasti bol k tomu kalifornský gigant donútený novým pravidlom EÚ, ktoré prikazuje, aby sa malá spotrebná elektronika do konca roka 2024 nabíjala výhradne prostredníctvom USB-C.

Apple si buduje skrytý chodníček, EÚ sa mu ho snaží zničiť

Samozrejme, Európa je pre Apple dôležitý trh, a tak sa rozhodol podmienke podvoliť. Neplánoval sa však zdať úplne bez boja. V rámci USB-C portu pre iPhone údajne chce uplatniť svoj program Made for iPhone, čo znamená, že plné kapacity nabíjania by boli smartfóny schopné dosiahnuť len v prípade, že prebieha za používania oficiálnych, resp. certifikovaných adaptérov a káblov.

Táto stratégia však Apple zrejme neprejde, a to opäť kvôli prísnym európskym zákonodarcom. Niečo také je podľa nich neprípustné. Zariadenia, ktoré do stanoveného dátumu nebudú spĺňať požiadavky na jednotnú nabíjačku, vraj „nebudú povolené na trh EÚ“. Ísť má o citát Thierryho Bretona, vysoko postaveného úradníka priamo z Bruselu, ktorý pôvodne publikoval denník Die Zeit.

Apple iPhone
Zdroj: Apple

Komisia EÚ mala priamo odkázať spoločnosti, že ak bude pokračovať v plánovaní obmedzení USB-C portu vo svojich zariadeniach, menovite smartfónoch iPhone 15, ich predaj bude na území Únie zakázaný.

EÚ tak na stôl vyložila všetky karty. Otázkou ostáva, aký ťah zahrá Apple. Žiaľ, aktuálne nemožno vylúčiť možnosť, že gigant odmietne akceptovať stanovené podmienky.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

starý smartfón za nový
Ktorej značke telefónov veríme najviac? Víťaz je jasný, no máme aj zopár prekvapení
18. júla 2026
Telekom
Telekom ponúka štedrú zľavu na nákup zariadenia, stačí spraviť jednu vec. Ešte k tomu pomôžete planéte
17. júla 2026
Samsung Galaxy S26
Samsung vám do telefónu nainštaluje ďalšiu aplikáciu. Či sa vám to páči alebo nie
17. júla 2026
vodič, auto, šoférovanie, rýchlosť, vodiči
Vymysleli novú daň. Prvé štáty začali vodičom posielať faktúru za každý prejdený kilometer
17. júla 2026

Najnovšie články

  • Finančná správa varuje. Státisícom Slovákov čoskoro vznikne nová povinnosť. Pripraviť sa treba už teraz, hrozia pokuty
  • Samsung chce aj vaše dáta: Čo presne vám hrozí, ak mu ich nedáte?
  • Vymysleli dron na komáre. Keď nejakého nájde, jednoducho doň vletí. Cena vám vyrazí dych
  • SK-Alert je blízko: Štát vám začne posielať varovné SMS-ky. Ako budú vyzerať?
  • Pri jazdenom elektromobile sa všetci boja batérie. Najčastejšie sa však kazia úplne iné veci

Bude sa vám páčiť

EÚ, čip

EÚ odklepla masívnu pomoc. Naleje 659 miliónov € do vlastných čipov

18. júla 2026
MacBook Neo

Apple zdražil obľúbený MacBook Neo, Alza ho vrátila na pôvodnú cenu. Teraz ho kúpite o 100 € lacnejšie

18. júla 2026
Apple Music

Apple Music na Slovensku drasticky zdraželo. Rodiny zaplatia o 84 € ročne viac

18. júla 2026
EÚ, Brusel

Brusel dnes spraví rozhodnutie, ktoré zasiahne peňaženky nás všetkých

17. júla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.