Ďalekohľad Kepler je mŕtvy: NASA ho odstavila, ostáva vo vesmíre

Ďalekohľad odhalil viac ako 2 600 exoplanét.

0
Foto: NASA

Ďalekohľad Kepler, ktorého úlohou bolo hľadanie exoplanét oficiálne ukončil svoju misiu. Informovala o tom NASA (Americký národný úrad pre letectvo a vesmír). Dôvodom „úmrtia“ ďalekohľadu má byť vyčerpané palivo, bez ktorého misia nemôže pokračovať.

Vedci ďalekohľad vybavili palivom pre šesťročnú misiu, no nakoniec vydržal až deväť rokov, čo je obrovský úspech. „O dochádzajúcom palive nám ďalekohľad dal vedieť začiatkom leta. Prepli sme ho do núdzového režimu, no neskôr sme ho opäť obnovili a zbierali ďalšie dáta. Teraz je však definitívny koniec,“ hovorí inžinier programu, Charlie Sobek.

Viac ako 2 600 exoplanét

Ďalekohľad je na bezpečnej orbite okolo Zeme, ďaleko od akýchkoľvek ďalších satelitov. Tento alebo budúci týždeň ho vedci doslova „odpoja“ od prístrojov. Zašlú mu posledný príkaz, ktorým vypnú vysielač a ďalšie nástroje.

Misia ďalekohľadu v číslach. Zdroj: NASA

Vesmírny teleskop Kepler odštartoval zo Zeme 6. marca 2009. Počas svojej činnosti objavil viac ako 2 600 planét existujúcich mimo nášho planetárneho systému. Neskôr sa ukázalo, že mnohé z nich môžu byť vhodné pre existenciu života aký poznáme u nás.

„Ako snažiť sa detegovať blchu, ktorá prechádza cez predný svetlomet auta, keď je to auto vzdialené 160 kilometrov“

Išlo o náročný projekt, keďže satelit detegoval pohyb exoplanét medzi vzdialenou hviezdou a Zemou. Meral malé výkyvy v intenzite svetla. Podľa Williama Boruckiho, vedca, ktorý pracoval na projekte, to bolo ako snažiť sa detegovať blchu, ktorá prechádza cez predný svetlomet auta, keď je to auto vzdialené 160 kilometrov.

Nástupca Keplera je už vo vesmíre

NASA vedela, že životnosť vesmírneho teleskopu Kepler sa blíži ku koncu, a tak sa rozhodla do vesmíru vypustiť ďalší ďalekohľad. Volá sa TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a svoj prvý záber zhotovil ešte v auguste tohto roka. V septembri už mal na konte identifikáciu dvoch potenciálnych planét.