TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: AKTUÁLNE: Slovensko nakúpi techniku za 1,739 miliardy eur
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

AKTUÁLNE: Slovensko nakúpi techniku za 1,739 miliardy eur

Posledná aktualizácia: 8. septembra 2021 16:17
TASR
Publikované 8. septembra 2021
Zdieľať
2 min
Zdieľať

Ministerstvo obrany (MO) SR nakúpi v prvej fáze 152 kusov pásovej techniky. Predpokladané náklady na projekt predstavujú 1,739 miliardy eur s DPH, z toho samotné vozidlá by mohli stáť 1,447 miliardy eur. Zámer v stredu schválila vláda. Obstarávanie sa má uskutočniť formou vláda-vláda. Proces sa má začať do konca septembra a vyhodnotenie zaslaných ponúk má rezort predložiť na vládu do konca júna 2022.     

„V prvej fáze projektu je zámerom vyzbrojiť tri mechanizované prápory Pozemných síl Ozbrojených síl (OS) SR a Základňu výcviku a mobilizačného doplňovania Martin,“ uviedol rezort. Obstarávať sa má 146 pásových bojových obrnených vozidiel (PBOV) a šesť pásových obrnených vozidiel (POV) v rokoch 2022 až 2026. Zabezpečenie výzbroje pre ťažkú mechanizovanú brigádu je aj súčasťou cieľov spôsobilostí NATO.

V súčasnosti sú OS SR vyzbrojené pásovou technikou, ktorá je na konci technickej životnosti s prevádzkyschopnosťou na úrovni 30 percent, poukázal rezort v materiáli. „Použiteľnosť pásovej bojovej techniky po termíne životnosti je veľmi problematická vzhľadom na kritickú nedostupnosť (neexistenciu) náhradných dielov, ako aj servisnej podpory výrobcov, čo sa nepriaznivo odzrkadľuje na nízkej prevádzkovej spoľahlivosti a vysokej intenzite porúch,“ uviedol. Dodal, že to znamená aj neustále zvyšovanie nákladov.

Neistý dodávateľ

MO SR má osloviť so žiadosťou o ponuku vlády krajín schopné zabezpečiť prostredníctvom národných výrobcov dodávku. Výsledky vyhodnotenia ponúk majú byť predložené vláde na rozhodnutie o rokovaní s konkrétnym štátom. V tejto dohode sa predpokladá aj úprava opcie SR na nákup ďalších vozidiel podľa potrieb Ozbrojených síl SR.

Pri vyhodnotení ponúk sa má prihliadať na celkovú cenu vozidla a integrovanej logistickej podpory, prevádzkové náklady, percento zapojenia slovenského obranného priemyslu, termíny dodávok a interoperabilitu NATO.

V druhej fáze projektu, ktorá bude opätovne predložená vláde SR na schválenie, je zámerom do roku 2030 vyzbrojiť podporné prápory ťažkej brigády Pozemných síl OS SR a vytvoriť nevyhnutné zásoby OS SR. Obstarávať sa malo 71 kusov pásovej techniky.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Nekomentované Nekomentované

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Staré telefóny
Máte doma starý telefón? Za týchto 25 modelov sú zberatelia ochotní zaplatiť aj tisíce eur
8. júla 2026
JBL Partybox 710
Alza má v megavýpredaji obrovský JBL PartyBox. Má výkon 800 W, 96% hodnotenie a predalo sa už 100+ kusov
8. júla 2026
iRobot Roomba Plus 505
Alza čistí sklad: O takmer polovicu zlacnila špičkový robotický vysávač. Predalo sa ho 100+ kusov
8. júla 2026
MacBook Pro
Alza zlacnila 16″ MacBook Pro o 570 €. Nižšiu cenu sme pri ňom ešte nevideli
8. júla 2026

Najnovšie články

  • Apple v iOS 27 ukázal drobnosť, ktorú budú chcieť kopírovať všetci. Internet z nej šalie
  • Veľký deň je tu. Samsung rozširuje najväčší update. One UI 9 dostanú milióny ďalších Galaxy smartfónov
  • Z 549,99 € na 384,99 €: Alza zaradila do výpredaja špičkový kávovar. Dostanete aj VIP servis
  • POZOR: Disney+ opäť zdražuje. Slovákom príde účet vyšší o 20 €
  • Kupujete si nový monitor? Reklamy vám pribalia grátis. Väčšina ich nedokáže vypnúť

Bude sa vám páčiť

Jeden lístok na autobus aj vlak: Na Slovensko prichádza aplikácia Cyril, stála 12 miliónov € (ako funguje)

9. júla 2026
Lidl, Kaufland

Ktoré obchody ostanú cez sviatok 5. júla otvorené? (ZOZNAM)

2. júla 2026
Orange, Telekom, O2

O2, Orange aj Telekom sa začali obávať: Revolut na Slovensko prinesie extra lacné paušály (prehľad)

1. júla 2026
Ursula Von der Leyen

Slováci milujú EÚ: Až 81 % sa páči, že sme jej súčasťou

1. júla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.