TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Ceny benzínu a nafty môžu v najbližších dňoch opäť rásť. Môže za to zdražujúca ropa
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Ceny benzínu a nafty môžu v najbližších dňoch opäť rásť. Môže za to zdražujúca ropa

Posledná aktualizácia: 2. augusta 2022 16:03
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 2. augusta 2022
Zdieľať
3 min
Tankovanie, benzín, nafta
Ilustr. obr. | Zdroj: Pixabay
Zdieľať

V priebehu posledných týždňov sme zaznamenali značné poklesy cien benzínu a nafty. Dlho sa však zrejme radovať nebudeme. Jana Glasová, analytička 365.bank, varuje, že cena pohoných hmôt môže v blízkom období opäť vzrásť. O téme informuje server Fontech na základe informácií agentúry SITA.

„Ceny benzínov na našich pumpách v posledných týždňoch klesali ako odozva na znižujúce sa ceny ropy na svetovom trhu. Tie klesali zhruba od polovice júna do polovice júla. Odvtedy ale ceny Brent-u opäť rastú a usadili sa nad 100-dolárovou hranicou. Počas minulého týždňa dokonca atakovali úroveň 110 dolárov za barel,“ uviedla Glasová pre SITA.

Glasová očakáva, že ak sa bude cena ropy držať and 100-dolárovou hranicou a súčasne nebude vyskakovať nad 110-dolárovú hranicu, cena pohonných hmôt bude stagnovať, teda zotrvá na približne rovnakej úrovni. Ak však cena ropy Brent predsa len preskočí 110 dolárov za barel, môžeme očakávať že benzín a nafta budú opäť zdražovať.

Nedostatok ropy alebo obavy z recesie?

Opätovný rast ceny ropy Brent je podľa analytičky zapríčinený obavami z nedostatku ropy na trhu, ktoré stimuluje stále prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine. Nedostatkom ropy má trpieť predovšetkým Európa, ktorej Rusko v dôsledku sankcií dodáva menšie objemy. Obmedzili sa aj dodávky plynu, ktoré vyvolávajú energetické krízy a obavy z vykurovacej sezóny.

„Dôležité je ale spomenúť, že na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Na jednej strane je to nedostatok ropy na trhu, ktorý tlačí jej ceny nahor, a na strane druhej sú tu obavy z recesie svetovej ekonomiky a z poklesu dopytu po rope. A to tlačí ceny na ropnom trhu nadol. Ďalší vývoj teda bude závisieť od toho, ktorý z týchto scenárov preváži,“ hovorí Glasová.

Rozdiely v desiatkach percent

Hoci sme si v priebehu posledných týždňov mohli všimnúť výrazného poklesu cien benzínu a nafty, stále hovoríme o veľkom medziročnom rozdiele. Zatiaľ čo benzín 98 je v porovnaní s minulým rokom drahší o 26 %, za benzín 95 si priplácame o približne 30 %. Nafta je na tom ešte horšie – v medziročnom porovnaní zdražela o takmer 50 %.

V čase písania tohto článku cena ropy Brent dosahuje 100,3 dolára za barel (158,99 l).

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Nová dopravná značka
Začala platiť nová dopravná značka. Kto ju nepozná, dostane pokutu vyše 140 €
5. apríla 2026
2-eurová minca
Nemáte ju doma? Za 2 € mincu vyplácajú dosť peňazí na auto a ešte vám ostane na naftu
3. apríla 2026
Modrý stĺpik
Čo signalizuje modrý stĺpik? Väčšina vodičov to vôbec nevie. Keď ho zbadáte, okamžite zbystrite
3. apríla 2026
Vladimir Putin definitívne zakázal slobodný internet. Tých, ktorým sa to nepáči, čaká súd alebo smrť
4. apríla 2026

Najnovšie články

  • Satelit Starlink na obežnej dráhe záhadne explodoval. Na obežnej dráhe je sú z neho desiatky úlomkov
  • Začala platiť nová dopravná značka. Kto ju nepozná, dostane pokutu vyše 140 €
  • Na telefóny na Slovensku útočí nový vírus. Vyzerá ako Netflix alebo známa hra. Ukladá si citlivé informácie
  • Slováci ich kupujú ako teplé rožky: Predaj jazdených elektromobilov a hybridov stúpol o vyše 60 %
  • Slovákom klopú na dvere falošní revízori: Za pár minút roboty si vypýtajú aj 300 €, mnohí už prišli o peniaze

Bude sa vám páčiť

elektromobil, elektromobily

Slováci ich kupujú ako teplé rožky: Predaj jazdených elektromobilov a hybridov stúpol o vyše 60 %

5. apríla 2026
Peter Pellegrini

Pellegrini: Nemáte sa čoho báť, palív je dosť. Rozdielne ceny nafty sú dočasné opatrenie

4. apríla 2026
Rezerva

Malá chyba, veľký účet: Jazda na rezerve môže vážne poškodiť auto aj peňaženku

3. apríla 2026
Andrej Babiš, premiér ČR

Česko od 8. apríla zastropuje ceny palív a zníži daň z nafty. Sumu vždy určí deň vopred

2. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?