Spoja ľudský mozog s počítačom: Elon Musk a Neuralink spravia z ľudí polobohov

Poštových holubov nahradili prvé telefónne linky, po ktorých prišli prvé mobilné telefóny a z nich vzišlo niečo, čomu dnes hovoríme smartfón. Ani ten však vo vzdialenej budúcnosti nebude potrebný.

Poštových holubov nahradili prvé telefónne linky, po ktorých prišli prvé mobilné telefóny a z nich vzišlo niečo, čomu dnes hovoríme smartfón. Ani ten však vo vzdialenej budúcnosti nebude potrebný, pretože všetko, čo s ním v týchto dňoch dokážeme, budeme môcť robiť aj bez toho, aby sme nejaký vlastnili. 

Najskôr ale musíme prísť na to, ako čo najefektívnejšie skombinovať ľudský mozog s počítačom, čiže aj s internetom alebo čoraz diskutovanejšou umelou inteligenciou. A práve takúto neľahkú úlohu dostala jedna z viacerých spoločností Elona Muska, ktorá nesie záhadný názov Neuralink. Kto teda sú a o čo im vlastne ide?

Americká spoločnosť Neuralink, ktorú tvoria špičkoví vedci či inžinieri z viacerých kútov sveta, hľadá spôsob, akým by dokázala prostredníctvom technológií eliminovať všetky choroby súvisiace s naším mozgom. To je však iba krátkodobý časový horizont, ten dlhodobý má podstatne väčšie ambície. Ak pôjde všetko podľa ich plánov, jedného dňa sa z nás stane akýsi hybrid. Už nebudeme iba ľudia, ale sčasti aj stroje s nadľudskými schopnosťami.

Z konšpirácie realita

Takto nejak by mala započať éra takzvaných androidov. Famózny blogger Tim Urban vo svojom majstrovskom diele spomína viacero možností, ako k tomu môže už v priebehu nadchádzajúcich desaťročí dôjsť. Navyše to vyzerá tak, že sa skutočne máme na čo tešiť, pretože nepôjde iba o spomínanú elimináciu chorôb, ale aj o úplne nový spôsob komunikácie. Prikladanie telefónov k uchu totiž nahradí niečo, čo možno označiť za telepatiu. A to bez akejkoľvek štipky srandy.

Vtipné je na tom iba to, že niečo také kedysi hovorili viaceré slávne konšpirácie, z ktorých je pomaličky, ale isto realita. Poďme sa teda pozrieť na obohatenie, aké by nám spojenie mozgu s miniatúrnym počítačom v našich hlavách mohlo potenciálne priniesť.

 

 

Neuralink začala vyvíjať aktivitu v priebehu roka 2016, avšak bez pozornosti verejnosti. Tá o nej prvýkrát počula až v prvej polovici roka 2017, kedy zároveň zaujala obrovskú mediálnu pozornosť. Išlo a ešte stále aj ide o enormne kontroverznú tému, ktorá rozdeľuje našu spoločnosť na dva prudko odlišné tábory. Jeden tvoria nadšenci výdobytkov moderného sveta, druhý zase tí, ktorí by sa najradšej vrátili žiť do jaskyne a chodili loviť mamutov ako naši dávni predkovia. Tak či tak, evolúciu nezastavíme.

Éra Živých androidov

Dve iné spoločnosti sú zamerané na to, čo budú ľudia robiť – Neuralink chce predefinovať to, kto bude človek z budúcnosti,” aj takto znie text z blogu Tima Urbana, kamoša Elona Muska, pričom mal na mysli ako automobilku Teslu, tak aj vesmírnu spoločnosť SpaceX. Jeho slová v podstate hovoria o živých androidoch, čiže o našich generačných nasledovníkoch.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Tých z nás spraví produkt od spoločnosti Neuralink, ktorý môže nadobudnúť viacero podôb, pretože ešte stále neprišli na ten najvhodnejší spôsob, akoby miniatúrny počítač prepojili s telom. Existujú invazívne aj neinvazívne možnosti, no každá má nejaké výhody a tiež nejaké nevýhody. Zatiaľ teda nemožno presne určiť, či to bude mikročip alebo len niečo, čo si dočasne nasadíme.

Symbióza ľudského mozgu s takto pokročilým technologickým výdobytkom otvorí ľudstvu bránu k nepredstaviteľným schopnostiam, ktoré si často protirečia s logikou. Predstavte si, že budete môcť hľadať informácie na Google aj bez toho, aby ste museli pozerať na displej smartfónu alebo osobného počítača. Stačí iba pomyslieť na to, čo potrebujeme vedieť, a mikročip v hlave zabezpečí všetko ostatné, akoby sme si práve prečítali Wikipédiu.

Budeme tak môcť telefonovať bez telefónu, ovládať elektronické zariadenia okolo nás bez diaľkového ovládania (iba myšlienkou) alebo si budeme môcť obohatiť slovnú zásobu o nové slovíčka z internetu, a to iba v zlomku sekundy. Budeme vtipnejší, múdrejší a podstatne informovanejší ako sme dnes.

Koncept učenia, ako ho dnes poznáme, nadobudne badateľne odlišnú podobu. Čítanie kníh nahradí priamy prístup k digitálnej diaľnici a vylúčená nie je ani nesmrteľnosť. Ak dokážeme premiestniť naše vedomie do digitálneho sveta, mohli by sme ho potom preniesť do nového, synteticky vytvoreného tela. Možné tu bude naozaj všetko.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať