Microsoft v decembri minulého roku vydal nové počítače s ARM čipom, ktoré bežia na Windows 10 a taktiež majú disponovať aj celodennou výdržou batérie. Zatiaľ čo zariadenia od HP, Asus a Lenovo ešte nedorazili, stále čakáme na viac informácií o obmedzeniach, ktorými bude Windows 10 na týchto nových strojoch trpieť.

O aké obmedzenia ide?

Microsoft už pred týždňom zverejnil kompletný zoznam obmedzení, ktorý do detailu ukazoval, čo môžeme očakávať od najpopulárnejšieho operačného systému na ARM platforme. Zoznam bol však podľa všetkého zverejnený nechtiac, keďže ho Microsoft stiahol z internetu hneď cez víkend. Stále je však dostupných zopár kópií, ktoré za ten čas stihli vzniknúť.

  • Podporované budú len ovládače ARM64 – Windows 10 bežiaci na ARM platforme dokáže rozbehať x86 aplikácie, no nemôže používať x86 ovládače. Toto by pre väčšinu hardvéru nemalo spôsobovať nijaký problém, no ak máte staršie periférne zariadenia, je dosť pravdepodobné, že podpora pre daný ovládač nebude dostupná. Windows 10 bude na ARM ovládačoch viac obmedzený, čo vedie mnoho ľudí k prirovnávaniu ho k Windows 10 S.
  • x64 aplikácie nie sú podporované – Toto sme už síce vedeli, no Windows 10 nebude na ARM platforme podporovať x64 aplikácie. Je však nutné podotknúť, že Microsoft pre ne plánuje vydať podporu, avšak zrejme až niekedy v budúcnosti.
  • Niektoré hry a aplikácie nefungujú – Microsoft tvrdí, že hry a aplikácie, ktoré používajú novšiu verziu OpenGL než je verzia 1.1 alebo tie, ktoré vyžadujú hardvérovo akcelerovaný OpenGL, nebudú na ARM platforme fungovať. Taký istý osud čaká aj hry, ktoré používajú anticheat technológie.
  • Aplikácie, ktoré určitým spôsobom prispôsobujú Windows, nemusia fungovať správne – Asistenčné technológie alebo niektoré editory môžu na ARM platforme jednoducho vypovedať službu. Ďalej aplikácie, ktoré obsahujú rozšírenia (ikony a ponuky s pravým kliknutím v Prieskumníku súborov), ako je napríklad Dropbox, nemusia fungovať. Tieto aplikácie musia byť totiž nanovo zostavené výhradne pre ARM platformu.
  • Aplikácie, ktoré majú za to, že každé ARM zariadenie beží na mobilnej verzii Windows 10, taktiež môže vypovedať službu – Niektoré aplikácie, ktoré boli nakódované pre Windows Phone, nemusia správne pracovať a taktiež sa pri nich môžu vyskytnúť problémy s používateľským rozhraním. Dobrou správou však je, že takýchto aplikácií nie je veľa.
  • Windows Hypervisor Platform nie je podporovaná na ARM platforme – Za použitia Hyper-V na ARM platforme nebudete môcť spustiť virtuálne stroje.
TIP REDAKCIE
Xbox One čoskoro získa dvoch nových pomocníkov. Do konzoly prichádza Google asistent a Alexa
FOTO: Tested

Žiadne drastické zmeny

Windows 10 na ARM platforme bude podporovať bežné aplikácie a funkcie. Práca Microsoftu vám taktiež umožňí stiahnuť si väčšinu 32-bitových exe súborov z internetu a nainštalovať si ich na váš notebook s ARM čipom. Čo sa týka obmedzení, je jasné, že ich tu zopár je (ako ste si mohli prečítať vyššie), no všetko ostatné by malo bežať v pohode. Teraz už ostáva len čakať na výsledky testov batérií laptopov s ARM čipom, aby sme sa dozvedeli, či Microsoft dodržal svoj sľub o ich celodennej výdrži.