TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
    Facebook Twitter Instagram
    TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
    Facebook Twitter Instagram
    • Domov
    • Tech
    • Recenzie
    • Veda
    • Elektromobilita
    • Domácnosť
    • Gaming
    TECHBYTE.skTECHBYTE.sk

    Spoja ľudský mozog s počítačom: Elon Musk a Neuralink spravia z ľudí polobohov

    Matúš Moravčík‍ Matúš Moravčík21. decembra 2017
    FOTO TheDigitalArtist / pixabay.com

    Poštových holubov nahradili prvé telefónne linky, po ktorých prišli prvé mobilné telefóny a z nich vzišlo niečo, čomu dnes hovoríme smartfón. Ani ten však vo vzdialenej budúcnosti nebude potrebný, pretože všetko, čo s ním v týchto dňoch dokážeme, budeme môcť robiť aj bez toho, aby sme nejaký vlastnili. 

    Najskôr ale musíme prísť na to, ako čo najefektívnejšie skombinovať ľudský mozog s počítačom, čiže aj s internetom alebo čoraz diskutovanejšou umelou inteligenciou. A práve takúto neľahkú úlohu dostala jedna z viacerých spoločností Elona Muska, ktorá nesie záhadný názov Neuralink. Kto teda sú a o čo im vlastne ide?

    Americká spoločnosť Neuralink, ktorú tvoria špičkoví vedci či inžinieri z viacerých kútov sveta, hľadá spôsob, akým by dokázala prostredníctvom technológií eliminovať všetky choroby súvisiace s naším mozgom. To je však iba krátkodobý časový horizont, ten dlhodobý má podstatne väčšie ambície. Ak pôjde všetko podľa ich plánov, jedného dňa sa z nás stane akýsi hybrid. Už nebudeme iba ľudia, ale sčasti aj stroje s nadľudskými schopnosťami.

    Z konšpirácie realita

    Takto nejak by mala započať éra takzvaných androidov. Famózny blogger Tim Urban vo svojom majstrovskom diele spomína viacero možností, ako k tomu môže už v priebehu nadchádzajúcich desaťročí dôjsť. Navyše to vyzerá tak, že sa skutočne máme na čo tešiť, pretože nepôjde iba o spomínanú elimináciu chorôb, ale aj o úplne nový spôsob komunikácie. Prikladanie telefónov k uchu totiž nahradí niečo, čo možno označiť za telepatiu. A to bez akejkoľvek štipky srandy.

    Vtipné je na tom iba to, že niečo také kedysi hovorili viaceré slávne konšpirácie, z ktorých je pomaličky, ale isto realita. Poďme sa teda pozrieť na obohatenie, aké by nám spojenie mozgu s miniatúrnym počítačom v našich hlavách mohlo potenciálne priniesť.

     

     

    Neuralink začala vyvíjať aktivitu v priebehu roka 2016, avšak bez pozornosti verejnosti. Tá o nej prvýkrát počula až v prvej polovici roka 2017, kedy zároveň zaujala obrovskú mediálnu pozornosť. Išlo a ešte stále aj ide o enormne kontroverznú tému, ktorá rozdeľuje našu spoločnosť na dva prudko odlišné tábory. Jeden tvoria nadšenci výdobytkov moderného sveta, druhý zase tí, ktorí by sa najradšej vrátili žiť do jaskyne a chodili loviť mamutov ako naši dávni predkovia. Tak či tak, evolúciu nezastavíme.

    Éra Živých androidov

    “Dve iné spoločnosti sú zamerané na to, čo budú ľudia robiť – Neuralink chce predefinovať to, kto bude človek z budúcnosti,” aj takto znie text z blogu Tima Urbana, kamoša Elona Muska, pričom mal na mysli ako automobilku Teslu, tak aj vesmírnu spoločnosť SpaceX. Jeho slová v podstate hovoria o živých androidoch, čiže o našich generačných nasledovníkoch.

    Tých z nás spraví produkt od spoločnosti Neuralink, ktorý môže nadobudnúť viacero podôb, pretože ešte stále neprišli na ten najvhodnejší spôsob, akoby miniatúrny počítač prepojili s telom. Existujú invazívne aj neinvazívne možnosti, no každá má nejaké výhody a tiež nejaké nevýhody. Zatiaľ teda nemožno presne určiť, či to bude mikročip alebo len niečo, čo si dočasne nasadíme.

    @waitbutwhy explores @elonmusk‘s @neuralink but misses the ultimate point: the brain hat will make us immortal by transposing who we are from one body to the nexthttps://t.co/8jMnwQLrwR

    — Roland Flutet (@RolandFlutet) December 8, 2017

    Symbióza ľudského mozgu s takto pokročilým technologickým výdobytkom otvorí ľudstvu bránu k nepredstaviteľným schopnostiam, ktoré si často protirečia s logikou. Predstavte si, že budete môcť hľadať informácie na Google aj bez toho, aby ste museli pozerať na displej smartfónu alebo osobného počítača. Stačí iba pomyslieť na to, čo potrebujeme vedieť, a mikročip v hlave zabezpečí všetko ostatné, akoby sme si práve prečítali Wikipédiu.

    Budeme tak môcť telefonovať bez telefónu, ovládať elektronické zariadenia okolo nás bez diaľkového ovládania (iba myšlienkou) alebo si budeme môcť obohatiť slovnú zásobu o nové slovíčka z internetu, a to iba v zlomku sekundy. Budeme vtipnejší, múdrejší a podstatne informovanejší ako sme dnes.

    Koncept učenia, ako ho dnes poznáme, nadobudne badateľne odlišnú podobu. Čítanie kníh nahradí priamy prístup k digitálnej diaľnici a vylúčená nie je ani nesmrteľnosť. Ak dokážeme premiestniť naše vedomie do digitálneho sveta, mohli by sme ho potom preniesť do nového, synteticky vytvoreného tela. Možné tu bude naozaj všetko.

    cip Elon Musk mozog neuralink počítač
    Predchádzajúci5K, 21:9 aj HDR: LG predstavilo ultra širokouhlý monitor, po akom túži nejeden profík
    Ďalší Toto je Emma: Dievčatko, ktoré bolo 24 rokov zamrazené ako embryo
    Najnovšie články

    Xiaomi Mix Fold 2 OFICIÁLNE: Tenké telo, špičková výbava a podozrivo nízka cena!

    12. augusta 2022

    Xiaomi Watch S1 Pro OFICIÁLNE: Kvalitný displej, prémiový dizajn a až 14-dňová výdrž!

    12. augusta 2022

    Chceš si užívať leto s tech vychytávkami? Tak sa zapoj do letnej súťaže!

    12. augusta 2022
    obľúbená funkcia iphone

    Skvelá správa pre majiteľov iPhonov: Konečne sa vracia obľúbená funkcia!

    12. augusta 2022

    Prvá krajina chce zakázať predaj smartfónov do 150 €. Dôvod vôbec neprekvapí

    12. augusta 2022
    TECHBYTE.sk
    Facebook Twitter Instagram YouTube TikTok
    • Kontakt
    • Reklama
    • O nás
    • Cookies
    • Podmienky používania
    © 2022 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

    Napíšte niečo a stlačte Enter pre spustenie hľadania. Stlačte Esc pre zrušeniel.