TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Európa vyťahuje núdzové plány: Viaceré krajiny zvažujú návrat k získavaniu energie z uhlia
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Európa vyťahuje núdzové plány: Viaceré krajiny zvažujú návrat k získavaniu energie z uhlia

Posledná aktualizácia: 27. júla 2022 15:18
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 21. júna 2022
Zdieľať
4 min
Aktuálna správa
Zdroj: Redakcia
Zdieľať

Rakúska vláda sa v nedeľu dohodla so spoločnosťou Verbund na prestavbe rezervnej plynovej elektrárne tak, aby mohla vyrábať elektrinu z uhlia. Reagovala tak na možnú odvetu Ruska za sankcie zo strany Európskej únie (EÚ), ktoré by mohlo utiahnuť kohútik na vzácnom plyne a rope. Podobný krok v pondelok ohlásili aj ďalšie európske krajiny, informuje server Business Insider.

Ruský štátny podnik Gazprom od minulého týždňa znížil dodávky plynu cez plynovod Nord Stream smerujúci do Nemecka. Tento plyn následne ide aj do zvyšku Európy. Dodávky mal znížiť viac ako o polovicu, pričom sa odvolával na zablokovanie zariadení v Kanade v dôsledku vojny na Ukrajine.

Nemecký premiér Habeck a taliansky premiér Mario Draghi označili krok Gazpromu za „politicky motivovaný“, hoci Moskva trvá na tom, že ide o technikcý dôvod. „Máme plyn, je pripravený na dodávky, ale Európania musia vrátiť zariadenia, ktoré by mali byť opravené v rámci ich záväzkov,“ povedal v pondelok Dmitrij Peskov, hovorca Kremľu, podľa agentúry Reuters.

Obmedzenie dodávok pre Európu predstavuje značný problém, nakoľko blok získava až 40 % zemného plynu práve z Ruska.

Z tohto dôvodu sa začínajú viaceré krajiny obávať potenciálneho nedostatku energie, na čo reagujú rôznymi predbežnými opatreniami. Rakúsko spúšťa predtým odstavenú uhoľnú elektráreň. Teraz svoje plány objasňuje aj Holandsko, Dánsko a Taliansko.

Zdroj: ELG21 (Pixabay)

Návrat k prídelom?

Holandsko plánuje upozorňovať verejnosť na prípadné nedostatky dodávok plynu. Zatiaľ však nie je jasné, ako sa plyn bude rozdeľovať medzi obyvateľstvo v prípade skutočného nedostatku. Okrem toho zvažuje možnosť, že v prípade núdze prejde na energiu získavanú z uhoľných elektrární. Rovnaké plány má aj Taliansko či Nemecko.

Dánska energetická agentúra v tlačovej správe uviedla, že v prípade vyostrenia situácie bude plyn rozdeľovať na prídely a obmedzí zásoby pre niektorých priemyselných odberateľov, aby občania mohli cez tuhú zimu kúriť.

Taliansko zvažuje vyhlásenie stavu energetickej pohotovosti, keďže dodávky z Ruska pre energetického giganta Eni už šiesty deň po sebe nedosahovali požadovanú úroveň.

Obavy do budúcnosti

Nakoľko v Európe panuje leto, dopyt po zemnom plyne rastie. Rozhodnutie Ruska tak vyvoláva otázky, ako sa blok môže pripraviť na rozhodujúce zimné mesiace pri aktuálnej vysokej spotrebe.

Ako sme už uviedli vyššie, viaceré krajiny sa chcú s nedostatkom energie vysporiadať spustením uhoľných elektrární. Táto forma energie je však veľmi náročná na životné prostredie, pričom rozhodnutie dotknutých krajín ide v protismere záväzku čo najviac redukovať škodlivé emisie.

Záťaž pritom predstavuje aj pre peňaženky. Cena uhlia dodávaného do Európy sa tento rok zvýšila o 152 % v porovnaní so 75 % nárastom ceny plynu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že krajiny EÚ sa musia aj počas krízy naďalej sústrediť na obnoviteľné zdroje energie. „Musíme sa uistiť, že túto krízu využijeme na to, aby sme sa posunuli vpred, a nie na to, aby sme sa vrátili späť k špinavým fosílnym palivám,“ uviedla v pondelok von der Leyenová pre Financial Times.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Najlepšie mobily v roku 2026: Vybrali sme 18 modelov, ktoré sa oplatí kúpiť
25. júna 2026
Toto je najlacnejšia mobilná klimatizácia, akú predáva Alza. Stojí 339,90 €, hravo vychladí spálňu aj obývačku
24. júna 2026
BEKO BP1125C
Mobilná klimatizácia s výkonom 3,5 kW, hodnotením 88 % a zľavou 90 €? Na Alze ostávajú posledné kusy
25. júna 2026
Elektromer
Od 1. júla sa mení spôsob platby za elektrinu. Za silný istič preplatíte desiatky eur.
25. júna 2026

Najnovšie články

  • Alza výrazne zlacnila špičkový kávovar. Má hodnotenie 95 %, predalo sa ho 200+ kusov
  • Teraz je ten čas na kúpu nového tabletu: Samsung prináša rok záruky navyše a 6 mesiacov online TV od Lepšia.TV s HBO balíčkom
  • Domáca ľadová triešť či ľadové frappé? Alza zlacnila šikovného robota o 20 %, obslúži všetky chute
  • V lete vychladí, v zime zahreje: Alza zlacnila brutálny ventilátor na 140 €, zvládne akúkoľvek miestnosť
  • Koľko lekární na Slovensku vám predá lieky aj v noci? Len jedna jediná

Bude sa vám páčiť

Sociálne siete

Slovensko chce zákaz sociálnych sietí pre deti, už na tom pracuje. Je to dobrý nápad, alebo nie?

26. júna 2026
OnePlus 15

Vyzerá to tak, že OnePlus naozaj končí ako samostatná značka

24. júna 2026
Satelit, elektrina

Aj keď ho možno nemáte radi, je to génius: Elon Musk zabráni AI, aby zničila našu planétu a peňaženky

24. júna 2026
mimoriadne, benzín, nafta, tankovanie

Liter nafty za 2 €? Rusko chce zakázať jej vývoz do zahraničia, a to bez výnimky

24. júna 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.