TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Elon Musk odmietol sprístupniť Starlink na území Krymu, bojí sa jadrovej vojny
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Elon Musk odmietol sprístupniť Starlink na území Krymu, bojí sa jadrovej vojny

Posledná aktualizácia: 12. októbra 2022 12:30
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 12. októbra 2022
Zdieľať
2 min
Elon Musk Starlink
Zdroj: Flickr/Wikimedia/Muhammad Farooq/úprava redakcie
Zdieľať

Elon Musk je jedným z najznámejších odporcov ruskej agresie voči Ukrajine. Dokázal to viacerými svojimi výrokmi, ale aj činmi, ako bolo sprístupnenie internetu Starlink na území Ukrajiny. Teraz však vykonal rozhodnutie, nad ktorým mnohí dvíhajú obočie. Internet odmietol sprístupniť na území Krymu.

Podľa utorkovej správy, na ktorú upozornil Insider, mal Musk žiadosť o rozšírenie pokrytia svojho satelitného internetu zamietnuť osobne. Odôvodnil to obavami, že snaha o opätovné získanie polostrova od ruských síl by mohla viesť k jadrovej vojne.

Starlink pomáha Ukrajine už niekoľko mesiacov. Musk priniesol internet aj do okupovaných oblastí, čím umožnil ukrajinským silám komunikovať aj v dovtedy mŕtvych zónach. Okrem toho umožnil pripojenie internetu k prieskumným dronom, ktoré tak dokážu poskytovať cenné informácie o pohybe ruských lietadiel, a to v reálnom čase.

Starlink
Zdroj: Starlink

Problémy na frontoch

Integrita Starlinku na Ukrajine však v poslednom období zaznamenáva veľké problémy. Denník Financial Times minulý týždeň informoval, že internet má obrovské výpadky na frontových líniách, čo podnietilo špekulácie, že v oblastiach kontrolovaných Ruskom je pokrytie zámerne obmedzené. No ak by to aj bola pravda, zrejme to je kvôli tomu, aby sieť a jej možnosti nepadli do rúk Kremľa.

Čo sa týka Starlinku na Kryme, Podľa Iana Bremmera, analytika z Eurasia Group, Musk žiadosť o sprístupnenie pripojenia odmietol vzhľadom na „potenciál eskalácie“. Odkazovať tým mal práve na jadrový arzenál ruskej armády.

Putin sa mal vyhrážať jadrovým arzenálom

Musk vraj dokonca nedávno hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o tom, že je pripravený rokovať. Údajne má totiž k dispozícii mierový plán, ktorý má byť v súlade s ruskými záujmami a podmienkami. Práve počas tohto rozhovoru mal Putin pohroziť jadrovými zbraňami, konkrétne v prípade, ak sa Ukrajina znovu pokúsi o získanie Krymu.

Musk však na Twitteri poprel, že by bol s ruským prezidentom v kontakte. S Putinom vraj hovoril len raz, a to rok a pol dozadu.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Okopírovať ju nevie ani Čína: Celý digitálny svet závisí od strojov jedinej európskej firmy ASML
8. marca 2026
POZOR, tankovanie, benzín, nafta
Tankovali ste tu? Inšpekcia našla nevyhovujúce palivo na 4 čerpačkách, pohorel aj Orlen
10. marca 2026
Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Ak vás neoslovil Galaxy S26 Ultra, počkajte. Galaxy S27 Ultra dostane presne tie vylepšenia, ktoré sme si pýtali
9. marca 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň
Ako získať z daňového priznania maximum: Tieto odpočty na rodinu a hypotéku vám vrátia tisíce eur
8. marca 2026

Najnovšie články

  • Lenivosť najväčšieho kalibru: Windows 11 dostal speedtest internetu. V skutočnosti je to len odkaz na Bing
  • Wi-Fi dostane silnú konkurenciu. Li-Fi prenáša dáta cez svetlo rýchlosťou až 224 Gbps
  • Samsung Galaxy A57 a A37: Unikli ceny aj dizajn nových modelov
  • GPS presne vie, či sedíte alebo chodíte a pozná váš pôdorys bytu. Google chybu odmieta opraviť
  • Rýchla výroba, no krutá daň. Odborníci aj samotní Číňania varujú, že 90 % ich automobiliek neprežije

Bude sa vám páčiť

Vladimir Putin

Vladimir Putin pohrozil Európe odstavením plynu. Teraz je ochotný „pomôcť“, ak o to požiadame

10. marca 2026
Irán, Rusko, FindFace

Irán od Rusov kúpil softvér FindFace: Používa ho na masové sledovanie občanov

5. marca 2026

Prečo Slovensko nepomôže Ukrajine s núdzovou elektrinou?

4. marca 2026
Mimoriadne

SEPS na návrh Fica vypovie zmluvu o núdzovej elektrine pre Ukrajinu

4. marca 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?