Nedala si povedať, prišla o peniaze: Češka si vzala úver na 34 000 €, celú čiastku vložila do bitcoinmatu

Roman Drexler - Redaktor
3 min
Zdroj: Getty Images Pro/Pixabay/úprava redakcie

Podvodníci dokážu byť niekedy až nebezpečne presvedčiví. Žena zo susedného Česka mala skoro 12 hodín telefonovať s podvodníkmi, ktorí ju nahovorili na to, aby si v banke zobrala úver vo výške 800 000 českých korún (34 296,30 eur) a následne celú túto čiastku vložila do bitcoinmatu. Od tohto neuváženého kroku ju neudržali ani príslušníci policajného zboru, ktorí ju pred unáhlenou „investíciou“ dôkladne varovali, píše Týdeník Policie.

Policajti pristihli ženu počas toho, ako sa chystala vložiť peniaze do bitcoinmatu. Vzbudilo to v nich podozrenie, nakoľko bitcoinmaty neraz bývajú súčasťou finančných podvodov. O tejto skutočnosti sa rozhodli ženu informovať a od vkladu peňazí ju odradiť. Češka si však nedala povedať. V uchu totiž mala slúchadlo, cez ktoré ju podvodníci presvedčovali, aby policajtom neverila. Žiaľ, rozhodla sa poslúchnuť zlú stranu.

Na druhý deň navštívila miestnu policajnú stanicu s tým, že prišla o peniaze. Skutočnosť, že v čase zásahu polície mala v uchu slúchadlo, oznámila až počas výsluchu.

Vyšpekulovaný podvod

Češka sa stala obeťou zákerného bankového podvodu – falošný bankár sa telefonický spojí so svojou obeťou a usiluje sa ju presvedčiť o tom, že niekto ukradol jej identitu a snaží sa ju zneužiť na získanie úveru v banke. Zmätenej obeti následne poručí, aby čo najrýchlejšie navštívila svoju banku a zobrala si najvyšší dostupný úver. Tak totiž má vyčerpať svoj úverový limit, čo laicky povedané znamená, že na útočníka s ukradnutou identitou už nič neostane. Následne je obeť vedená k tomu, aby peniaze vložila do bitcoinmatu, čím sa má pôžička anulovať a celá čiastka sa jej tak vráti späť na účet.

peniaze
Zdroj: Pixabay

Podvod je to skutočne vyšpekulovaný a zákerný. Dá sa mu však predísť, a to zachovaním chladnej hlavy a priamym kontaktom legitímnych zamestnancov danej banky, ktorí presne vedia, čo majú robiť. A keď už nie to, vždy je tu polícia.

Podobných prípadov je viac

Žiaľ, toto nie je jediný prípad úspechu takéhoto podvodu. Ďalšia žena rovnako naletela a vzala si úver na 600 000 českých korún (25 709,69 eur). Aj ju počas vkladania peňazí do bitcoinmatu prichytil policajt. Našťastie sa mu ženu podarilo presvedčiť, aby s vkladaním prestala. Zachránil jej tak 305 000 korún (13 073,22 eur). O zvyšné peniaze prišla, nakoľko ich stihla vložiť do bitcoinmatu predtým, ako ju policajt oslovil.

Zdieľaj tento článok