TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Facebook čelí tlaku amerických úradov. Chcú, aby sa vzdal služieb WhatsApp a Instagram
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Facebook čelí tlaku amerických úradov. Chcú, aby sa vzdal služieb WhatsApp a Instagram

10. decembra 2020 14:42
Marek Urban
Pulikované 10. decembra 2020
Zdieľať
2 min
Zdieľať
Google News Sledujte nás v Google Správach

Federálna obchodná komisia USA (FTC) a skupina 46 amerických štátov podala na spoločnosť Facebook žalobu, v rámci ktorej ju obviňujú z protimonopolného konania, informuje agentúra Reuters. 

Americkým úradom sa nepáči obchodná stratégia Facebooku, ktorú uplatňuje pri svojom podnikaní. Podľa úradov Facebook skupuje menších konkurentov, čím získava silnejšie postavenie na trhu.

Podľa newyorskej prokurátorky Letitie Jamesovej Facebook už takmer 10 rokov využíva svoje dominantné postavenie na to, aby obmedzil konkurenčné služby. Podľa žaloby sa tak deje na úkor bežných spotrebiteľov.

Facebook mal prostredníctvom akvizícií získať menších súperov skôr, ako boli schopní ohroziť jeho dominantné postavenie. Ide hlavne o sociálnu sieť Instagram a komunikačnú platformu WhatsApp.

Facebook kúpil Instagram v roku 2012 za 1 miliardu dolárov. Aplikáciu, ktorá sa zameriavala na upravovanie a zdieľanie fotografií, Facebook postupne vylepšoval. Veľkú popularitu získala funkcia Príbehov, ktorú gigant do aplikácie neskôr začlenil.

lustr. foto: Facebook

O dva roky neskôr Facebook prevzal aplikáciu WhatsApp, zaplatil za ňu 19 miliárd dolárov. Akcie Facebooku v reakcii na prevzatie vzrástli, hodnota akvizície tak stúpla na 21 miliárd dolárov.

Tieto transakcie prešli schválením Federálnej obchodnej komisie, ktorá chce teraz docieliť, aby sa tieto služby od Facebooku odčlenili. To znamená, že by ich mal Facebook predať, čo by malo prispieť k spravodlivejšej hospodárskej súťaži.

Právne zastúpenie Facebooku považuje žaloby za „revizionistickú históriu“, hovorí o trestaní úspešnej spoločnosti, čo nemá oporu v zákone. Instagram a WhatsApp sa stali podľa zastúpenia úspešnými až po tom, ako Facebook investoval do ich rozvoja miliardy dolárov.

Neprehliadnite

WhatsApp
WhatsApp dostal novinku. Noví členovia skupín získajú prístup k histórii četu
Facebook, Meta
Facebook chce, aby ste pridávali príspevky aj po smrti. Dal si patentovať technológiu
Ukrajina
USA znížili podporu pre Ukrajinu o 99 %, EÚ to chce kompenzovať. Na Putinovu mašinériu to však nemusí stačiť

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg mal zamestnancom v internej komunikácii ozrejmiť, že neočakáva, že súdny spor bude mať dopad na prácu jednotlivých tímov a úlohy, ktoré vykonávajú. Podľa neho je súdny spor len jedným z krokov v celom procese, ktorý môže trvať roky.

Podľa BBC ide o jeden z najvýznamnejších právnych krokov, aké kedy podnikla americká vláda voči Facebooku. Podľa úradov by žiadna spoločnosť nemala mať takú veľkú moc nad osobnou a sociálnou interakciou používateľov.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok galaxy s21 FE Galaxy S20 FE dostane Android 11 vo februári. Pozrite si harmonogram aktualizácií
Ďalší článok Boston Dynamics má nového vlastníka, spoločnosť mal prevziať Hyundai
Nekomentované Nekomentované

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Zápas Slovensko – USA odvysielajú na špeciálnej TV stanici. Má obrovskú výhodu
20. februára 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň
Slováci môžu mať o 260 eur vyšší dôchodok. Stačí ak spravia jedno rozhodnutie
18. februára 2026
Kaufland, štrajk
Kaufland v problémoch. Zamestnanci odmietajú 6-dňový pracovný týždeň
20. februára 2026
Kik, Trnava
Reťazec KiK v Nemecku zatvorí časť predajní. Zistili sme, čo spraví na Slovensku
19. februára 2026

Najnovšie články

  • Koľko sa dá ušetriť pri zdieľaní elektriny? Aj stovky eur ročne (príklad)
  • Telekom milo prekvapil: Zákazníkom prináša vyše 10 nových TV staníc (+ zoznam)
  • Kaufland v problémoch. Zamestnanci odmietajú 6-dňový pracovný týždeň
  • Windows 11 dostal veľký upgrade: Prináša stabilnejšie FPS aj meranie rýchlosti internetu (prehľad)
  • WhatsApp dostal novinku. Noví členovia skupín získajú prístup k histórii četu

Bude sa vám páčiť

Mark Zuckerberg, Meta

Meta začne skenovať naše tváre. Novinka okamžite ukáže osobné údaje z Facebooku

14. februára 2026
ropa

Rusko sa postavilo USA: Kube dodá potrebnú ropu, oficiálne ide o humanitárnu pomoc

12. februára 2026
WhatsApp

Rusko chce úplnú kontrolu nad obyvateľmi. Pokúsilo sa zablokovať WhatsApp

12. februára 2026
messenger, súkromné správy

Číta niekto vaše súkromné správy? Takto to zistíte v najznámejších aplikáciách (NÁVOD)

11. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?