Netflix vylepšuje streamovanie obsahu, prechádza na úspornejší kodek AV1

Zatiaľ len v aplikácii pre Android.

3
av1
Foto: Pinterest

Najpopulárnejšia streamingová služba Netflix oznamuje, že svoj obsah začína vysielať prostredníctvom nového kodeku AV1, ktorý dosahuje o 20 percent lepšiu kompresiu dát v porovnaní s kodekom VP9. 

Kodek AV1 je zatiaľ podporovaný len v mobilnej aplikácii Netflix pre Android. Neskôr sa však jeho podpora rozšíri aj o aplikáciu pre iOS a ďalšie platformy. Prednosť zatiaľ dostávajú mobilné zariadenia, kde je kodek AV1 účinnejší.

Pre zákazníkov to znamená, že získajú lepší výkon pri menšej spotrebe dát, čo sa obzvlášť hodí pri obmedzených dátových balíčkoch operátorov alebo pri sledovaní obsahu v oblasti s horším pokrytím.

Prvá verzia kodeku AV1 bola vydaná ešte v roku 2018 Alianciou za otvorené médiá, ktorej je Netflix zakladajúcim členom. Medzi členmi sa nachádza aj Google, Microsoft, Apple, Samsung a pár ďalších významnejších hráčov trhu.

netflix
Ilustr. foto: Netflix

Kodek AV1 nie je viazaný licenčnými poplatkami. Pre porovnanie, za využívanie kodekov od MPEG, napr. h.264, sa musia platiť licenčné poplatky, ktoré môžu v prípade veľkých výrobcov dosahovať až milióny dolárov ročne.

Kodek AV1 zatiaľ nepodporujú všetky tituly, filmy a seriály, ktoré sa v službe nachádzajú. Okrem toho je nutné v aplikácii zapnúť funkciu „Save Data“, ktorá kodek uprednostní. Pri sledovaní podporovaného filmu v 4K kvalite môže divák takýmto spôsobom ušetriť takmer tretinu mobilných dát.

Problémom je, že kodek AV1 zatiaľ nepodporuje veľa zariadení a čipsetov. Netflix preto na rozšírení podpory spolupracuje aj s hardvérovými partnermi. Dekódovanie obsahu tak musí prebiehať pomocou softvéru, čo je náročnejšie na zdroje (spotrebu energie), v porovnaní s hardvérovou akceleráciou.

Netflix o nasadení kodeku AV1 informoval vo svojom blogu.