TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Európsky súd rozhodol: Google musí zaplatiť 4 miliardy eur, vraj zneužíval dominantné postavenie Androidu
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Európsky súd rozhodol: Google musí zaplatiť 4 miliardy eur, vraj zneužíval dominantné postavenie Androidu

Posledná aktualizácia: 14. septembra 2022 17:18
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 14. septembra 2022
Zdieľať
2 min
Zdroj: Getty Images, Pixabay
Zdieľať

Je rozhodnuté. Google si od Všeobecného súdu Európskej únie vyslúžil poriadne mastnú pokutu. Tá mu bola pôvodne udelená Európskou komisiou za zneužívanie dominantného postavenia operačného systému Android, konkrétne v súvislosti s natívnym vyhľadávačom, píše CNBC.

Zneužitie dominantného postavenia má v tomto konkrétnom prípade znamenať úmyselné potláčanie konkurencie. Za túto praktiku poškodzujúcu hospodársku súťaž musí Google zaplatiť čiastku vo výške 4,125 miliardy eur. Pôvodne mal pritom platiť ešte viac, presnejšie 4,34 miliardy eur.

Spor medzi EÚ a Google ohľadom postavenia Androidu sa ťahá už od roku 2015. Súd uviedol, že „do veľkej miery potvrdzuje rozhodnutie Európskej komisie, že spoločnosť Google zaviedla nezákonné obmedzenia pre výrobcov mobilných zariadení so systémom Android a prevádzkovateľov mobilných sietí s cieľom upevniť dominantné postavenie svojho vyhľadávača“.

„Vytvárame väčší výber, nie menší“

Pochopiteľne, Google je verdiktom súdu znepokojený. „Sme sklamaní, že Súdny dvor nezrušil rozhodnutie v plnom rozsahu. Android vytvoril väčší výber pre každého, nie menší, a podporuje tisíce úspešných podnikov v Európe a na celom svete,“ uviedol vo vyhlásení pre CNBC.

Európska komisia ešte v roku 2018 prehlásila, že Google poskytuje nespravodlivú výhodu svojim aplikáciám Chrome a Search, a to tým spôsobom, že nútil výrobcov, aby boli v ich zariadeniach predinštalované spolu s Google Play Store.

Google sa bránil argumentom, že Android umožňuje spotrebiteľom vybrať si obľúbeného výrobcu, operátora a dokonca aj možnosť odstrániť a nahradiť natívne aplikácie.

Niečo za niečo

Podľa súdu je pokuta „primeraná vzhľadom na závažnosť porušenia“. Dodal, že obchodný model spoločnosti Google „je založený predovšetkým na zvyšovaní počtu používateľov jej online vyhľadávacích služieb, aby mohla predávať svoje reklamné služby“.

Google reagoval aj na túto poznámku, a to tvrdením, že jeho model mu umožňuje poskytovať väčšinu služieb bez poplatku.

Proti verdiktu sa ešte stále môže odvolať na najvyššom súde EÚ.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

200 eur, bankovka
Štát rozdáva mimoriadne štedrých 200 eur: Získať ich môže takmer každý
19. apríla 2026
štát, peniaze, SaS, konsolidácia
Blíži sa vyššia daň za bývanie: Slováci sa jej boja, v skutočnosti im skôr pomôže
20. apríla 2026
David Gross
Fyzik, ktorý získal Nobelovu cenu varuje: Ľudstvo má len malú šancu prežiť ďalších 50 rokov
20. apríla 2026
EÚ STK
Každoročná STK pre staršie autá zatiaľ nebude. Ak také auto máte, EÚ má pre vás aj tak zlé správy
20. apríla 2026

Najnovšie články

  • Messenger, ako ho mnohí poznajú, končí: Meta tlačí ľudí k Facebooku
  • Režim inkognito: Ak si myslíte, že toto všetko skrýva, musíme vás sklamať (zoznam)
  • Pamäťová kríza má trvať do roku 2030. Chystajte peňaženky, priplatíte si za telefóny aj počítače
  • Situácia sa zhoršuje: Banky ľuďom kážu, aby si v hotovosti vybrali aspoň 500 eur
  • Koľko hotovosti máte u seba doma? Existuje maximálna suma? Zákon hovorí jasne

Bude sa vám páčiť

Energošek, peniaze, elektromer

Čakajte novú povinnosť aj pokuty: Štát pritvrdí pri lacných energiách

19. apríla 2026
zimné pneumatiky, peniaze, ceny

Za zimné pneumatiky v lete začala platiť pokuta 1 695 €. Sem oddnes jazdite už len po prezutí

18. apríla 2026
Dopravná značka

Začala platiť nová dopravná značka. Kto ju nepozná, zaplatí okamžitú pokutu

18. apríla 2026
Peniaze, bankovky, euro

Peniaze si pýtala, aj keď nemohla. Veľká banka na Slovensku okradla ľudí, dostala symbolickú pokutu

17. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?