Poznatky o exoplanétach a planétach spolu s desaťročiami výskumu života vo vesmíre povzbudili NASA, aby prísnym vedeckým spôsobom začala riešiť, či je ľudstvo na planéte Zem naozaj tým jediným vo vesmíre.

Ľudstvo hľadá odpoveď na otázku, či sme tu sami, už odkedy vzniklo. Zamýšľame sa nad tým hlavne kvôli predstave obrovského nekonečného vesmíru. Niečo predsa v tak rozsiahlom priestore byť musí. Alebo máme mylné predstavy a skutočne ho tvorí len hviezdy prach, niekoľko telies, čiernych dier a komét? NASA taktiež netuší, a preto sa pohrúžila do pátrania po mimozemskej technológii.

Vesmírna agentúra oznámila, že sa bude zapodievať prevažne hľadaním technologických náznakov života mimo našej planéty, a teda že bude hľadať vyspelú civilizáciu. Tieto náznaky by sa vo vesmíre mohli vyskytovať hneď v niekoľkých formách, ako sú napríklad rádiové signály či mikrovlny. Riaditeľ výskumného SETI centra Berkeley, Andrew Siemion, povedal, že ak NASA identifikuje život, bude veľmi opatrná.

TIP REDAKCIE
NASA preskúma vnútro Marsu: Sonda InSight tam poletí už dnes!

Technologické náznaky mimozemského života začíname riadne skúmať až teraz

Vedci sú toho názoru, že na poriadny dôkaz existencie mimozemského života potrebujeme viac než nevysvetliteľné rádiové signály. NASA sa preto bude snažiť preskúmať tieto technologické náznaky a neskôr možno aj vykonať pokrok v oblasti vedy. „Nebudeme sa pokúšať o žiadnu komunikáciu – naše vyhľadávanie mimozemských technologických náznakov života slúži len na pozeranie sa a počúvanie,“ tvrdí Siemion.