TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: BOLO NAČASE: Polícia bude zdravotníkov viac chrániť proti antivaxerom
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

BOLO NAČASE: Polícia bude zdravotníkov viac chrániť proti antivaxerom

Posledná aktualizácia: 7. októbra 2021 12:32
TASR
Publikované 7. októbra 2021
Zdieľať
3 min
Foto: Polícia SR
Zdieľať

Polícia začne aktívnejšie poskytovať súčinnosť nemocniciam a mobilným očkovacím tímom, aby zabezpečila vyššiu ochranu pred verbálnymi, ale i fyzickými vyhrážkami zo strany odporcov očkovania. Po stredajšom rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

„Faktom je, že zdravotnícky personál prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú, je potrebné preto prijať aktívne opatrenia, ktoré týmto incidentom zabránia,“ povedal Mikulec. Krízový štáb sa konsenzuálne dohodol na konkrétnych opatreniach. Časť z nich bude okamžite aplikovaná do praxe, o ďalších budú hovoriť na nasledujúcom zasadnutí ÚKŠ, priblížil minister vnútra. Podotkol, že témou ÚKŠ bola aj cielená a efektívna komunikačná stratégia zainteresovaných rezortov v tejto oblasti. „Aby sme informovali, k akým útokom dochádza, čo z nich vyplýva, aké sú sankcie a akým spôsobom budú riešené. Samozrejme, takéto prípady už sú riešené aj momentálne,“ dodal Mikulec.

Pomôžu aj ozbrojené sily a ďalší

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran má podľa ministra určiť, koľko síl a prostriedkov možno na zvýšenú ochranu zdravotníkov použiť, polícia rovnako požiada o súčinnosť ďalšie bezpečnostné zložky, ako sú Ozbrojené sily (OS) SR, Zbor väzenskej a justičnej stráže a tiež Finančnú správu SR. Situáciu má polícia mapovať v súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) ocenil reakciu ministerstva vnútra na požiadavku zdravotníctva, aby rezorty konzistentným a jasným stanoviskom vyjadrili podporu zdravotníkom, ktorí niekoľko mesiacov bojujú s pandémiou. „Prácu našich zdravotníkov si vážime a ministerstvo zdravotníctva veľmi jasne komunikuje, že svojich zdravotníkov budeme chrániť a urobíme všetky kroky pre to, aby svoju prácu mohli vykonávať v pokoji a prispeli sme týmto ako k ochrane verejného zdravia, tak aj k zdraviu našich zdravotníckych pracovníkov,“ uviedol.

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry, ktorý sa na rokovaní ÚKŠ zúčastnil, mal tiež skúsenosti s útokmi odporcov očkovania. „Keďže tieto skúsenosti máme, napríklad z Haiti, kde na nás strieľali, vedeli sme sa s tým vysporiadať, no bolo nefér, že tie útoky smerovali aj voči členom rodiny,“ skonštatoval Krčméry. Myslí si, že s pribúdajúcim počtom obetí v aktuálnej vlne pandémie bude klesať aj počet a intenzita útokov na zdravotníkov.

Stačí sa obrátiť na políciu

Ochranu podľa Mikulca bude polícia smerovať nielen na samotných zdravotníkov, hygienikov, ale aj ich blízkych. „Aj dnes na zasadnutí ÚKŠ sme komunikovali, že ktokoľvek, kto sa bude cítiť vyhrážkami ohrozený, nech s tým oboznámi políciu,“ poznamenal.

Rezort spravodlivosti sa má tiež zaoberať novelou Trestného poriadku. Mikulec na margo toho uviedol, že by sa tam malo zjednodušiť priestupkové konanie, v rámci ktorého sa rieši mnoho prípadov šírenia hoaxov.   

Mikulec naznačil aj snahu legislatívnymi nástrojmi sprísniť postup voči tým, ktorí prostredníctvom sociálnych sietí šíria hoaxy, zvyšujúce animozity a nevraživosť voči zdravotníkom i tým, ktorí zabezpečujú protipandemické opatrenia.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
2 komentáre 2 komentáre
  • Drewo™ píše:
    7. októbra 2021 o 12:56

    presne tak,,s nezakonnym postupom lekarov sa treba vzdy obratit na policiu a spisat na mieste protokol a podat zalobu na prislusneho lekara…👍

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede
  • maciak píše:
    8. októbra 2021 o 12:09

    a prečo ich chcete brániť len proti antivaxerom, veď sa dobre pozrite na rôzne diskusie, kde práve zaočkovaní vedú nenávistné debaty a útočia na nezaočkovaných…

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Honor Magic8 Lite
Vyzerá normálne, ale je to monštrum: Honor predstavil telefón s 10 000 mAh batériou. Stojí 255 €
29. mája 2026
Samsung Galaxy Watch8 Classic
Galaxy Watch už nebudú fungovať tak, ako doteraz. Samsung chce, aby sme z nich vyťažili maximum
30. mája 2026
Aktuálne, Slovensko, štát
Na Slovensku už platí nový zákon: Väčšina ľudí o ňom nevie, týka sa však úplne všetkých
29. mája 2026
TV, pozeranie, sledovanie, televízia, poplatok, stanica, zákaz pretáčania reklám
Na Slovensku nečakane začala vysielať nová TV stanica. Je v 4K a ponúka zaujímavý obsah
29. mája 2026

Najnovšie články

  • Mal sa odohrať masívny útok na Alzu. Útočníci hovoria, že majú dáta 400-tisíc ľudí
  • Máte slabú Wi-Fi? Stačí použiť jednoduchý trik, skoro nikto o ňom nevie
  • Putin sa zrejme chce dožiť 120 rokov. Minie na to cez 22 miliárd €
  • Je to horšie, než sa čakalo: Slováci nemajú na výber, šetria už aj na jedle
  • Viac výkonu a dlhšia výdrž: Samsung chce zásadne zmeniť svoje smartfóny

Bude sa vám páčiť

Matúš Šutaj Eštok

Matúš Šutaj Eštok chce dvíhať platy. Vláda mu to možno nedovolí, treba šetriť

28. mája 2026
Polícia, kontrola

Toto sa môže stať len na Slovensku: Policajti pokutovali ľudí počas voľna. Peniaze si nechali

26. mája 2026

Ľuďom začali cez SMS-ky chodiť pokuty za rýchlosť. Stačí kliknúť a môžete prísť o peniaze

9. mája 2026
Dopravná polícia, pokuta, kompetencie mestskej polície, priestupky, policajné autá

Vodiči, pozor na to, čo vozíte v kufri. Za ktoré predmety hrozí exemplárna pokuta? (čo je zakázané)

29. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.