Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na Slovensku sa zrejme bude musieť vysporiadať s nepríjemnými komplikáciami, ktoré predstavuje nové rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Má sa totiž zvýšiť poplatok za tzv. G-komponent. Očakáva sa pritom, že dôsledky vyššieho poplatku nepocítia len obnoviteľné zdroje energie. Pravdepodobne ovplyvní aj ekonomiku a zamestnanosť.
Čo je to G-komponent a prečo je zvýšenie poplatku problém
Na riziká späté s novým počínaním regulačného úradu upozorňuje Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). ÚRSO chce dvihnúť poplatok za už zmienený G-komponent, inými slovami prístup do siete, až o 233 percent.
Veľký problém pre elektrárne
Treba podotknúť, že tento poplatok je hradený výrobcami elektriny, a to na účty prevádzkovateľov siete, do ktorej sú ich elektrárne pripojené. Háčik je v tom, že navýšenie poplatku za prístup do siete o viac ako 200 percent spôsobí, že mnohé elektrárne, prakticky bez ohľadu na typ, budú v strate.
Navýšenie poplatku bude predstavovať veľký problém aj pre rozvoj OZE. To SAPI považuje za rozporuplné s krokmi, ktoré podnikajú iné krajiny Európskej únie (EÚ). Pripomíname, že OZE sú kľúčovým prostriedkom na zníženie uhlíkovej stopy, a teda aj na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Tej chce blok docieliť do roku 2050.
Nemá na to dôvod
Zástupcovia výrobcov OZE upozorňujú, že regulátor zvýšenie poplatku za G-komponent nepodložil žiadnou analýzou. Karaba je pritom názoru, že zdraženie o 233 percent pri 10-percentnej inflácii ani nie je možné odôvodniť. Táto správa navyše prichádza v čase, kedy si energia obnoviteľných zdrojov prechádza veľmi dynamickým rozvojom.
Veterné a fotovoltické elektrárne mali podľa SAPI v priebehu energetickej krízy ušetriť spotrebiteľom až 100 miliárd eur, čo rozhodne nie je málo. Vyplýva to z dát Medzinárodnej energetickej agentúry.
Ak by skutočne došlo k navýšeniu poplatku za G-komponent o 233 percent, podľa SAPI by sa elektrina čerpaná z obnoviteľných zdrojov predražila tak veľmi, že by ju pri aktuálnych trhových cenách nikto nekúpil. To by znamenalo odklon investorov k iným, výhodnejším možnostiam. Mohlo by to negatívne ovplyvniť aj investície do výroby batérií pre automobilový sektor, v dôsledku čoho by došlo k strate tisícok pracovných miest.
Na záver ešte treba podotknúť, že zvýšenie poplatku za G-komponent je len jednou z viacerých zmien, ktoré ÚRSO v utorok predložil do pripomienkového konania. Okrem elektroenergetiky sa týkajú aj teplárenstva či plynárenstva. Regulátor chce, aby nadobudli účinnosť už od júla tohto roku.