Dnešná premiéra monštra Falcon Heavy nebude iba o neobyčajnom štarte či lete do vesmíru, ale aj o akejsi demonštrácii kapacít či schopností vesmírnej spoločnosti SpaceX. Technika propulzívneho pristávania nám totiž môže otvoriť bránu k lacnému cestovaniu naprieč priestorom okolo našej modrej planéty.

Počas jedinečného divadla sa preto pozrieme aj na to, ako ľudia a technológie Elona Muska zvládnu tri návraty boosterov za jeden večer. Lepšie povedané – čakajú ich až tri vertikálne pristátia odpojených pohonných systémov rakety Falcon Heavy, ktoré by sa mali uskutočniť vo veľmi krátkom časovom intervale, informuje TechCrunch. V konkrétnejších čísla hovoríme iba o niekoľkých minútach.

Ako sme už písali, dva z boosterov pristanú spolu, tretí sa pridá do partie až trošku neskôr, pretože bude ešte chvíľu letieť s jadrom rakety, kde je umiestnený náklad. Keď budú v ideálnej výške, odpojí sa aj ten tretí, aby spravil presne to isté, čo spravili tie dva pred ním. Využije svoj pohon a zostávajúce palivo na hladké pristátie. Tentokrát však už nie na pevninu, ale na plávajúci dron, kde má pripravenú pristávaciu plošinu.

Premiérový vzlet nosnej rakety Falcon Heavy je naplánovaný na 19:30 nášho času. Livestream nájdete priamo na YouTube spoločnosti SpaceX, pričom treba počítať s až 3-hodinovým oknom.