Vyzerá to tak, že najnovšia veľká aktualizácia Windows 10 má obrovské problémy. Update s označením October 2018 totiž ľuďom začal vo veľkom vymazávať súbory, ktoré mali uložené v priečinkoch „Dokumenty“ či „Obrázky“.

Najskôr treba upresniť, že článok je založený na výpovediach niekoľkých desiatok ľudí, ktorí zažili podobný problém. Téme sa venoval napríklad server Windows Central, ktorý si všimol sťažnosti na komunitnom webe Reddit.

Jeden z komentujúcich rozhorčene napísal, že po aktualizácii na najnovšiu verziu Windowsu mu z priečinku „Dokumenty“ zmizlo 60 GB dát. U ďalšieho to bolo ešte horšie. Spolu mu malo zmiznúť 220 GB dát, ktoré na disku uchovával už dve dekády – prenášal ich z počítača na počítač.

Keď sa posťažoval na diskusnom fóre Microsoftu, podpora mu navrhla, aby využil možnosť vrátenia Windowsu do stavu pred aktualizáciou. To aj spravil, no bohužiaľ, súbory boli aj napriek tomu nenávratne preč.

Zopár počítačových nadšencov navrhlo, že súbory po aktualizácii môžu byť len skryté a označené ako napr. „Windows.old“. Ľudia, ktorí boli nanešťastie problémovou aktualizáciou postihnutí však rýchlo odpovedali, že prečesali celý disk a nič sa im nepodarilo nájsť.

Zatiaľ teda neaktualizujte, resp. ak sa aj rozhodnete, že aktualizovať Windows chcete, presuňte všetky dôležité súbory  z priečinkov „Dokumenty“ a „Obrázky“.